Anexita?

04-05-2014
adeeenaaa
Nu este medic/terapeut
adeeenaaa
Buna seara,

Am o mare nelamurire si sper sa gasesc o solutie aici. In primul rand, tin sa mentionez ca mi-a intarziat menstruatia 6 zile pana acum, in conditiile in care am un ciclu nu tocmai regulat. Ciclul mediu e de 30-31 de zile, dar niciodata nu mi-a intarziat mai mult de 4 zile si tocmai d-aia incep sa ma ingrijorez. Relatii sexuale nu am mai intretinut de pe 23-24 martie, iar atunci am facut-o cu prezervativ, asa ca nu as pune problema unei sarcini. Ultima menstra a fost pe data de 28 martie, urmand ca pe 28 aprilie sa-mi vina din nou. Nu am avut simptomele obisnuite: dureri de sani, mici dureri de spate, aparitia cosilor, pana acum 3 zile, cand m-a durut doar spatele si mi-au aparut cativa cosi. Astazi mi-au trecut si aceste simptome, fara ca ciclul sa apara. Incep sa ma ingrijorez mai tare si pentru ca am inceput sa urinez din ce in ce mai des, dar de fiecare data foarte putin. Ma simt balonata, iar urina este inchisa la culoare dimineata. Nu am si nici nu am avut alte dureri in afara celor mentionate mai sus, asa ca nu pot sa-mi dau seama exact ce se intampla.
Se poate sa fi racit la ovare (sa am anexita)? Sau sa fie o dereglare hormonala din cauza stresului (am o perioada grea: licenta, examene si altele)? Cam cat timp ar trebui sa mai astept pana sa merg la un consult ginecologic?

Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •