Apnee severa

22-03-2017
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
Am diagnostic SASO sever si mi s-a recomandat ca si tratament un aparat cu masca nazala de tip standart DiPAP - 17/14 Rampa -20' cautand pe internet si din vorba in vorba am aflat ca asi avea nevoie de un aparat BiPAP [Bylevel] care este mai sofisticat decat aparatul CPAP, acesta bagand numai aer, in prima faza vreau sa inchiriez ca sa vad cum ma acomodez si apoi sa cumpar dar ce constat ca preturile de cumparare sunt f. mari chiar si inchirierea, ma poate indruma cineva catre o firma sa inchiriez si apoi sa cumpar ? Va multumesc si astept un semn.
3 comentarii
0
27-03-2017, ora 15:31
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Cine va recomandat aparat Bipap si cine va stabilit diagnosticul. Daca aveti apnee severa nu inseamna neaparat ca va trebuie Bipap. Tipul de aparat il stabileste pneumologul, care in urma unui studiu de somn va poate spune ce este mai potrivit ptr afectiunea pe care o aveti, adica apnee obstructiva, centrala sau mixta. Tot medicul va stabileste AHI-ul si in functie de acesta stabileste daca apneea este severa, medie, etc. Aparatele BIPAP sunt folosite in special ptr cei care au apnee centrala sau mixta. Daca in urma studiului de somn(polisomnografie) a reiesit ca aveti apneie centrala intr-o proportie mica si restul sunt obstructive si hipopnei, atunci nu va trebuie bipap ci cpap sau mai ales auto-cpap (care sunt folosite de majoritatea celor care au OSA). Un procent foarte mic dintre pacienti au apnei centrale si prin urmare nevoie de bipap-uri sau v-pap. Dupa ce aveti toate astea clarificate va puteti adresa la o firma care inchiriaza sau vinde astfel de aparate(mai putin masti). Din cate stiu o firma buna este Linde-OxigenPlus, care au aparate bune si puteti inchiria de la ei (dar sunt cam scumpi). Un sfat, daca inchiriati un aparat cpap sa-l luati cu tot cu umidificator. Baieti de acolo in momentul inchirierii aparatului va vor face setarile de presiune desi sunt cam deficitari la treaba asta (parerea mea). Ulterior dupa ce vedeti care tip de aparat vi se potriveste cel mai bine puteti sa achizitionati mai ieftin din sua(ACOLO GASITI LA JUMATE DE PRET) doar sa gasiti pe cineva sa vi-l duca(daca vi-l pune pe posta va costa transport, vama, tva).
0
28-03-2017, ora 15:42
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
Va multumesc ca mi-ati raspuns, din data de 23 martie de cand am scris caut sa aflu ce si cum despre aceste aparate, fiind novice va dati seama ca invat pas cu pas, nici eu nu aveam idee despre BiPAP si CPAP dar sunand la o firma si citindu-i datele din scrisoarea medicala, cetateanul deacolo mi-a spus ca e mai complicat ptr. ca-mi treb. un aparat bylevel adica functioneaza si cu inspire si cu expir cavantul DiPAP din scrisoarea medicala insemnand asta, asa ca din acel moment am cautat BiPAP bylevel si peste tot unde am sunat inchiriatul unui asemenea aparat este in jur de 280 fara masca fiind deci mai scump ca aparatele de tip CPAP, tot ce am scris sunt din scrisoarea medicala data de Doctorul Mihaltan si-mi pare rau ca nu a scris si tipul de aparat ca sa nu fie vreo discutie, eu chiar nu stiu ce sa cred cum este pana la urma are dreptate cetateanul de la acea firma sau nu chiar ma bate gandul sa merg la d-ul Doctor Mihaltan si sa-l intreb précis, problema ca nu-I asa simplu, cum aflu eu dupa ce scrie in scrisoarea medicala ce tip de aparat sa folosesc si chiar sa cumpar, mi-ar conveni CPAP caci este mult mai ieftin si de cumparat si de inchiriat.Va rog daca se poate un raspuns.
0
28-03-2017, ora 19:33
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Pai tot nu am inteles, doctorul va facut un test de somn sa vada ce fel de apnee aveti sau doar va dat o recomandare sa mergeti la o firma care se ocupa cu asa ceva. De obicei se face un test in urma caruia pacientului i se da un rezultat (un tabel pe o foaie care sa contina niste numere) cu toate datele privind somnul (de o noapte). In acel rezultat este trecut AHI-ul in functie de care e stabilit gradul de severitate al apneei. Aveti un asa rezultat al testului de somn?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.