as putea fi insarcinata ?

24-01-2014
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Buna seara ! Am si eu o nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati.
Pe 14 ianuarie mi-a venit menstruatia(mentionez ca in decembrie mi-a venit pe 18) deci nu am un ciclu regulat.
Iar pe 18 ianuarie s-a terminat menstruatia. A doua zi 19 ianuarie amm avut un contact neprotejat cu iubitul meu, iar la 14 ore dupa contact am luat pastila de a doua zi, Escapelle. Nu am avut nici o problema pana azi, la 6 zile dupa ce am luat pastila. Am o scurgere maronie. Si stiu ca apar niste sangerari de la pastila, dar sunt ingrijorata.
Credeti ca exista posibilitatea de a fi insarcinata ? Va multumesc anticipat
5 comentarii
0
24-01-2014, ora 21:28
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Nu este vorba de sarcină, nici gând... Scurgerea este reacţia pe care o are organismul dupa pastila de a doua zi.
0
24-01-2014, ora 22:58
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Multumesc frumos ! Deci sa inteleg ca si menstruatia in sine imi va intarzia ?
0
25-01-2014, ora 10:25
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Intelege ca menstruatia ta o sa fie dereglata in lunile urmatoare si mai mult ca sigur nu va veni la timp.
6 luni va dura pana cand menstruatia se va regla in urma pilulei de a doua zi. Intre timp vei avea scurgeri maronii, sangerari, menstruatia o sa intarzie chiar si doua saptamani ori va veni mai devreme decat trebuie.

Nu mai spun ca ai luat aiurea pilula, nu aveai nevoie de ea in ziua a 4'a a ciclului menstrual, nu aveai cum sa ramai insarcinata in urma acelui contact sexual.

Informeaza-te despre ovulatie, ciclu menstrual, etc si nu mai lua pilula de a doua zi imediat dupa ori inainte de data menstruatiei.
0
25-01-2014, ora 11:19
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Dereglările hormonale se pot remedia mai rapid prin tratamente cu plante. -*


(*modificat de admin)
0
25-01-2014, ora 11:40
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Multumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •