anticonceptionale si antibiotice-parerile unui medic

02-07-2008
happysmilingtw
Nu este medic/terapeut
happysmilingtw
Desi am intrebat-o pe doctorita de la ginecologie si la diferite farmacii, am cautat pe internet si pe acest site...inca nu mi-e clar... este neoxazolul un antibiotic care poate scadea efectul anticonceptionalelor ( in cazul meu diane 35)? Am inteles ca este o sulfamida. Dar sulfamidele nu fac parte din clasa antibioticelor slabe? MI s-a spus ca nu este nevoie de masuri suplimentare de protectie, nici in timpul tratamentului, nici dupa.. Nu mi s-a parut tocmai ok, asa ca am asteptat exact 7 zile pana la urmatorul contact sexual ( mentionez k sunt in ultimele 5 zile de pastile diane ).Dupa luni de tratament, afecteaza eficienta pilulelor daca esti in prima sau ultima saptamana?
Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru eventualele repetari, dar imi place sa fiu stapana pe trupul meu si nu invers.
22 comentarii
0
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum deja persoane presupus calificate v-au spus, neoxazolul nu interfera cu anticonceptionalele.
0
08-07-2008, ora 00:00
miha06
Nu este medic/terapeut
miha06
as avea si eu o intebare !eu am luat klabax timp de 5 zile!au vrun efect asupra anticonceptionalelor.iau yasmine.


va multumesc
0
08-07-2008, ora 00:00
miha06
Nu este medic/terapeut
miha06
as avea si eu o intebare !eu am luat klabax timp de 5 zile!au vrun efect asupra anticonceptionalelor.iau yasmine.


va multumesc
0
08-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, pot scadea efectul anticonceptionalelor, facandu-le mai putin sigure.
0
09-07-2008, ora 00:00
miha06
Nu este medic/terapeut
miha06
ok.am luat pana vinerea trecuta !din cate stiu eu trebuie sa mai treaca sapte zile dupa oprirea tratamentului !daca trec cele sapte zile este ok?au din nou acelasi efect>?


va multumesc mult,

dana
0
05-08-2008, ora 00:00
giovanela
Nu este medic/terapeut
giovanela
Buna seara.Am si eu o intrebare.Mi sa dat de la medicul dermatolog klabax si zineryt, si din cate stiu acestea sunt antibiotice.In acelasi timp iau anticonceptionale Chloe.As vrea sa stiu dak zinerytul si klabaxul iau din efectul anticonceptionalelor????Si dak este bine sa le folosesc pe toate 3, adica:zinerytul, klabax, si chloe.V
0
05-08-2008, ora 00:00
giovanela
Nu este medic/terapeut
giovanela
Buna seara.Am si eu o intrebare.Mi sa dat de la medicul dermatolog klabax si zineryt, si din cate stiu acestea sunt antibiotice.In acelasi timp iau anticonceptionale Chloe.As vrea sa stiu dak zinerytul si klabaxul iau din efectul anticonceptionalelor????Si dak este bine sa le folosesc pe toate 3, adica:zinerytul, klabax, si chloe.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Va multumesc.
0
06-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa cum am raspuns mai sus, pot fi luate impreuna daca aveti in vedere ca exista posibilitatea scaderii efectului contraceptiv, fapt pentru care, daca nu doriti o sarcina, este bine sa va protejati suplimentar cat timp luati aceasta asociere, plus 7 zile.
0
21-08-2008, ora 00:00
kris_tinuka
Nu este medic/terapeut
kris_tinuka
buna ziua, am si eu o intrebare urgenta la care vrau s aimi raspundeti... am luat augumentin 4 capsule in acelasi timp si marvelon 28..., mentionez ca iau anticonceptionale de 1 an si jumatate exista riscuri sa fi ramas? a si inca ceva erau ultimile 10 pastile din folie... raspuns urgent!!!!!!!! va multumesc anticipat
0
11-08-2009, ora 20:42
loori
Nu este medic/terapeut
loori
buna seara, am luat augmentin o zi, doar doua pastile la un interval de 12 ore, si iau anticonceptionale harmonet de aproape un an, exista riscul ca antibioticul sa fi ameliorat efectul anticonceptionalelor ? va rog frumos sa imi raspundeti!. va multumesc
0
11-08-2009, ora 21:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Augmentin nu scade efectul anticonceptionalelor, nici o masura nu este necesara.
0
12-08-2009, ora 18:20
Alina-Ade
Nu este medic/terapeut
Alina-Ade
Buna ! Am si eu o intrebare..am fost la un consult ginecologic iar medicul mi-a dat anticonceptionale Jeanine..intreband despre ele mi-a spus ca sunt bune in formarea unui copr frumos, impotriva cosurile, formand un ten frumos..as vrea sa stiu dak toate astea sunt adevarate sau sunt baliverne :) nelamurirea mea este ca..auzisem despre anticonceptionale ca ingrasa..e posibil sa iau mult in greutate daca incep folosirea anticoceptionalelor Jeanine ?! Multumesc.
0
23-08-2009, ora 10:44
manuch
Nu este medic/terapeut
manuch
Buna ziua! Am inceput sa iau anticonceptionale luna aceasta, sunt la a 10-a pastila. Dupa administrarea celei de-a 8-a pastile(le iau la ora 20), la 6 ore de cand am luat-o mi s-a facut o injectie la spital pt k mi se facuse rau (am probleme cu respiratia, stari depresive), insa nu stiu daca injectia continea ceva antibiotic.. Tot in ziua aia am avut si contact sexual...Exista vreun risc de sarcina?Multumesc anticipat
0
22-02-2010, ora 23:14
ella_mina
Nu este medic/terapeut
ella_mina
buna seara! am facut tratament cu antibiotic, iar dupa terminarea acestuia am mai inghitit 6 pilule contraceptive, dupa care a urmat pauza. intrebarea mea este : cat timp am nevoie de protectie suplimentara? 7 zile dupa incheierea tratamentului cu antibiotic? sau 7 pilule? (asta insemnand acele 6 zile + pauza + primele 7 pastile din folia urmatoare)
medicul de planning mi-a spus ca 7 zile...din alte surse am citit ca 7 pilule consecutive...cum e corect?
0
21-02-2011, ora 20:12
xyzxyz
Nu este medic/terapeut
xyzxyz
Buna ziua! De astazi am inceput sa iau ciprinol, interfereaza acesta cu anticonceptionalele yaz?
0
18-11-2011, ora 19:56
cosminaaa
Nu este medic/terapeut
cosminaaa
buna seara!sunt foarte curioasa si v-as ruga frumos sa-mi dati un raspuns cat de repede se poate, daca antibioticele(klabax, claritromicina si metronidazolul)pot intarzia menstruatia in conditiile in care iau yassmin dar bm-am protejat suplimentar din momentul in care am inceput sa le iau.si daca se poate cam cate zile poate intarzia?
0
19-11-2011, ora 08:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, antobioticele nu intarzie menstruatia. In schimb, infectiile pentru care se iau antibioticele pot intarzia menstruatia.
0
06-04-2013, ora 22:21
andreea.cristina
Nu este medic/terapeut
andreea.cristina
Antibioticul ciprofloxacina anuleaza efectul anticonceptionalelor Karissa???
0
25-04-2013, ora 19:54
contz
Nu este medic/terapeut
contz
Buna! Am si eu nevoie de o informatie... CiproQuin anuleaza efectul anticonceptionalelor ( Diane35 iau)? Am inteles ca antibioticele anuleaza efectul anticonceptionalelor si as vrea sa stiu sigur, mentionez ca anticonceptionalele le iau de 4 -5 ani si CiproQuin de cateva zile. Multumesc frumos!
0
25-04-2013, ora 22:57
Geo Alina
Nu este medic/terapeut
Geo Alina
Buna seara,
As dori sa ma ajutati cu un raspuns avizat. Am luat ampicilina 500 timp de 3 zile, in pauza dintre folii, inclusiv azi si mai am o Ampicilina pt la noapte. Tot azi am inceput folia noua cu anticonceptionale. Trebuie sa ma protejez suplimentar in urmatoarele 7 zile sau sunt in perioada "sigura" si nu este necesar? Multumesc
0
27-10-2018, ora 21:16
andreea.mihaela261988@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
andreea.mihaela261988@yahoo.com
Bună seara! Am făcut un tratament de 7 zile cu antibiotic(Tavanic). În acest timp eu iau anticoncepționale Karissa.
Am terminat de 2 zile tratamentul cu antibiotic.
Întrebarea mea este:Exista riscul de a rămâne însărcinată dacă după aceste 2 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotic, am avut contact sexual neprotejat?
MULȚUMESC!
0
27-12-2018, ora 15:10
MariaTag
Nu este medic/terapeut
MariaTag
Buna ziua! Iau anticonceptionale microgynon si am inceput sa iau augmentin. Anuleaza efectul? Am nevoie urgenta de raspuns :( Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul