Anemie după donat sange? | Forumul Medical ROmedic

Anemie după donat sange?

29-09-2016
MihaelaAD
Nu este medic/terapeut
MihaelaAD
Bună! În urma cu 1 luna am făcut un set de analize de sânge detaliate diaree aveam niște ușoare ameteli. Toate au ieșit în limite relativ normale. Hemoglobina 13 și feritina 50.9. Ulterior, mai exact acum 2 sapt am donat sânge. După donare nu am avut nici o pb însă în ziua următoare a urmat o usoara senzație febrila (simțeam ca ard dar temp era 36.8). Următoarele zile au urmat aceeași senzație frisoane, palpitatii, dureri musculare și amețeli. Am fost la urgente unde după un set de analize de sânge au pus diagnosticul anemie. Hemoglobina a ieșit 10.3. De atunci iau 1 pastila de fe+vit C zilnic și mănânc spanac, carne, miere și toate minunățiile de alimente recomandate acestor situații. Totuși simptomele nu se ameliorează. Cum nu ronțăi ceva 1h max 2 încep frisoanele și stări de oboseala, nu pot sa dorm bine noaptea. În zilele în care mănânc doar 3 mese abia mă pot ridica din pat. Este anemie? E normal ca dupa ce donezi sa o dai in anemie? Dacă da, în cât timp ar trebui sa revin la normal? Ma simt ca o leguma. Va mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Donarea de sânge
  • Unde pot dona sânge în România?
  • Transfuzia de sânge donat de femei ar putea fi periculoasă pentru bărbaÈ›i
  • Ce trebuie să mănânc dacă donez sânge?
  • Am voie să mănânc înainte să donez sânge?
  • Care sunt criteriile de selecÈ›ie pentru donatorii de sânge?
  • Cât de frecvent pot dona sânge?
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  •