Arsenic, dar dureros doresc raspuns urgent!! DURERE mare

18-11-2010
madalinamadalina
Nu este medic/terapeut
madalinamadalina
buna azi am ofst la dentist a doua oara sa imi puna un medicamnet asa care se intarest de culoarea alba presupun ca e aresenic asta e a doua oara cand ma duc sa imi puna am mai fost odata atunci nu m-a durut..insa acum candmi l-a pus ma doare maseaua ingrozitor..a zis ca daca ma doare sa ma duc la ea..(doctorita)
insa nu stiu ce sa fac..nu trece pana maine? sau ma doare pentru ca moare nervul?
pana nu imi voi scoate substanta alba ma va durea in cotinuu?


multumesc.
9 comentarii
0
18-11-2010, ora 21:06
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca s-a pus arsen, este pus in masea, ce vedeti dvs este pansamentul de deasupra. In mod normal, dupa 24-48 ore dupa ce s-a pus arsen, se scoate nervul si in urmatoarele 2 sedinte se face o dezinfectie a radacinii. Nu specificati daca vi s-a scos nervul. Cel mai bine este sa il contactati pe medicul dvs, el stie cel mai bine ce tratament v-a facut. Pe viitor, daca mai este cazul sa vi se mai scoata vreun nerv, ar fi bine sa optati pentru anestezie. Este mai simplu, nedureros si nu prelungiti inutil tratamentul cu sedinte suplimentare(care sunt necesare in cazul pulpectomiilor facute cu arsen)
0
18-11-2010, ora 21:18
madalinamadalina
Nu este medic/terapeut
madalinamadalina
da am inteles, , stiu ce spuneti am facut si anestezii insa mi-a spus ca mi-a pus acest medicament deoarece am nu stiu ce carnita crescuta acolo si trebuie sa dispara sau ceva de genul...
si app am fost azi la dentist..si ma mai duc joia viitoare
nu e prea mult?
0
18-11-2010, ora 21:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
"carnita" aceea este probabil un polip gingival (adica gingia care a intrat in cavitatea carioasa)- ati avut cumva o carie mare la acel dinte cu lipsa unui perete dintre el si dintele vecin?Se poate sa va fi pus in acest caz un pansament care sa impinga gingia la locul ei. Dar tot nu am inteles daca s-a scos nervul. V-a lucrat cu niste ace pe canale?
0
19-11-2010, ora 23:33
madalinamadalina
Nu este medic/terapeut
madalinamadalina
nu nu mi-a lucrat cu ace, doar mi-a pus pansamentul pentru pulpita ce o am la masea ieir sera ama durea groaznic..acum durerea m-a m-ai lasat...am sunato idmineata pe doctorita si a spus ca e normal sa ma doraa...insa imi va trece..
doar joi ma voi duce din nou la dentist.
sper sa nu ma mai doara..
p.s: un medicam, ent bun pentru durere?momentan am ketonal DUO
0
19-11-2010, ora 23:34
madalinamadalina
Nu este medic/terapeut
madalinamadalina
scuzati greseliile de ortografie. becul este stins:))
0
20-11-2010, ora 08:46
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Inseamna ca nu aveti pus arsen pt ca arsenul nu se lasa asa mult timp. Nu stiu ce tratament v-a facut acolo.Daca vi s-a spus sa mergeti sapatamana viitoare, respectati indicatiile. Ketonalul e ok, e antiinflamator, dar n-ar trebui sa exagerati cu el si daca durerea e la fel de puternica, poate ar trebui sa va programati mai repede
0
19-09-2012, ora 13:33
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Am vizitat si eu astazi dentistul pentru ca aveam o carie si tot odata o durere insuportabila. Am mers la cabinet, a inceput sa curete maseaua fara anestezie, fara dureri. A inceput sa-mi bata in respectiva masea cu un instrument, la fel nu aveam dureri. Durerea era una continua si surda de vreo 2 zile, fara alte impulsuri de dureri la rece, cald sau mancare. In fine, mi-a facut o injectie cu anestezic si s-a apucat de lucru. Tin sa mentionez ca mi-a amortit limba, buza, dificultati in vorbire, dar cand a ajuns aproape de nerv, nu am mai putut sa suport.

Sa trec direct la intrebare, mi-a pus un pansament si l-a acoperit cu "ciment ", in 7 zile sa ma intorc la medic si mi-a zis ca nervul va murii.
Intrebarea : Nu e cam tarziu 7 zile ?:))
0
20-09-2012, ora 10:47
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Sint mai multe tipuri de arsenic. Unele se lasa 2 zile, altele 7 zile.
Eu personal nu-l mai folosesc de multi ani si nu-l recomand. Dar fiecare medic isi alege singur metodele de lucru.
0
27-09-2012, ora 17:16
illy21
Nu este medic/terapeut
illy21
Eu am fost marti la dentist, dupa anestezie mi.a intrat pe canale la o maseluta foarte afectata de o carie(care ma durea ingrozitor), dar simteam tot ce se intampla acolo si nu am putut suporta durerea. Nu stiu de ce ' nu a prins ' anestezia. nu ma simteam amortita deloc, doar gingia era sub efectul anesteziei. Pentru ca nu a putut sa termine treaba, mi.a pus pansament cu tratament sa.mi omoare nervii, pentru ca sunt prea speriata de injectii. Peste 2 zile, mi.a dat jos cimentul acela provizoriu, pansamentul si a bagat acele pe canale. A scos un nerv, doar ca pe unul dintre canale, nervul inca era *activ* si nu a mai insistat, pentru ca ma durea. A pregatit si pentru acesta o *surpriza in pansament* si a inchis.o acolo, urmand ca maine sa merg sa.l scoata si pe acela si sa curete bine bine toate canalele.

La primul pansament m.a durut foarte tare gingia, doamna doc.a spus ca de la tratament, dar ca o sa se refaca imediat ce terminam cu maseluta. Acum nu ma mai afecteaza pansamentul, doar ca imi este teama ca poate nu moare si maine iar o sa simt cand imi baga acele pe canal..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: