analize medicale.. glanda tiroida

13-03-2009
nicol2006
Nu este medic/terapeut
nicol2006
Buna ziua, ma numesc Nicoleta, am 26 ani si inaltimea de 1, 60.De un an de zile m am ingrasat f. mult, c am
20kg; in continuare ma ingras; am redus din mancare si am fost sa fac analizele pt glanda tiroida: TSH si FT4
TSH mi a iesit ca valoare 2.34 si FT4 a iesit 16.6. Sunt valori normale? Ar trebui sa fac si alte analize? Ma simt si foarte stresata si nu pot dormi noaptea!

Va multumesc!
3 comentarii
0
13-03-2009, ora 11:22
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pe buletinul de analize trebuie sa scrie si care sunt valorile normale.Daca nu scrie mergi cu rezultatele la un endocrinolog
0
13-03-2009, ora 11:38
nicol2006
Nu este medic/terapeut
nicol2006
Buna ziua, vreau sa mentionez ca la analize pt. glanda FT4 este 16.6 pmol/ l si valorile normale sunt
12 - 22 si la TSH 2. 34 si valorile normale sunt 0.27 - 4.2.

Va multimesc!
0
13-03-2009, ora 14:35
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pai se pare ca analizele sunt in limite normale.In cazul meu, primele analize au fost un dezastru, se parea ca am hipertiroidism desi nu aveam niciun simptom, le-am refacut la alt laborator si au iesit total altfel.daca va permiteti financiar mai repetati analizele si oricum va sfatuiesc sa mergeti la un endocrinolog, eu am probleme cu hipofiza si m-am ingrasat f.mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •