apa la genunchi

13-02-2014
milies mihai
Nu este medic/terapeut
milies mihai
A inceput sa ma doara un genunchi, am fost la medicul reumatolog, mia dat sami iau un unguent dar nimic.Am fost si miam facut o ecografie, aici mia iasit ca am bursitsexudativasi proliferativa suprarotuliana cu o proliferare sinoviala de 7 mm.La nivelul spatiului popliteu schist sinovial, cu continut solid, alungit cu diametrul de 22 mm.
Pe fata interna a gambei se vizualizeaza formatiune chistica alungita, fiziforma cu diametrul longitudinal de 25 cm cu continut mixt si aspect de chist sinovial rupt.
Am facut 10 zile de fizioterapie, fara sa pot observa vreo imbunatatire substantiala a genunchiului.Nu ma mai doare atat de tare pula piciorului dar genunchiul la prima miscare tot ma doare.
Cam in cat timp ar trebuie sa merg din nou la ecografie ???
4 comentarii
0
13-02-2014, ora 17:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise pare a fi vorba despre distrugerea cartilajului articular (artroza), decompensata (chistul sinovial este o manifestare a gonartrozei).
Echografia nu este un scop in sine si, in general, se utilizeaza rarissim in patologia ortopedica a genunchiului.
Este infinit mai important un consult clinic la ortoped.
Nu am inteles, insa, tocmai elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-02-2014, ora 12:13
milies mihai
Nu este medic/terapeut
milies mihai
imi cer scuze ca am omis.Am1, 70, 75 kg si46 ani nu am avut lovituri. singura problema care am avuto a fost o lombosciatica care am tratato si nu am mai avut probleme.acum lucrez ca taximetrist
0
15-02-2014, ora 15:07
milies mihai
Nu este medic/terapeut
milies mihai
am uitat ca ortopedul mia recomandat unguentul alle gel.de 2 saptamani stau in casa si am facut 10 sedinte de recuperare. multumesc
0
15-02-2014, ora 15:20
milies mihai
Nu este medic/terapeut
milies mihai
imi cer scuze dar mai e un amanunt.DACA STAU IN PICIOARE MI SE UMFLA PULPA PICIORULUI SE VEDE BINE LA MARGINEA SOSETEI.IMI CER SCUZE PENTRU GRESELILE GRAMATICALE;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: