Dureri mari vezica, intepaturi ca de cuțit, urinari dese...

23-11-2022
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Buna!De o luna de zile am dureri foarte mari de vezica, plus niște intepaturi ca de cutite care apar spontan, urinez foarte des, am făcut tratament cu levofloxacin, uractiv, diclofenac si sumetrolin10 zile acum 3 săptămâni, recomandat de medicul ginecolog care m-a diagnosticat cu anexita, durerile s-au ameliorat dar nu de tot, acum 5 zile când mi-a venit menstruația durerilele de vezica au devenit insuportabile, pur și simplu ardea și simțeam niște intepaturi foarte mari, de 3 zile sub îndrumarea medicului de familie iau ciprinol pentru 10 zile și uractiv forte, durerile au mai cedat, dar nu foarte mult.Acum o luna am trecut printr-o situație foarte stresanta și atunci s-au declanșat, de atunci nu mai cedează și nu știu ce sa mai fac.Intre timp am băut ceai de codite de cireșe, ceai de coada șoricelului, ceai de busuioc, am stat la căldură și am cautat sa am o alimentație sănătoasă, fără carne, lactate, zahar, prajeli, la frig nu pot sta deloc
Va rog sa ma îndrumați pentru ca nu știu ce sa mai fac.
4 comentarii
1
23-11-2022, ora 14:11
Dr. Maseck Sorina
Nefrologie, Timisoara
Dr. Maseck Sorina
Buna ziua.

Inainte de a efectua tratament cu antibiotice e necesar sa efectuati investigatii din urina si o ecografie abdomen+ pelvis.Si sa nu va faceti asa multe griji, petru ca orice problema are si o solutie.
Sanatate!
1
23-11-2022, ora 15:31
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Am făcut ecografie pelvis, în urma căreia am fost diagnosticata cu anexita, în rest mi s-a spus ca nu am chisturi, rana pe col sau altceva.Va mulțumesc pentru răspuns, voi merge sa fac și celelalte investigații sugerate.
1
23-11-2022, ora 16:58
Dr. Maseck Sorina
Nefrologie, Timisoara
Dr. Maseck Sorina
Ecografie pelvis pentru a se evidentia aspectul vezicii urinare si abdominala pentru a se evidentia aspectul rinichilor.
0
28-11-2022, ora 10:43
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Buna ziua și va mulțumim pentru detalii …

Faceți ce au recomandat colegii mai sus, este foarte corect și conform protocolului clinic !
Important in timp însă, este sa clarificați cu ce infecție ați luptat și dacă s-a tratat :
- dupa 10 - 14 zile faceți Urocultura + însămânțare bacteriologică vagin
- dacă durerea si urinarile frecvente persista, ar fi cazul sa excludeți si vezica hiperactivă, aderente bazinul mic ;
In timp va recomand consult neurolog !
Sănătate si spor in rezolvare !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •