Anxietate si depresie, ce ma fac? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si depresie, ce ma fac?

21-07-2015
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Buna ziua, sufar de boala asta de mai multi ani, la inceput nu am stiut ce e, ma rog fac tratament medicamentos de vreo 3 ani, la inceput a fost bine numai ca am fost nevoit sa cresc dozele treptat la medicamente iar acum ma simt prost si cu astea. Doctora mea psihiatru vrea sa ma interneze in spital, ori ca sa mi se scada doza acolo ori ca sa vada aia exact ce am, numai ca stiu ca nu pot rezista pe o perioada nedeterminata in spital, ma externez si mor acasa, passtilele astea macar ma mai tin in viata, mentionez ca atunci cand nu le mai iau intru in sevraj, atacuri de panica, paralizie in somn, cosmaruri, tremor, etc. Iau Venlafaxina 150 seara 150 dimineata Olanzopina de 15 seara si Depakine 500 cu 500 si am inceput doar cu Venalfaxina de 75. Ma gandesc la un tratament alternativ sau macar sa incerc eu acasa sa scad dozele asa cum scrie si pe prescriptie, la spital probabil tot asta o sa fac, am mai fost 1 saptamana si nu ti se acorda o atentie deosebita pe acolo.
93 comentarii 12 3 4 ÃŽnainte ›
0
21-07-2015, ora 13:32
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
V-ati gandit ca in paralel cu medicatia sa intrati si intr-un proces psihoterapeutic sa vedeti ce este de schimbat la nivelul gandurilor si a emotiilor?
0
21-07-2015, ora 14:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce diagnostic ti s-a pus Cristi ? 15 mg de olanzapina si 1000 de Depakine cam iese din sfera nevrozelor anxioase !
0
21-07-2015, ora 17:54
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
1. Nu am bani de psihoterapie.
2. Asta e diagnosticul, epresie si anxietate.
0
21-07-2015, ora 17:59
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Am intrbat daca sunt Bipolar cumva si cica sunt la limita, oi fi, ma simt mai fericit numai cand beau alool dar nu prea as vrea sa ajung alcoolic.
0
21-07-2015, ora 19:01
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Sitatia e destul de grava, nici pana la magazinul din colt nu ma mai pot duce, tremor, emotii nejustificate, etc. Nici nu am mai luat Olanzopina de 2 saptamani fiindca mai am doar o reteta si nu am chef sa mi-o opreasca numai pentru Olanzopina, dupa cum v-am spus stau destul de rau cu banii nu sunt in stare sa muncesc in starea asta. Am 29 de ani si ma creste mama, nu a fost mereu la fel dar acum la asta s-a ajuns.
0
21-07-2015, ora 19:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cristiane iti trimit eu niste pastile de olanzapina de 20 de mg ! Sunt expirate de anul trecut dar garantez ca sunt inca bune ! Le rupi in jumatate si iti ajung pt 40 de zile ! Daca le vrei trimte-mi numele si adresa pe privat !
0
21-07-2015, ora 21:32
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Am trimis, multumesc mult.
0
22-07-2015, ora 10:22
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Diazepam are cineva? :)) Ca ma mai calmeaza si astea da tre sa iau vreo 4, psihiatra nu imi da pe reteta ca zice ca devin sau sunt dependent.
0
22-07-2015, ora 19:24
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Cristi, din ce oras esti?
1
23-07-2015, ora 09:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Medicamentele pe care le iei tu nu se intrerup ca risti sa ajungi in spital.

2. Se inlocuiesc direct cu alt tratament.

3. Roaga doctora sa iti dea alt tratament direct sa il iei acasa si sa nu te mai interneze.

4. Cu biletele de internare pe care le ai se face:

a. pensie pe caz de boala, chiar daca nu ai lucrat niciodata, 400 lei
b. indemnizatie de handicap gradul II, 272 lei

Total aproximativ 700 lei pe luna.
0
23-07-2015, ora 13:23
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
1Anca - Sunt din Bucuresti.

clara_p. Stiu ca nu pot sa intrerup, dabia traiesc cu ele dar fara, mi-am facut programare pe 7 la alt medic si sper sa imi schimbe tratamentul. Deocamdata nu mi-a dat bilete de internare doctora la care am mai fost, mi-a zis doar ca nu imi mai da reteta si sa ma internez, chiar vroiam sa o intreb in caz ca in ultima instanta ajung la spital acolo ce sa le zic mai exact si ma rog, mai vroiam eu sa le adaug daca nu as putea face tratamentul respectiv si de acasa. Nu stiam nimic de pensile si indemnizatiile astea dar chiar sunt intr-o situatie care nu-mi prea permite sa muncesc cu toate ca vad zilnic oameni la televizor in situatii poate mai dificile dar care totusi razbesc. Totusi, imi e greu sa imi controlez si vocea sau miscarile fetei, par/sunt agitat si nervos, e foarte neplacut.
0
23-07-2015, ora 13:51
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Cristi, ma gandesc ca poate un job usurel te-ar putea ajuta sa mai iesi din starile astea. Acum ceva timp, ajunsesem asa de rau incat nu ma mai interesa nimic si chiar am vrut sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca (post bun pe care l-am obtinut destul de greu) pentru ca nu mai aveam nicio motivatie sa traiesc, cu atat mai putin sa muncesc. Sincer iti spun, nu stiu ce ma facea sa ma trezesc in fiecare dimineata si sa ma duc.
Pe langa raul fizic pe care il aveam, in capul meu era un haos total din cauza gandurilor obsesive pe care le-am avut si inca le mai am. Imi lipsea pana si simtul realitatii. Inca nu sunt vindecata dar urmez tratament si sper, sper, sper sa fiu ca inainte.
La fel iti doresc si tie. Pe langa tratament, trebuie sa gasesti si ceva de facut care sa-ti aduca placere catusi de putin si apoi din ce in ce vei fi mai ok.
Eu iti doresc tot binele. Stiu, mai mult sau mai putin, cum e sa te simti asa.
0
23-07-2015, ora 17:29
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Cristi, dr ta nu iti da reteta compensata?
Chiar daca nu muncesti, mama ta te poate lua ca si coasigurat si poti beneficia de toate serviciile unui asigurat. (trimitere la medic psihiatru de la medicul de familie, retete compensate).
Tratamentul trebuie sa il iei in mod continuu nu cu intermitente din cauza lipsei banilor, asa nu faci nici o treaba.
Si fereste-te de alcool, iti mai aduci o belea in viata pe langa cele pe care deja le ai.
0
23-07-2015, ora 18:46
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
1Anca&katy_p Da, m-am angajat ca paznic acum cateva saptamani, era un job destul de usurel dar nu am rezistat decat o zi, colegul care mai era acolo bea o bere si am baut si eu iar el m-a dat in gat, ce sa fac, in momentul ala am zis mersi, dupa cum am mai spus doar alcoolul si diazepanele ma mai ajuta sa trec peste starile astea. Am gresit si eu mult cel putin in perioada cat a functionat tratamentul, locuiam singur, castigam destul de bine, eram la facultate si in loc sa fac ce trebuia d.p.d.v profesional am decazut din ce in ce mai mult pe fondul starii de bine nu de rau. Acum asta e, imi pun cenusa in cap, merit boala asta, insa imi pare rau de mama ca o trag dupa mine. Am ajuns de la un optimism exagerat in privinta propriei persoane, intr-adevar nu academic vorbind, la a nu-mi mai putea imagina vreun rost pentru mine in viitor.

Nu imi da retete compensate, sunt asigurat, probabil din cauza ca am fost inscris la facultate si anul asta, am zis ca o continui dar mi-a fost imposibil. Cica dupa 26 sau 27 de ani nu se mai da compensat iar eu la medicul meu pana acum 2-3 saptamani nu mai fusesem de 1 an ca tot o tinea pe asta cu internarea si gasisem o farmacie unde imi dadea pastilele si fara reteta dar acum nu se mai poate, ceva cu furnizorii, preturile, asa mi s-a spus, sper sa isi revina insa nu l-am mai vazut pe acolo nici pe farmacistul la care ma duceam de obicei. Intre timp mi-am ajustat singur dozele dupa cum ma simteam ca nu vreau sa ma internez dar mi-a mers foarte prost, sa maresc doza prea mult nu merge ca fac un fel de supradoza, schimb doar numele pastilelor, am observat ca poti face toleranta la o anumita marca. Am schimbat vreo 5 la Venlaflexina, nu stiu cate nume o sa mai gasesc.

Sunt deasemenea constient ca depinde in foarte mare masura si de mine sa mai fac ceva in momentul asta si nu numai de pastille si aici e o alta problema ca nu stiu ce as face nici daca m-as simti ok o perioada fiindca trebuie sa le exploatezi la maximum pe astea. Chiar si asa, as putea sa fac curat in fiecare zi sa ma duc seara sa alerg, sa mai citesc o carte(desi mi-am pierdut interesul si pentru filme sau meciuri), etc.
0
23-07-2015, ora 19:03
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Cristi, eu nici acum nu mi-am recapatat interesul pentru viata in totalitate. Ma mai intreb si acum daca viata oare consta numai in a te duce la servici, concedii, casatorie, copii, nepoti, moarte. Si in toata aceasta perioada mai iti moare unul, altul si esti martor la tot felul de evenimente nefericite. Dar pana la urma, ma gandesc ca daca am avut sansa de a ma naste sa si profit de acest lucru, nu? M-am decis sa fac lucuri care ma fac strict sa simt bine: salon, masaj, shopping, lenevit in pat pana la 12 (sunt in concediu) imi vizitez parintii mai des, fac exact ceea ce vreau fara sa mai tin cont de ceea ce cred altii despre mine si fara ca, bineinteles, sa nu ranesc emotional sau fizic pe nimeni. Esti propriul tau stapan. Pe mine aceste lucruri au inceput sa ma ajute in ultima prioada, desi la inceputul anxietatii mele, pe langa altele, imi vinea sa vars cand stiam ca trebuie sa ma ridic din pat. Totul se rezolva cu pasi mici, cum spunea cineva pe acest forum, cu ajutorul medicamentelor si cu putina vointa din partea noastra.
0
23-07-2015, ora 19:22
m1hai
Nu este medic/terapeut
m1hai
Anca esti pe drumul cel bun :) si o sa vezi cate bune o sa fie, asta e doar un pas al nostru, cum ai spus si tu cristi totul depinde de noi sa ne ridicam. Si eu ma simteam nervos tot timpul etc., dar am lucrat si lucrez cu mine in continuare, pentru nervozitate ceea ce m-a ajutat si ma ajuta e sala, ma duc la o sala de forta unde imi descarc toata energia pe greutati si alergat pe banda 20-30 de minute. Cand vin in camera la camin, mananc mai stau putin la pc si sa vezi ce somn trag uiii pana dimineata nu ma trezesc, si in urma cu 3-4 luni eram varza. Totusi nu stiu incearca si psihoterapie macar cateva sedinte cat iti permit bani - eu unul am facut cam 20-30 de sedinte de psihoterpie si acestea m-au ridicat ! O zi buna si plina de bucurie si succese !
0
23-07-2015, ora 19:41
1Anca
Nu este medic/terapeut
1Anca
Asa e Cristi, efortul fizic ajuta. Imi amintesc si acum cand, dupa o noapte in care nu am putut sa dorm decat in reprize (incepusem tratamentul cu sertralina si cand atipeam, ma trezeam cu un curent in tot corpul), aproape cu forta m-a luat prietenul meu si am iesit sa alergam. Alergam plangand si vomand. M-am simtit altfel cand am ajuns acasa si chiar am reusit sa dorm putin.
0
24-07-2015, ora 10:24
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Cristi, din cate inteleg eu, nu ti se prescriu retete compensate pt ca nu esti asigurat.
De aceea ti-am spus sa mearga mama ta la casa de asigurare de care apartine si sa rezolve acolo sa te ia ca si coasigurat.
E pacat, daca se poate, sa nu procedati asa.
Intereseaza-te putin, ca sa iti poti urma si tu consecvent tratamentul.
0
25-07-2015, ora 10:01
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Da Katy, nu eram asigurat iar acum cica as avea o asigurare nationala sau ceva, m-a intrebat medicul la care mi-am facut programare daca sufar de vreo boala cronica dupa ce a verificat, nu stiu ce-i aia exact, cert e ca am un tip de asigurare acum nu stiu de ce :).
0
27-07-2015, ora 11:03
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Foarte bine, atunci mergi si ia-ti compensat tot tratamentul de care ai nevoie.
Succes!
0
27-07-2015, ora 12:26
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
CristI1985, NICIODATA, dar NICIODATA nu se amesteca medicamentele psihotrope cu alcolul, mai ales Olanzapina si depakine!

Asta in primul rand, in al doilea rand ia tratamentul asa cum ti-a fost prescris de catre medic. Toleranta se capata foarte greu in ani, si nu in luni.
Daca doctora ti-=a recomandat o internare, ar fi bn sa o asculti caci ea te poate ajuta cel mai bine.
De obicei se prescriu doze mai mari, ca apoi acestea sa fie scazute la cea mai mica doza posibila, tocmai pentru a evita toleranta pacientului la doze mari.
0
27-07-2015, ora 12:37
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"Cristi 1985" Desi pare greu de crezut, exista un aspect pozitiv al internarii in spital: se poate vedea in timp real starea pacientului, se face diagnosticarea corecta, se urmareste indeaproape efectul tratamentului. In unele spitale este oferit si serviciul de consiliere/psihoterapie pe durata internarii.
Orice internare intr-un spital se face pe o durata limitata de timp, nu exista internare "nelimitata".
Exista mai multe spitale in Bucuresti. Iti recomand cu caldura sa faci o vizita de informare la Spitalul de psihiatrie Titan "Dr.Constantin Gorgos" si sa vezi un mediu diferit de cele existente: un spital mic, foarte curat, personal profesionist.
In afara de acestea, cred ca ceea ce iti trebuie este de fapt un plan, un fel de organizare a vietii, in care, asa cum au spus si ceilalti, sa cuprinda miscare, socializare, activitati care sa-ti arate ca viata mai inseamna si altceva decat tristete si neplacere.
0
27-07-2015, ora 13:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In plus internarile te ajuta ca poate pe viitor sa-ti obtii o pensie de boala !

Sa mergi astazi cu buletinul sa-ti ridici pastilele copilu !
0
27-07-2015, ora 13:31
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Mai Stevens, cum i-ai trimis medicamente expirate de anul trecut!!!
Ce naiba, pot sa ii faca mai mult rau decat bine, in plus substanta activa s-a inactivat, gandeste-te ca daca a expirat in 2014, a fost produsa undeva in 2011 poate si mai devreme.

Il ai pe constiinta, ce naiba!
0
27-07-2015, ora 13:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Prozac, mon amie, ori sunt stricate (mucegaite :) ori sunt inactive, hotaraste-te ! Stricate nu sunt garantez iar daca substanta s-a inactivat, desi e foarte putin probabil, atunci ce sa-i faca rau ? E ca si cand ai bea o bere deschisa de 2 zile si te miri ca nu te imbeti ! :) Dar nici asta nu e cazul ! Orice medic iti poate spune ca medicamentele sunt active inca cel putin 2-3 ani dupa expirare !
0
27-07-2015, ora 14:03
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Dar cu un efect mult mai scazut.
0
27-07-2015, ora 14:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu sunt inactive pt ca am probat eu ! Am rupt o pastila in jumate si am dat cu limba pe un coltisor mic (sunt orodispersabile) intr-o seara ! A doua zi aveam impresia ca dorm in picioare, abia dupa ora 16 am simtit ca mi se ia ca o ceata de pe creier si m-am trezit cu adevarat ! Deci blocheaza receptorii de dopamina de dracii te gaseste ! Folia aia am pastrat-o, poate o ia careva razna in jurul meu vreodata si sa am un antidot la indemana ! :)

PS Dar in schimb scade gradul de halucinatii sau la unele persoane anxietatea, Prozac ! Iti propun sa-ti schimbi nickname-ul in Olanzapina, ce zici ?! Suna mai feminin decat Prozac ! :)
0
27-07-2015, ora 14:25
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Domnu chimist stevens, creste gradu' de toxicitate:)
0
27-07-2015, ora 15:14
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca te referi la mine Prozac, sa stii ca nu mai sunt chiar asa de pretios cu toxinele ca inainte, am devenit din aproape vegan, canibal ! Si prefer in special doctorii si psihologii incurca-lume sau aventurieri ! :)
0
28-07-2015, ora 14:40
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Am luat olanzopina si mi-a facut bine, nu mai mancasem de 5 zile, transpiram ca naiba si o stare generala proasta. La o ora dupa ce am luat-o mi-a revenit apetitul aseara iar acum sunt mai ok. Alcool cu tratamentul nu consumam decat ocazional cand isi facea efectul, aveam si o munca care nu imi permitea consumul. Dar acum ca tratamentul nu isi prea mai face efectul si sunt agitat mai beau cate o bere ca sa imi revin. Nu stiam ca olanzopina asta e atat de puternica incat doar daca dai cu limba pe ea sa ai astfel de simptome.
Adaugă un comentariu / răspuns
93 comentarii 12 3 4 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul