articulatia cotului drept

14-12-2007
lucian.mihulca
Nu este medic/terapeut
lucian.mihulca
Buna...sunt Lucian.. Pasiunea mea de vreo 3 ani este trasul de fiare..totul bine si frumos pana acum un an si jumatate. cand am avut prima durere de brat. La nivelul bratului drept..cand combin efortul cu putin frig, incepe o durere crancena undeva in zona articulatiei...initial mi-am pus problema reomatismului articular, care poate aparea si la tineri (precizez...am 18 ani). Am facut analizele la sange..ceea ce include si ASLO. si nu am nimic..totul e bun. Am facut o raza.. in gandul ca am vreo fisura care nu s-a lipit, sau nu s-a lipit cum trebuie, mana ne fiind sustinuta de vreun ghips vreodata. rezultat: din punc de vedere radiologic, mana e perfecta. Intr-un final am vorbit cu-n prieten asistent radiologic in varsta care are cunostintele unui doctor radiolog, si am primit urmatorul raspuns: "muschii bratului se termina conic. muschii bratului cu muschii antebratului sunt legati prin terminalul muschiului, adica ligamentele...ligamentele muschilor bratului si antebratului sunt legati intre ei prin intermediul altui muschi aflat chiar in interiorul cotului langa vena care strabate cotul prin articulatie. La o sedinta de tras de fiare muschiul nefiind incalzit acel muschilulet de legatura a cedat sau s-a dislocat. In incheietura neavand sange (zona articulatiei nu este vascularizata) muschiul respectiv nu se poate reface...atunci el se lipeste prin calcifiere...rezultat care determina aparitia unui nodul de calciu care la frig se inflameaza in combinatie cu efort bineinteles. mentionez: Durerea este groaznica si cand o am ma tine vreo doua ore in care imi vine sa musc din pereti...Am primit ca raspuns la problema mea..adica o rezolvare..tot de la acelasi tip: doua optiuni..90%din chirurgi recomanda interventie chirurgicala pentru chiuretarea calciului...El insa mi-a recomandat sa nu o fac deoarece odata chiuretat calciul in exces se poate depunde la loc. a doua solutie si cea recomandata de el.. ar fi mentinerea mainii fara sa o expun la efort un timnp indelungat si in acest timp sa ung cotul cu tot felul de antiinflamatorii...ca in acest timp acel nodul de calciu sa capete forma muschiuletului articular dislocat, in asa fel cat sa nu mai apese pe nervul muscihiului. ambele solutii necesita un timp de refacere si asta ar insemna sa-mi opresc activitatea sportiva pe care o fac cu mare drag. Inca ceva ca sa va faceti o idee despre cat de accentuata-i problema: eu forta in mana am nu ma doare nimic, am o mana absolut normala.pana la momentul combinarii unui efort cu putin frig (pe timp de vara nu am nimic)...exemple un daca fac un Skandemberg in cinci minute ma apuca durerea si ma tine vreo doua ore.daunazi cand a nins in zona mea pentru prima data am iesit cu baietii la o bataie cu zapada.la fel.dupa 20-30 de minute ma apucat durerea de mana.. efortul venind de la aruncatul bulgarilor.Cam atat am sa va spun...in rest...v-as fi recunoscator pe viatza daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu alta solutie pentru problema mea. Cu mult respect, Mihulca Lucian.
2 comentarii
0
14-12-2007, ora 00:00
silviuberlusconii
Nu este medic/terapeut
silviuberlusconii
daca durerea e undeva in zona art cotului ar putea fi o epicondilita, degeaba faci o tona de radiografii ca nu se vede nimik, i ti recomand sa mergi la un ortoped sa te consulte cu atentie, poate fi o ruptura musculara fibrilara.Din ce spui tu durerea pare a fi la nivelul articulatiei cotului oricum mai multe i ti poate spune un medic ortoped in urma unui examen clinic amanuntit vei avea si un diagnostic. Apropo si eu sunt asistent de ortopedie dar ceea ce ti a spus acel asistent de radiologie sunt cele mai mari aberatii care le am auzit , sper sa i tin rezolvi problema cat mai repede
0
22-10-2009, ora 17:42
viciatul
Nu este medic/terapeut
viciatul
eu cred ca repausul la efort este foarte important. Si eu ma confrunt cu o problema la cotul stang. Intai m-am lovit de vreo doua ori, destul de puternic, mi s-a umflta pielea si ma durea cand ma lasam pe cot. Am pus comprese cu alcool mentolat si ghiata, mi s-a desumflat dar acum la efort sau la frig ma doare, mai am acum inca o mica umflatura in varful cotului dar spre mirarea mea dupa ce am facut ceva efort mi s-a imflat mai jos de cot. Parca am o crescatura pe os. Dar colegul de la mesajul 1, conf. celor spuse de asistentul sau mi-a dat o oarecare explicatie care cred ca este de bun simt. Voi continua masajele cu antiinflamatoare si cu abtinerea de la efort desi miscarea este placerea mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •