Anestezie fara rezultat

21-12-2018
Elisi
Nu este medic/terapeut
Elisi
Buna ziua! E ptr prima oara cand scriu pe un forum..sper sa reusesc sa explic cat mai bine. Am avut o carie la un dinte dreapta, jos. Mi s-a facut anestezie ca sa se scoata nervul( cam 80% din fiola) in gingie si pe canal, insa in momentul in care se intra pe canal, la capatul lui durerea era insuportabila. Ca si cum nici n-as fi avut anestezie. Mi-a pus o substanta ce ar fi trebuit sa omoare nervul si am revenit in alta zi. Mi s-a facut o fiola intreaga de anestezic si totusi aceeasi problema..exteriorul amortit dar interiorul nu. Doamna doctor nu stie motivul exact al acestei probleme, nu mi s-a cerut o noua radiografie. Mi s-a pus antibiotic pe canal si o "plomba" provizorie. Eu acum am ramas cu o umflatura pe care o simt chiar si cand misc buzele. E posibil sa nu fie anestezicul bun? E posibil sa am infectie si de asta sa fie atat de dureros ?
3 comentarii
0
22-12-2018, ora 14:58
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
O radiigrafie aveti la dinte???? Este posibil sa aceti infectie la el si din cauza aceata sa nu prinda anestsezia sau tehnica de anestezie sa nu fie potrivita
0
28-01-2019, ora 01:54
Kadu
Nu este medic/terapeut
Kadu
Buna seara, am o intrebare in legatura cu anestezia locala.Am la o masea, carie exact langa gingie, dar dupa ce dentistul a facut anestezia locala sa inceapa interventia (plomba) in momentul cand a incercat sa curete cu polizorul zona afectata am simtit o durere imensa, a insistat cu anestezia dar degeaba de fiecare data resimt durere, e posibil ca anestezia sa nu si faca efectul sau dentistul nu procedeaza correct? Va multumesc anticipat, O seara placuta
0
28-01-2019, ora 09:48
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, poate nu s-a anesteziat excat traiectul nervos, mai ales daca este vorba de o carie la dintii mandibulari( arcada inferioara ). Mai programati o sedinta, poate prinde mai bine anestezia la a doua incerare. Este indicat, in asemenea cazuri, sa nu consumati excitanti ( cafea, coca cola ), sa mancati inainte de procedura ca medicul sa poata ''suplimenta'' doza de anestezic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul