artrita reactiva

15-02-2013
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Am fost diagnosticata cu artrita reactiva, in urma unei infectii.Cat am fost internata am urmat tratam cu gentamicina si dexametazona timp de 5 zile.Simptomele inainte de internare erau degetul mijlociu mana dreapra umflat, degetul al doilea picior stang umflat, genunchii umflati si durerosi.Mi-a fost prescris sulfazalina 1/zi, 3zile, apoi 2/zi/3zile, apoi 3zi/3zile, apoi4zi pana la 2 luni.Mi s a spus ca tratam va fi de mimim 6 luni, pana la 5 ani, cee ce m a ingrozit.Am inceput tratam, azi e a 3 zi, durerile nu mai sunt asa mari, insa tot exista.Plus ca la iesirea din spital se dezumflasera degetele, acum vad ca iar sunt umflate.Sa inteleg ca nu e k tratamentul sau e nevoie de putin timp pt efect?Ce ma sfatuiti sa fac?Sunt normale simptomele?
3 comentarii
0
15-02-2013, ora 14:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Evolutia inflamatiilor articulare trebuie monitorizata de catre reumatologul D-voastra. Fara cunoasterea directa a situatiei (examen clinic nemijlocit) nu putem aprecia daca evolutia este favorabila si pentru cat timp.
Exista artrite reactive care, dupa vindecarea cauzei generatoare, se remit spontan. Alte tipuri necesita tratament de fond pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-02-2013, ora 17:31
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Cam in cat timp incepe sa si faca efectul sulfasalazina sau dc nu sa rezultate de la inceput ins ca nu e k pt mine?
0
16-02-2013, ora 13:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este vorba despre intervale de timp de ordinul saptamanilor-lunilor.
Eficacitatea fiecarui tratament trebuie cuantificata de catre reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: