Articulatii dureroase

62 comentarii 1 23 Înainte ›
0
31-08-2013, ora 20:25
xcv
Nu este medic/terapeut
xcv
Buna seara! Acest supliment alimentar are contraindicatii? Tatal meu ( 67 ani) a suferit recent o coronarografie cu montare de stent pe IVA. El lua inainte acest supliment ptr o gonartroza. Poate continua? Mutumesc.
0
01-09-2013, ora 09:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nefiind medicament (nu se incadreaza in categoria produselor farmaceutice testate, omologate), nu exista studii stiintifice acreditate asupra efectelor sale. Prin urmare, chiar daca il ia, chiar daca nu, efectul asupra gonartrozei este acelasi.
Poate oricand sa opreasca adminstrarea lui, in caz ca are vreo suspiciune asupra efectelor secundare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-09-2013, ora 18:39
feliela
Nu este medic/terapeut
feliela
Buna seara, domnule dr.!
Am un baietel de 12 ani care are o exostoza sub genunchiul stang, pe osul tibiei. Nu are dureri decat daca sta aplecat in genunchi. Este de marimea unei alune.
Va rog sa-mi recomandati ce sa fac, daca trebuie excizata sau sa astept finalizarea cresterii osoase a copilului asa cum am fost sfatuita.
Va multumesc din suflet !
0
02-09-2013, ora 20:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sunteti sigura ca este vorba despre o exostoza si nu despre maladia Osgood-Schlatter??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
04-09-2013, ora 20:33
feliela
Nu este medic/terapeut
feliela
Buna seara, D-le doctor!
Am mers cu copilul la mai multi medici ortopezi di Valcea si acesta a fost diagnosticul pus pe baza unor radiografii si a examinarii picioarelor.
Mentionez ca a fost diagnosticat cu picior plat la varsta de 3 ani la piciorul drept. A purtat pt. o perioada scurta talonete si ghete.
Va multumesc mult pt. timpul acordat.
0
05-09-2013, ora 09:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Piciorul plat este, in 99, 9999% din cazuri, o problema strict estetica si nu necesita nici un fel tratament (nu se mai pune problema, in tarile civilizate, de talonete sau de ghete ortopedice). Oricum nu exista nici o legatura intre piciorul plat si problema descrisa de D-voastra.
Tot nu mi-ati precizat adevarata problema: este vorba despre o exostoza osteocartilaginoasa, care e localizarea anatomica precisa??????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-09-2013, ora 16:54
feliela
Nu este medic/terapeut
feliela
Buna ziua, Domnule doctor!
Umflatura dura este pe osul tibiei, la cativa cm mai jos de rotula. Deocamdata atat pot sa va spun. Radiografiile le-am facut in urma cu aprox. 3 ani. Nu stiu ce sa fac in continuare. Sa mai facem investigatii sau nu (RMN sau CT).
Va multumesc mult!
0
03-11-2013, ora 12:56
mirelmanea42
Nu este medic/terapeut
mirelmanea42
Buna ziua!
Am 42 de ani si de un an si jumate am dureri la incheietura mainii stangi. Am observat si o mica umflatura la incheietura in dreptul degetului mare pe fata interioara a incheieturii. Trebuie sa precizez ca am ca hobby chitara clasica si cant de 20 si ceva de ani fara sa fi avut probleme. Ma intreb daca durerea este rezultatul solocitarii incheieturii prin aceasta activitate si daca se poate face ceva sa scap de durere si sa cant la chitara fara probleme ca inainte. Am facut fizioterapie, am facut pauza cateva luni, am luat antiinflamatoare, unguente, am pus o orteza...etc. Din pacate problema nu s-a rezolvat. Ce credetii? Este necesar sa fac un RMN pentru un diagnostic mai precis? Multumesc!
0
03-11-2013, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Si eu am cantat chitara clasica si inteleg perfect cu ce va confruntati.
Din pacate nu exista o solutie viabila in afara evitarii efortului cauzator al suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
04-11-2013, ora 16:04
mirelmanea42
Nu este medic/terapeut
mirelmanea42
Buna ziua!
Cam descurajator raspunsul dumneavoastra...de fapt eu nici macar nu am un diagnostic precis, din acest motiv am intrebat de RMN. Banuiesc ca e cea mai buna clale de a afla ce este la incheietura mea. Mi s-a spus de bursita, de tenosinovita, de chist sinovial, reumatism.etc. Oare sa fie incheietura mea ireversibil afectata si sa nu mai pot canta la chitara deloc? Sincer, mi-e greu sa ma impac cu ideea asta...
0
20-11-2013, ora 21:03
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@mirelmanea42

Nu am inteles exact unde se afla "umflatura". Va rog sa descrieti mai exact, eventual o poza ar ajuta.
Va recomand un consult la un ortoped specializat in chirurgia mainii, respectiv la un chirurg plastician pentru un consult clinic. Acesta ar trebui secundat de o ecografie si o radiografie.
0
29-11-2013, ora 13:31
mirelmanea42
Nu este medic/terapeut
mirelmanea42
Buna ziua!

Am atasat o poza la profil unde se observa bine umflatura.
Tocmai am consultat un chirurg plastician care mi-a spus ca este un chist sinovial si trebuie operat. Mi-a spus ca riscul de recidiva este foarte mic si ca trebuie sa tin incheietura imobilizata dupa operatie cu o atela fixa timp de 14 zile. Eu sunt un pic in dilema...nu stiu ce sa fac, pe mine ma intereseaza sa ma recuperez, sa scap de durerea sacaitoare si sa pot sa cant la chitara fara probleme.
Va multumesc mult pentru interesul acordat problemei mele si daca ma puteti ajuta cu vreun sfat sunteti binevenit.
0
29-11-2013, ora 21:30
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Din pacate poza nu ajuta mult. Se vede doar o formatiune destul de mare pentru zona respectiva. Nu se poate spune foarte mare lucru despre tipul sau apartenenta acesteia. Pentru aceasta este nevoie de examen clinic, ecografie si eventual radiografie si/sau RMN in functie de ceea ce reiese din primele doua. Probabil ca durerile dvs vin din cauza dimensiunii destul de mari a formatiunii si a faptului ca se afla in vecinatatea nervului median, sau prin compresiune a arterei radiale (producand tulburari de irigare sangvina a mainii daca cealalta artera e mai slab dezvoltata/reprezentata). In acest caz probabil ca s-ar recomanda rezectia chirurgicala. Important este preoperativ clarificarea a ce fel de structura este. Ca paranteza gasesc important excluderea unui anevrism a arterei radiale.
0
02-01-2014, ora 01:53
andreizikeli
Nu este medic/terapeut
andreizikeli
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat la problema mea si anume ; in fiecare dimineata cand ma trezesc si ma dau jos din pat abia pot calca pe picioare mai de graba pe talpi simt dureri in zona degetelor pe langa aceste dureri care pe parcursul zilei trec atunci cand fac ceva miscare mai am aceleasi simptome si la degetele de la maini (nu toate degetele). Am 35 ani si 69kg, 1, 75m. Lucrez in domeniul media-tv, deci cam 12 ore pe zi si in medie cam trei-patru zile pe saptamana stau destul in picioare. Va rog daca puteti sa imi recomandati ceva. Va multumesc.
0
03-01-2014, ora 11:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de a recomanda vreun medicament, cat timp nu exista un diagnostic precis..
Aparent este vorba despre un sindrom de supra-solicitare articulara (efort excesiv).
Numai dupa o perioada de 6-8 saptamani de reducere drastica a eforturilor fizice se poate trage o concluzie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-05-2015, ora 23:18
georgica22
Nu este medic/terapeut
georgica22
Sa inteleg ca suplimentele cu colagen sunt degeaba respectiv supramax articulatii?
De acidul hialuronic ce parere aveti?
Ce imi recomandati pentru diagnosticul de fisura si dezlipire cartilaj?
0
19-05-2015, ora 23:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Diferenta dintre medicamente si suplimenti consta in aceea ca suplimentii nu au o actiune demonstrata stiintific (eficacitatea este afirmata de producator, fara a fi probata.).
Nu exista nici o modalitate de a "repara" cartilajul distrus; trebuie doar sa-l "menajati", pastrand o greutate optima si evitand cu strictete eforturile fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-05-2015, ora 07:09
georgica22
Nu este medic/terapeut
georgica22
Multumesc.
Si daca sunt in crestere nu se poate reface?
0
14-09-2016, ora 00:15
delcea_lorena
Nu este medic/terapeut
delcea_lorena
Buna seara!
Am 22 de ani, 1.90m, 85 kg, sunt sportiv, iar de la o vreme am unele dureri articulare. Am luat o pauza de de 7 saptamani de la sport dar inca am unele discomforturi.Ce parere aveti despre cartilajul de rechin, m-ar putea ajuta?
Va multumesc anticipat!
0
14-09-2016, ora 09:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suplimentele alimentare se deosebesc prin medicamente prin faptul ca nu au o eficactate demonstrata stiintific, prin studii relevante (eficacitatea este afirmata de producator, fara a fi probata).
Inca nu s-a brevetat vreun produs care sa actioneze la nivelul cartilajului articular. In rest, este vorba despre marketing.
In cazul D-voastra este vorba, evident, despre supra-solicitarea mecanica a articulatiilor, care duce la distrugerea rapida a acestora.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-08-2017, ora 15:16
ovi1
Nu este medic/terapeut
ovi1
Raspuns pentru S Roxana
Si eu aveam un inceput de artroza. Ma dureau genunchii daca faceam prea multa miscare (peste 2-3 ore). Daca exageram de exemplu cu coboratul scarilor o zi intreaga mi se umflau genunchii si cateva zile ma deplasam in marea majoritate a locurilor doar cu masina. Am fost la un terapeut care m-a testat cu un aparat de biorezonanta si la genunchi mi-a iesi un inceput de gonartroza. Mi-a recomandat genacol pentru 3 luni. Am ignorat o vreme recomandarea, apoi m-am decis sa urmez tratamentul vreo 2 luni. Am observat ca facand acelasi efort genunchii nu ma mai dureau. Intr-o zi am exagerat si cu coboratul si urcatul scarilor iar durerile au fost minore si au disparut de tot a 3-a zi. Am revenit la terapeutul cu biorezonanta, si la testarea genunchilor nu mai aparea inceputul de artroza. Am fost foarte fericit de rezultatele testarii.
0
08-02-2018, ora 09:07
saraa
Nu este medic/terapeut
saraa
Ovi 1, au mai revenit durerile sau au disparut complet? Vreau sa fac si eu tratamentul. Am suprasolicitat articulatiile facand sport si ma dor de ceva timp. Imi este teama sa nu se agraveze.
0
16-02-2018, ora 18:50
Maria 2018
Nu este medic/terapeut
Maria 2018
Buna ziua! Am varsta de 67 ani si am osteoporoza la oase ceea ce înseamnă dureri de picioare, de spate... etc. De curând am facut un set de analize de sânge iar rezultatul a fost o infecție puternică în corp! Doctoru de familie mi-a zis ca pur si simplu nu stie de unde poate proveni infecție Asta! Mi sa recomandat sa fac o analiză pentru a vedea dacă nu cumva am inceput de diabet! Pana acum ceva timp... in fiecare an făceam moldamin injecti doar ca acum nu se mai găsește nicăieri! Ce imi recomandați sa fac??? Va multumesc!
0
16-02-2018, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Este destul de simplu sa aflam daca aveti diabet: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-02-2018, ora 16:28
Maria 2018
Nu este medic/terapeut
Maria 2018
Greutate am 75 kg iar înălțimea 1.60
0
22-02-2018, ora 11:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti 20 kg in exces.
La aceasta greutate aveti o probabilitate de 99% de a avea diabet.
Prin urmare, este util sa renuntati la 20 de kg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-04-2018, ora 15:25
adisome
Nu este medic/terapeut
adisome
40 ani, 190cm, 85kg, Am făcut fitness în ultimii ani. Am avut tendinita patelara la genunchiul drept, nu s-a vindecat timp de doi ani si l-am operat. In spital, ma sprijineam in cotul drept si ma miscam prin pat. Am facut tendinita la umar, 2 tendoane, infraspinos si subscapular. Am 4 luni de atunci, fizioterapie, infiltratii si nu se vindeca.
De 3 saptamani am carat 20kg, 20 metrii si am facut tendinita la cot (cotul tenismenului). In 3 saptamani nici o ameliorare.
Ma gandesc ca e ceva bai in organism de fac asa usor si apoi nu se vindeca. Am fost la 4 doctori pana acum si nimeni nu stie ce investigatii ar trebui sa fac si nici ce ar putea sa fie.
0
01-04-2018, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu-i nici un bai.
Problema este infinit mai simpla decat v-o imaginati: efortul fizic pe care-l practicati este mai mare decat suporta organismul D-voastra.
Tendinopatiile sunt urmarea supra-solicitarii de ordin mecanic (efort excesiv).
Prin urmare, solutia logica este evitarea supra-solicitarii mecanice a organismului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-04-2018, ora 09:14
adisome
Nu este medic/terapeut
adisome
Tendinita la umar am facut-o sprijinindu-ma in cod pe un pat de spital, deci fara efort. Cum as putea sa evit un astfel de efort? Credeti ca e normal sa sar de la practicant de sport la stat intins pe pat? Apoi, de ce nu se vindeca tendinitele mele?
0
02-04-2018, ora 10:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati citit raspunsul meu precedent?
Tendinopatiile se vindeca numai prin reducerea drastica a eforturilor fizice timp de luni sau ani.
Daca nu reduceti aceste eforturi, tendoanele se vor rupe invariabil, necesitand interventii chirurgicale repetate, cu sense mediocre de recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
62 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •