Anxietate generalizată | Forumul Medical ROmedic

Anxietate generalizată

11-11-2019
Vaiasdi
Nu este medic/terapeut
Vaiasdi
Sufăr de anxietate generalizata de 3 ani jumate, sunt sub tratament cu seroxat si nu ma simt foarte bine. Tremur foarte mult. Medicului mi.a dat sa iau extraveral sub limba, vreau sa va intreb daca are reacții adverse? Mie frica sa iau, pt ca sunt la job si sa nu cumva sa.mi faca rau. Ati luat careva? Ce părere aveți despre acest medicament?
10 comentarii
0
11-11-2019, ora 09:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna dimineata

Este esential sa intelegeti ca tratamentul medicamentos trateaza simptomele si nu cauzele anxietatii. Este indicat ca alaturi de medicatie sa mergeti la psihoterapie si sa tratati cauzele.
0
11-11-2019, ora 09:41
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Bună dimineața,

Nu aveti de ce sa va fie frica sa luati. Ori vă va face bine ori nu vă va face nimic extraveralul, dar în niciun caz rău. Daca dupa 3 ani jumatate tot va simțiți rau, discutați cu doctorul psihiatru eventualitatea unei alte meditații si combinati tratamentul medicamentos cu ședințele de terapie psihologica. Va vor fi de mare folos!
0
11-11-2019, ora 09:45
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ca și colegii mei vă recomand să combinați medicația cu psihoterapia pentru a obține rezultate mai rapide. E nevoie să eliminați cauzele care provoacă anxietatea și să dobândiți competențe în gestionarea situațiilor întâlnite pentru a putea ține anxietatea sub control.
0
11-11-2019, ora 10:47
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Faceți psihoterapie concomitent cu medicația rezultatele vor fi mult mai bune
0
12-11-2019, ora 19:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Extraveralul e slab. Testati-l in weekend. Rau nu are ce sa va faca. Uiati-va pe prospect. Contine mai mult plante.
0
04-12-2019, ora 18:11
Vaiasdi
Nu este medic/terapeut
Vaiasdi
Mulțumesc pt răspunsuri, va rog sa ma ajutați cu încă o intrebare...copilul meu de 13 ani are dureri de ochii de mai bine de 1 an, am consultat 3 oftalmolog si nu are problemele oftalmologice...ne.au propus sa mergem la psihiatru sau neurolog. Ce părere aveți?
0
04-12-2019, ora 19:37
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Bună seara,

Urmați sfatul care vi s-a dat. Mergeți la neurolog si psihiatru. In functie de ce raspuns primiți, puteti merge si la un psiholog cu copilul.
0
09-12-2019, ora 20:08
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Extraveralul este f bun dar nu l lua zilnic, da dependenta.
0
10-12-2019, ora 09:22
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Investigați copilul endocrinologic sa nu fie boala basedow
0
19-12-2019, ora 17:37
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Verificați la neurolog, care vă va recomanda și alte investigații la alți specialiști dacă e cazul. Luați trimitere de la medicul de familie pentru neurolog, apoi cu trimitere de la acesta mergeți unde vă recomandă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul