As avea nevoie de un sfat legat de dragoste si singuratate

02-10-2019
dianaioana21
Nu este medic/terapeut
dianaioana21
Buna ziua. Sunt fata si am 26 ani. Ma simt extrem de singura, simt ca nu am nici un motiv in viata. Eu efectiv port o masca. Adica in general sunt ok, fericita, dar pe dinauntru simt ca nu mai pot. Parintii mei sunt divortati de cand aveam 2-3 ani si de atunci nu l-am mai vazut pe tatal meu. Desi imi spuneau cunostintele sa il caut, dar simt ca nu am nevoie de el. Imi este bine asa. De atunci stau cu mama. De cand eram mica ma confruntam cu timiditatea. Am ajuns la liceu si isi bateau joc de mine. In special baietii. Nu stiu daca asta a fost un mod de a se apropia de mine sau nu eram pe placul lor. Acum 12 ani am avut primul prieten, primul sarut. Dar asta a fost doar pe timp de vara. Deoarece eu locuiesc in oras si in vacanta mergeam la tara. De atunci nu am mai avut pe nimeni, pana la inceputul anui 2019. Eu sunt si foarte pretentioasa. Ma uit sa vad cum arata si daca imi place vorbesc cu el. Prieteni adevarati nu am. Nu am cu cine sa ies in oras desi as vrea. Ma cauta doar cand au nevoie. Adica sunt pe planul 2. La inceputul anului am gasit un baiat care in timp m-am indragostit foarte tare de el. Dar cand sa avem 3 luni de relatie s-a despartit de mine. De atunci nu mi-l pot scoate din cap. Am inceput sa ies cu altcineva, dar in mintea mea si sufletul meu tot fostul meu e. El s-a despartit de mine doarece nu am intretinut relatii sexuale cu el si pe motiv ca nu suntem compatibili. Si nu s-a despartit de mine fizic, ci printr-un mesaj pe facebook care m-a blocat sa nu ii pot raspunde. Mentionez ca in prezent sunt virgina. Nu am putut avea relatii intime cu el deoarece in primul rand am vrut sa fiu sigura de acest pas si in al doilea rand imi era frica de acest moment. Eu stiam ca nu suntem compatibili, dar nu am zis nimic pentru ca dragostea mea era mult mai mare decat faptul ca suntem opusi. El avea multa experienta in privinta relatiilor. Desi la inceput a mentionat ca nu vrea aventuri vrea o relatie de lunga durata la fel ca mine. Dar ceva nu i-a convenit si m-a parasit. Nu am vorbit cu el deloc. Chiar daca intre timp m-a deblocat, mi-a trimis cerere de prietenie. Suntem prieteni doar virtuali. Ca in realitate nu pot fi prietena cu cineva care in primul rand m-a ranit profund si in al doilea rand inca mai am sentimente pt el. Dupa un timp am cunoscut pe altcineva, dar cu el am ramas doar prieteni. Deoarece in primul rand este mai mic decat mine cu aproape 2 ani si in al doilea rand el nu isi doreste ceva serios. Vrea doar sa se simta bine. Chiar daca si el e virgin. Dar practic vrea isi traiasca tinereatea. Este si imatur, foarte tupeist, nu ii rusine sa vina la mine acasa chiar daca e mama acasa si nu a facut cunostinta cu ea. Si plus el intotdeauna ma cheama in oras cand e seara. Dupa ora 8-9 sau uneori chiar 10 seara. Si i-am spus chestia asta ca nu imi convine si tot nu intelege. Si nu il pot lasa, adica sa nu mai vorbesc cu el, deoarece daca il las nu mai am cu cine sa povestesc, cu cine sa ies in oras. Ca efectiv nu am pe nimeni. Simt ca eu sunt facuta pentru singuratate. Si in oras nu sunt grupuri pentru tot felul de activitati. Si plus nu prea am timp. La munca sunt singura, cu cei 2 sefi ai mei. Dupa ce ies merg la sala si doar in weekend sunt mai lejera, dar in oras nu sunt atatea activitati care sa ma implic ca in alte orase si ce sunt fiecare au cercul lor de prieteni si plus majoritatea sunt elevi de liceu sau studenti. Acum imi este si frica sa ma indragostesc. Ca nu vreau sa sufar iar, desi imi doresc un partener cu care sa imi petrec ziua, sa am cu cine merge la nunti sau Revelion. Acum afectiv nu am cu cine sa imi petrec Revelionul. Se pare ca se repeta acelasi lucru in fiecare an. Adica merg la biserica cu mama. Mi-as dori sa merg la biserica cu iubitul meu. Sa ii multumesc lui Dumnezeu, dar se pare ca nu va fi asa. Nu imi doresc altceva doar sa fiu fericita, implinita si mai ales iubita. Atat imi doresc. Simt ca nici Dumnezeu nu ma mai aude, desi nu vreau sa il supar, dar asa simt. Oricat m-as ruga numai nu ma ajuta sa am parte de iubire de la un baiat. Pe mine ma vad baietii doar o optiune de a ma avea in pat. Desi nu stiu ce sa zic despre fostul. Daca era adevarat ca ma iubea sau tinea la mine. Ca ne-am inteles destul de bine, nu ne-am certat si a rabdat aproape 3 luni fara sa se intample nimic. Doar ca brusc a luat decizia de ma parasi. Efectiv nu mai stiu ce sa fac, oricat de puternica as fi simt ca nu mai pot. Si nu ma gandesc sa fac gesturi sinucigase, dar simt ca toata puterea mea ma lasa. Si nimeni nu stie cum ma simt, poate mama isi da seama, dar in rest nimeni. Nimeni nu stie ca inca ma mai gandesc la fostul nici baiatul cu care vorbesc acum, care am ramas prieteni. Si nu pot sa zic nimic ca imediat sar cu gura pe mine. Simt ca pe zi ce trece tot creste tristetea. Cu toate ca zambesc dar in realitate imi vine sa urlu de durerea sufleteasca. Dar in rest sunt multumita. Am o familie buna. Din partea lui mami. Nu duc lipsa de bani, tot timpul umblu aranjata, am serviciu. De toate am. In afara de iubire masculina. Un iubit. Cum as putea trece peste acest gol de singuratate? Imi cer iertare daca mesajul a fost prea lung.
5 comentarii
0
03-10-2019, ora 21:14
Psiholog Robu Madalina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Robu Madalina
Nu exista un leac pentru singuratate, ci pentru neincredere. Oameni cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda poate ca nu vei gasi asa de usor, dar poti gasi oameni cu care sa faci ceva ce iti trezeste interesul, deoarece vor fi si ei atrasi de aceleasi lucruri. Gradul de intimitate necesar pentru a avea incredere sa te exprimi emotional se poate crea doar in timp, alaturi de o persoana care iti poate oferi suportul necesar (de obicei un psihoterapeut). Asa poti invata cum sa fii mai bine cu tine si cu ceilalti din jur. Chiar daca nu ti-a iesit pana acum, mai incearca.
0
05-10-2019, ora 13:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dv. aveti nevoie de o relatie de lunga durata, de un partener bun, echilibrat care sa va fie alaturi in toate momentele, nu doar sa va foloseasca pentru sex si apoi sa treaca la alta pentru a-si trai tineretea. Ati facut bine ca nu ati cazut in capcana primului prieten. Daca ati fi avut relatii sexuale cu el, acum ati fi suferit mai mult. Nu puteti iubi un om cu care nu sunteti compatibila. Ganditi-va ca trebuie sa alegeti un partener de viata iar pentru asta e nevoie de ceva mai mult decat a cauta dv. Eu mi-am gasit un sot bun care sa ma inteleaga abia la 35 de ani. Pina atunci am cunoscut doar persoane cu care nu m-am potrivit si langa care nu as fi avut nici un viitor sau viitorul nu era acela care sa fie normal, adecvat pentru o persoana cu cerintele mele. Cand cunoasteti un baiat si legati o prietenie, ganditi-va daca veti putea accepta modul lui de viata pe termen lung. Pentru ca daca nu il acceptati, baiatul poate fi dragut, dar va va scoate tot timpul la 10 afara din casa. Or asta nu e iubire. E distractie. Va vad altfel de persoana, cu altfel de cerinte. Trebuia dv. sa va fi despartit de el ca nu este el cel potrivit, nu sa va scoata el din lista de prieteni si sa va blocheze. Rugati-va sa va trimita Dumnezeu o persoana compatibila cu dv. si pina atunci bucurati-va de sanatate, de mama dv., de serviciu pe care il aveti. Vedeti partea plina a paharului. O sa apara si baiatul potrivit. Dv. trebuie sa cantariti insa bine calitatile lui si daca acele calitati nu vi se potrivesc, pastrati acel baiat ca amic. Nu va implicati in alt fel de relatie cu el.
0
05-10-2019, ora 14:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Veti vedea ca veti inainta in varsta si veti fi multumita de deciziile pe care le-ati luat in viata.
0
06-10-2019, ora 22:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara

De fapt ceea ce descrieti nu este singuratate, ci o forma nesanatoasa de atasament (a se citi dependenta). Cautati in afara (doar in afara), in altcineva, o sursa de bucurie si implinire. Si asta va faceti sa cautati relatii nepotrivite, sa va agatati, fara a fi atenta cu cine incepeti relatia. Va gatati de Dumnezeu asa cum va agatati de toate celelalte, inclusiv de munca. Totul este mai degraba in afara si mai putin inauntrul Dumneavoastra. Atat timp cat nu veti fi in regula, intr-o buna relatie cu sinele, va fi greu sa aveti o relatie sanatoasa cu cineva din afara.
Poate ca ar fi bine sa mergeti sa vorbiti cu un psihoterapeut cu experienta despre toate acestea.
0
07-10-2019, ora 13:50
Martin van Nostrand
Nu este medic/terapeut
Martin van Nostrand
Buna, la toata lumea !

Nici eu nu sint un om cu prea multe experiente sexuale, am avut doar 4 relatii pana acum... Am 39 de ani, tot timid, tot cuminte, tot familist... Si m-am tot gandit de-a lungul vietii la un aspect, incercand sa-l inteleg: Virginitatea. Nu mai stiu daca acum mai e la moda, dar pe vremea mea era. Eu asa am crescut, poate si d-asta am ajuns atat de nefericit. Ok, deci ni se spune de mici ca virginitatea este ceva foarte important la care trebuie sa tinem. Prin urmare, daca esti virgin(a) esti o persoana de calitate, valoroasa. Dar de aici rezulta si ca daca nu mai esti virgin(a) esti un gunoi si lipsit de valoare. Ok, sa zicem ca omul intelege asta si se straduieste sa isi gaseasca un partener cu care sa traiasca toata viata. Dar ce sa vezi ? In viata nimic nu e sigur si nu ai nici o garantie ca cel cu care esti acum vei mai fi si maine. Poate dupa un an, doi, cinci... se intampla ceva si constatati ca nu sinteti facuti unul pentru celalalt si va despartiti. Acum, are omul vreo vina ca nu mai e virgin ? De ce sa fie considerat expirat ? Avea el de unde sa stie dinainte ce se va intampla ? Deci dupa cate vad eu, chestia asta cu virginitatea nu prea are sens. In teorie pare ceva frumos, dar in realitate nu prea se poate aplica...
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.