Artrita reumatoida juvenila la copil de 3 ani

17-08-2009
emel
Nu este medic/terapeut
emel
Buna ziua, am o fetita de 3 ani si 5 luni, care a fost diagnosticata de curand cu artrita reumatoida juvenila..cu afectarea a 4 articulatii (prima articulatie afectata a fost cea de la genunchi, asa a debutat ).. Mentionez ca FR este negativ, factori ANA negativ, proteina C reactiva pozitiva, am facut si testul HLA-B27, dar primim rezultatul peste 3 saptamani.. Am urmat de o luna tratament cu antiinflamator, Ibuprofen (Nurofen), in doza initiala de 5 ml de 3 ori pe zi si in ultimele 3 saptamani 7, 5 ml de 3 ori pe zi, dar nu se vede nici o ameliorare.. Fetita mea are dureri mari dimineata, nu poate sa calce.. apoi pe parcursul zilei isi mai revine putin.. Ni s-a recomandat sa trecem la metrotrexat tablete, dar am vazut ca are o multime de reactii adverse.. trebuie sa incepem tratamentul, dar nu sunt sigura ca este bine pentru ea.. ar mai fi
alte variante de tratament, din cate am citit alte inflamatoare nu prea se recomanda la copii mici! Multumesc foarte mult!
19 comentarii
0
17-08-2009, ora 17:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va distrugeti copilul cu astfel de medicamente, treceti mai bine la remedii naturiste cat mai repede si evitati astfel de toxine caci vedeti ca nu aduc nimic si cel mai bine mergeti la un medic homeopat cat mai repede !

O astfel de "artrita juvenila" aparuta in mod natural NU are cum sa existe la copiii, trebuie sa fi facut ceva greseli mari in timpul sarcinii, a nasterii sau tratamente ulterioare !

"Artrita " vine de la intoxicarea ficatului ori din suparare si enervare ori de la medicamente, toxine sau alimente necorespunzatoare.

Ce ati facut ????
Ce temperament si comportament are copilul ?
Ce mananca copilul ?
0
17-08-2009, ora 21:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intreba pediatrul despre Enbrel susp.+ solv. 25 mg uz pediatric ; e nevoie de aprobarea de la pediatrie, flaconul este f. scump, dar prin programul national pentru poliartrita reumatoida juvenila [ G21e ] medicul de familie il prescrie gratuit.Eu am o fetita in tratament cu Metotrexat, Enbrel si Celebrex, cu rezultate bunisoare in sensul ca boala nu a mai progresat si copilul se simte bine.
0
17-08-2009, ora 22:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mai aveti rabdare cateva luni si o sa vedeti daca boala a stat intradevar pe loc... cu o randunica nu se face primavara.
3 medicamente pt un copilas la o boala la care nu se stie cauza ! Doamne ajuta !
0
18-08-2009, ora 09:31
emel
Nu este medic/terapeut
emel
Multumesc pentru raspunsuri.. da, am citit prospectul de la metrotrexat.. si are foarte multe efecte adverse. Despre Enbrel am auzit, dar am inteles ca doar dupa ce implineste 4 ani o putem inscrie in programul national.. Fetita mea era, pana sa debuteze boala, plina de viata, optimista.. nu am avut probleme in timpul sarcinii si nici la nastere. Este adevarat ca nu consuma fructe si legume, desi am insistat inca de cand era mica, in afara de banane si mere, si acelea cu greu, alte fructe nu mananca.. Ma gandesc totusi sa mai consult un dr din Bucuresti (noi suntem din Constanta), am citit despre dna dr. Andra Balanescu.. dar nu stiu daca are experienta si in pediatrie?
0
18-08-2009, ora 09:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este regretabil sa neglijati o asemenea boala.
Neglijarea acestei afectiuni este riscanta si periculoasa pentru articulatiile copilului, transformandu-l repede intr-un infirm. Exista tratamente destul de bine codificate, ce pot produce chiar vindecarea.
Cel mai important ramane insa diagnosticul. Preferabil si ideal este sa consultati 2-3-4 reumatologi diferiti.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-08-2009, ora 10:36
emel
Nu este medic/terapeut
emel
Stimate dl. dr, multumesc pentru raspuns.. nu neglijam boala, dimpotriva, am citit si m-am documentat foarte mult si imi dau seama cat este de grava. De altfel, am consultat pana acum 3 medici din Constanta, de cum am observat ca i s-a umflat genunchiul. Dar este foarte greu, pentru ca ea fiind mica, nu spune unde, cum si ce o doare. Am inteles ca este esential sa faca miscare, si de aceea am fost si la un fizioterapeut, la un cabinet particular, dar nu a vrut deloc sa coopereze, nici macar nu a reusit sa o consulte. Am fost cu ea si la Techirghiol, la lacul renumit pentru apa sarata si cu efecte benefice.. Ea se misca destul de bine, cu exceptia diminetilor, cand o doare foarte tare, si nu poate sa calce. Inteleg ca exista diferite tratamente, dar majoritatea antiinflamatoarelor nu se recomanda copiilor atat de mici (cum este si cazul Enbrel, care se da peste 4 ani), iar metrotrexatul are destul de multe efecte negative, de aceea intreb daca ar fi bun pentru ea.. sau daca stie cineva un dr in Bucuresti, specializat in astfel de probleme la copii! Multumesc!
0
18-08-2009, ora 11:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu siguranta ca trebuie sa mai consultati inca 1-2 reumatologi in Bucuresti.
Scrieti-mi pe mail si vom discuta despre aceasta.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-05-2010, ora 21:23
ursan2003
Nu este medic/terapeut
ursan2003
Buna ziua @all
poate cineva sa ma informeze cum poate mama mea de 73 de ani sa beneficieze de tratament cu embrel
va multumesc anticipat
0
14-05-2010, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Il veti contacta pe reumatologul curant sau pe un altul, care vor aprecia oportunitatea si mai ales utilitatea unui astfel de tratament.
Pasul urmator este constituirea unui dosar pentru casa de asigurari, in vederea compensarii integrale a valorii medicamentului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-05-2010, ora 00:06
ursan2003
Nu este medic/terapeut
ursan2003
Va multumesc f mult pentru raspunsul foarte promt
as dori daca se poate sa vb cu dumneavoastra la telefon pentru info suplimentar
daca se poate as dori sa imi spuneti in ce zi si la ce intre ce ore pot sa va deranjez cu un telefon
va multumesc anticipat
0
15-05-2010, ora 00:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ma puteti suna in fiecare zi intre 9.00 si 22.00.
Eu insa nu va pot ajuta decat informal si nu prin aprobare directa sau indirecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-05-2010, ora 18:24
Diana Tache
Nu este medic/terapeut
Diana Tache
Oameni buni si dragi, ma numesc Diana si am 24 de ani, de la 17 ani am fost diagnosticata poliartrita reumatoida desi am probleme doar la degetul aratator mana dreapta de 7 ani degetul a suferit modificari semnificative insa vreau sa va spun si eu ceva, daca fiecare copil sau persoana care are aceasta afectiune ia Ulei de peste de 1000 mg + multivitamine de calitate cat de cat daca mai ia si un supliment de vitamina D timp indelungat de la o luna in sus se vad rezultate exceptionale eu mai am din cand in cand dureri cand la genunchi cand la degetele de la picioare dar pot sa va zic ca daca urmam un tratatament medicamentos prescris de doctor probabil ca acum va scriam din pat.Ideea e ca daca tu ca persoana esti constient ce ai dar cu toate asttea reusesti sa te mobilizezi si gandesti pozitiv asupra situatiei tu esti singurul care poate sa faca sa fie mai bine nu o pilula care de cele mai multe ori distruge mai mult decat ajuta.pacat de copii care sufera de aceasta boala cumplita si de parintii care din disperare recurg la medicamente care ii nenorocesc pe viata pe copii.pacat ca nu are cine sa ne educe in privinta asta.sanatate multa fericire multa dragoste si pozitivism eu cel putin pana acum ma tin tare si sa stiti ca fac poate mai multe lucruri decat un om normal le-ar face.sanatate multa copilasi!!!!
0
05-05-2011, ora 15:56
Gabryell10
Nu este medic/terapeut
Gabryell10
Am si eu un baietel, Alex care va implini 7 ani in iunie care este diagnosticat de la varsta de 4 ani cu arj. Boala a debutat in jurul varstei de 3 ani, intr-o perioada in care am fost doua luni plecat din tara la o specializare. La o luna sotia mi-a spus ca avea genunchiul stang usor umflat si se plangea de dureri dimineata. Ulterior medicii de la spitalul din Sibiu ( de unde sunt si eu ) internandu-l au decis sa ii puna piciorul in gips.Asa l-am gasit la intoarcerea din Germania, Alex fiind intre timp externat. Am fost de urgenta cu el la spital unde le-am cerut sa ii taie gipsul, deoarece avea deja rana in calcai. Ulterior am fost cu el la mai multi medici, inclusiv la Cluj, majoritatea dintre medici de aici fiind rezervati in a disgnostica si trata aceasta boala. A fost internat si i s-au facut analizele fiind in final diagnosticat. Tratamentul de baza a fost Nurofenul sirop, dar i s-a prescris la un moment dat si prednison. (...)
Cu toate astea si cu toate ca continuam pe aceasta linie, eu sunt in continuare rezervat in ceea ce priveste diagnosticul. Citind foarte mult si din foarte multe surse despre aceasta boala, constat ca toate au ceva comun in ceea ce priveste simptomatologia boli.
Alex se plange uneori dimineata de dureri ale genunchiului, dar acestea dureaza doar cateva minute, in rest fiind foarte activ pe parcursul zilei. Alearga, se joaca fara sa se planga ca l-ar durea. Merge in joaca in genunchi fara sa se mai planga ca il doare. Mentionez de asemenea ca pana acum ca debutul a niciunui puseu al bolii nu a fost insotit de stari febrile, in nici un caz de febra mai mare de 38, 5, de altfel face foarte rar febra. De cel putin un an nu a mai facut chiar de loc. Este foarte activ (a se intelege si neastamparat, are si ADHD ) pe parcursul zilei. Ziua sau seara nu s-a plans niciodata de dureri.
Mai trebuie spus ca in perioada cand a debutat boala era la bunici, bunicul avand obiceiul sa i-l puna pe spate si sa ii face gimnastica flexandu-i picioarele. De asemenea, ei stau la bloc, la etajul 4, mergeau in fiecare zi cu el in parc unde il lasau sa se joace, la urma lasandu-l sa urce singur cele patru etaje. Inca din Germania am avut rezerve presupunand ca asta ar fi fost cauza la ceea ce a urmat., cu alte cuvinte o cazatura sau suprasolicitarea incheieturii ca urmare a unei manevre gresite !
Soacra mea este foarte insistenta, ne acuza mereu ca nu ne ocupam suntem suficient de Alex in acest sens. Tocmai am fost din nou cu el la un medic de la mine din Sibiu care s-a specializat pe aceasta boala. Rezultatele analizelor au iesit foarte bune, medicul spunand sa mergem la dansul doar cand are puseu. De fapt acesta a fost si motivul pentru care l-am cautat, sotia si soacra spuneau ca incepe din nou sa se planga ( mentionez ca eu lucrez foarte mult, 30 de zile din 30 si peste serviciu, privat, sotia fiind pensionata de boala si fiind in permanenta cu baiatul, care tocmai a si stat vreo doua zile recent la bunici ). Cuvintele soacrei mele au fost " nici medicul asta nu m-a convins " ceea ce pe mine unul m-a revoltat foarte tare. Eu unul nu pot decat sa ma bucur de un asemenea diagnostic. N-as vrea sa fiu tacit de acord s-a prezint exagerat simptomele in fata unui medic pentru a forta sau sugera diagnosticul, tratandu-l apoi pe Alex pentru o boala imaginara. Mai mentionez ca, chiar daca s-a plans de durerea incheieturii dimineata, si-a revenit foarte repede, si nici odata nu a plans din acest motiv. Intrebarea mea ar fi daca nu este posibil ca datorita unei anumite pozitii in timpul somnului sa aiba pentru cateva minute dimineata aceasta senzatie de incheietura blocata, sau de durere, dar care durere trece odata ce face miscare. Daca nu ar fi posibila o alta cauza. Avand o constitutie mai mult anorexica decat robusta datorata hiperactivitatii, Alex are si asa incheieturile mai proeminete, si mie unul nu mi s-a parut a fi vreo diferenta intre ele. Ce as mai putea urmari in perioada urmatoare la Alex pentru a ma edifica; ceva simptome caracteristice acestei boli, eventual daca sunt posibile puseuri ale bolii neinsotite de febra si cu dureri care cedeaza asa usor si repede. Daca pe parcursul zile este obligatoriu in timpul puseului sa persiste durerea pe parcursul zilei. Cam astea ar fi intrebarile mele. Va multumesc foarte mult, si le doresc multa multa sanatate copiilor in aceasta situatie, si multa putere parintilor sa faca fata greutatilor pe care le intampina !
0
05-05-2011, ora 16:18
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Ar trebui sa ne spuneti pe ce baza s-a pus diagnosticul de artrita juvenila. Pe baza analizelor sau a simptomelor ?
va spun din experienta mea cu copilul.
Si baietelul meu a avut dureri razlete de picior dimineata, cam intre trei si sapte ani. pana s-a dus la scoala.
I-am facut analize, a stat in spital o vreme si in final s-a concluzionat ca-s dureri de crestere.
Acuza ca-l doare geninchiul si cateodata nu pitea merge bine dimineata, schiopata !
El a crescut intrardevar foarte tare intr-un timp scurt... la fiecare luna ii ramaneau pantalonii scurti, s-a marit cu totul de fapt.. Nu stiu cat influenteaza/justifica acest lucru acele asa zise dureri de crestere...
Important este ca de pe la sapte ani n-a mai avut nimic si nu l-a mai sicanat piciorul niciodata. Acum, la 10 ani are 1.50, s-a inaltat rapid. Sper sa fie si la baiatul Dvs. o problema similara.
0
05-05-2011, ora 17:38
Gabryell10
Nu este medic/terapeut
Gabryell10
Aveti perfecta dreptate ! Exact in aceasta perioada si lui Alex i-au ramas pantalonasii scurti ! Intradevar, diagnosticul i s-a pus pe baza analizelor, insa am consultat vreo cinci medici pana am ajuns la Cluj unde i s-a pus acest diagnostic. Insa in prima faza, i s-a recomandat doar nurofen siropel care era pentru managementul durerii, bun pentru oricare ar fi fost cauza acesteia ! Eu continui sa cred ca medicina inca are limite, mai ales cand este vorba de boli ale caror cauze reale nici macar nu se cunosc, si care au tratament deocamdata doar de ameliorare si nu de vindecare totala. Nu contest importanta maxima a medicilor, a medicinei si a cercetarilor in domeniu ! Dimpotriva, insa nici nu as forta un diagnostic " la comanda ", daca nu este cazul. Rezultatele analizelor sunt diferite daca copilul nu are puseu, caz in care medicul tine cont si de ceea ce parintele i-i spune si modul cum i-i descrie simptomele, analizele nefiind in acest caz, pentru moment, ingrijoratoare. Cu atat mai mult cu cat medicul se afla la 170km distanta, si punerea unui diagnostic la data consultatiei este fortata si din acest motiv.
Analizele in aceasta perioada, in care banuiam un puseu al bolii, dupa cum spunea, au iesit foarte bune, acesta spunand ca ar fi cel mai indicat sa il ducel pe Alex la dansul cand are puseul ! Ce sa mai inteleg ? Si cum va spuneam, reactia soacra-mi care zicea ca " nici acest medic nu m-a convins " ! La astfel de atitudine, mie personal mi se pareca aproape cerseste diagnosticul, devenind pentru dansa un razboi personal, si ca, in loc sa se bucure ca rezultatele analizelor sunt bune, pare mai degraba intrigata de faptul ca nu a avut dansa dreptate. Responsabilitatea mea e foarte mare, ca parinte fiind nevoit sa fac exact ceea ce trebuie si ceea ce e mai bine pentru copil, si nu ceea ce e bine pentru soacra-mea si ceea ce incearca dumneaei sa i-mi impuna.
Ar fi intradevar o intrebare, in situatia in care rezultatele analizelor au iesit " foartebune " la Sibiu, mai este cazul sa insist pe aceasta linie pentru moment, cautand un alt medic, sau aceste analize sunt suficient de relevante, eu ramanand sa le refac doar in momentul in care banuiesc ca Alex are un puseu arj.
Oricum, multumesc mult Irina pentru raspuns, este o umbra de spoerantapentru Alex in raspunsul tau. Pe mine la arj ma sperie consecintele posibile ale bolii mai mult decat boala in sine. De aici si indoiala pe care o am si am expus-o pe cat sa putut de pe larg aici.
Apropo, unul dintre motivele pentru care sotia este pensionata de boala este cifoza dorsala agravanta, pe care a dobandit-o in jurul varstei de 8 ani in urma unui proces de crestere exagerata a oaselor, organismul netinand pasul cu acestea. Poate constitui un antecedent aceasta, se poate transmite predispozitia de crestere rapida in perioade scurte. Este vreo legatura cu anotimpul in care au loc aceste perioade de crestere ?
0
06-05-2011, ora 13:12
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Domul Gabriel, ce analize au iesit pozitive la baietel ?... pe baza carora s-a pus diagnosticul.

S-au facut analize de parazitologie ? sa vedeti daca nu are vreo infectie asimptomatica.
La neiuologie ati fost ? Tin minte ca baiatului meu i-au facut niste infectii in coloana dar care mai mult l-au chinuit fara sa aiba vreun rezultat remarcabil in ameliorarea durerii de picior. Dar s-a luat in calcul si cauza neurologica.

Soacra dvs. sa nu fie suparata ca aceste boli sunt greu de diagnosticat si trebuie rabdare, mai ales la copii.
Tratamentul e foarte agresiv asupra organismului si nu se poate initia fara o justificare serioasa.

Am insa un caz foarte apropiat in familie cu artrita reumatoida juvenila si pot sa va spun ca desi a fost diagnosticata precoce si tratata de dr Chiriac de la Fundeni, doctor care avea o echipa interdisciplinara de medici foarte buni la vremea aceea, in doi ani copilul n-a mai putut sa mearga pe picioare, il duceau la scoala in brate iar in aprox 5 ani a fost complet invalid cu gradul I. Eu personal am stat internata in spital la vremea aceea cu fata si am vazut multe cazuri de artrita juvenila acolo. Baiatul Dvs. nu pare a avea asa ceva dar asigurati-va totusi sa nu aiba vreo parazitoza netratata care sa genereze vreun soi de artrita reactiva.
Zic si eu parerea mea, nu sunt medic si nu stiu ce investigatii i s-au facut deja copilului Dvs.
Trebuie sa aveti rabdare si sa nu intrati in panica.

Spuneti-i soacrei sa fie intelegatoare si rabdatoare daca vrea sa ajute cu adevarat. Medicina la acest nivel este intradevar extrem de limitata. Medicii fac si ei ce pot dar din pacate nu pot mai mult de atat.
Fiti pozitivi in gandire si nu subestimati ajutorul divin pe care il atrag oamenii care gandesc pozitiv.
De obicei soacrele sunt panicoase si prapastioase iar in dorinta lor de a ajuta, mai mult incurca situatia.
0
06-05-2011, ora 13:17
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
erata : injectii in coloana
0
26-03-2012, ora 19:56
Cuvant_bun
Nu este medic/terapeut
Cuvant_bun
'Am inteles ca este esential sa faca miscare, si de aceea am fost si la un fizioterapeut, la un cabinet particular, dar nu a vrut deloc sa coopereze, nici macar nu a reusit sa o consulte. Am fost cu ea si la Techirghiol, la lacul renumit pentru apa sarata si cu efecte benefice.'
Greseala mare! Nu confundati boala reumatismala cu boala reumatoida. Sufixoidul '-oid', care inseamna "in forma de", "aspect, aparenţa" spune totul. La Techirghiol se trateaza cei cu artroza. In poliartrita juvenila nu se prescriu tratamente pe baza de namol, caci este o suferinta de natura autoimuna, si, de regula, agraveaza boala.
0
19-06-2012, ora 16:34
milavali
Nu este medic/terapeut
milavali
Am avut o experienta in familie, fiul cel mic a avut aceasta boala, si de aceea recomand cu caldura tratamentul homeopat.Trebuie doar sa gasiti homeopatul potrivit si sa aveti rabdare pentru a invinge acesta boala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.