Anemie severa | Forumul Medical ROmedic

Anemie severa

05-08-2016
lady_Otilia
Nu este medic/terapeut
lady_Otilia
Eu am anemie severa si am utilizat 10 sticlute pt starea de oboseala tonotil n. Ar putea avea reactii adverse?
7 comentarii
0
05-08-2016, ora 21:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa speram ca nu. Mergeti la medicul de familie care stie sa trateze corect anemia.
Daca e vreo boala rara va adresati medicului Hematolog.
0
06-08-2016, ora 10:51
lady_Otilia
Nu este medic/terapeut
lady_Otilia
Am fost la spitalul Coltea, unde am facut o punctie medulara, dar din pacate nu s-a putut stabili diagnosticul. Saptamana viitoare voi face o biopsie de maduva osoasa. Pe mine ma intereseaza cum pot creste hemoglobina pe cale naturala, fiindca se poate.
0
06-08-2016, ora 13:33
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
in primul rand trebuie sa aflati cauza anemiei, dupa care se vor staili solutiile potrivite. Altfel riscati sa obtineti efectul invers, sau chiar unul periculos. Din cate am vazut medicamentul utilizat este recomandat mai degraba in zona neuronala decat in anemii.
0
06-08-2016, ora 13:59
lady_Otilia
Nu este medic/terapeut
lady_Otilia
Are o arie de cuprindere foarte vasta, acest tonitil n. Forteaza putin rinichii, atata tot am observat la mine. A trebuit sa il iau ca un tonic pentru a reincepe serviciul. Altfel nu se putea. Sper sa pot afla cauza anemiei. Acum sunt pe tratament de suc de sfecla in amestec si multe fructe, ca tot este timpul lor.
2
09-08-2016, ora 16:37
michael02
Nu este medic/terapeut
michael02
Sfecla rosie este foarte buna, afinele proaspete de asemenea ! In ce priveste carnea, e de preferat cea de vita si pestele cu carne rosie (somonul) ! Patrunjelul si spanacul verde iarasi trebuie consumate cat mai des si tot ce este verde in general (sala, broccoli..) !
Pt a stimula formarea de noi hematii este nevoie de efort fizic, de activitate care sa accelereze respiratia si sa creasca nevoia de oxigenare peste normal altfel maduva rosie desi este functionala intra in declin !
0
09-08-2016, ora 18:05
lady_Otilia
Nu este medic/terapeut
lady_Otilia
Multumesc frumos pentru raspuns ! Am inceput in fiecare zi sa mananc sfecla rosie si afine. Se vad rezultate putin vizibile, dar ma simt mai bine.
0
18-08-2016, ora 17:51
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
GLOBY FORTE - ANTIANEMIC NATURAL- FIRMA STAR AYURMED
URZICA+VIT.C FIRMA -FARMACLASS
GOJI AFINE CATINA- FIRMA FARES
Rezultate exceptionale vizibile din prima saptamana de tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •