Aslo mare

11-12-2014
PATRASCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
PATRASCU ADRIANA
Buna ziua!
As dori sa imi raspundeti si mie, am o mare nelamurire in privinta unor analize ale copilului meu.Acum 3 ani i-am facut analizele si i-a iesit ASLO -400, FIBRINOGENUL SI PROTEINA C valori f normale.Am mers la doctorul de familie, i-a prescris MOLDAMIN 6 LUNI, dupa tratament i-am facut analizele ASLO -270, iar FIBRINOGENUL SI PROTEINA C -valori normale.Acum i-am facut din nou analizele dupa 2 ani si ASLO i-a iesit -800, FIBRINOGENUL SI PROTEINA C -valori normale.Doctorita de familie mi-a spus ca exista o legatura stransa intre ASLO, FIBRINOGEN SI PROTEINA C, atunci de ce ASLO iese mare iar celelalte analize ies bine.Ce ma sfatuiti sa fac(baiatul meu are 12 ani).Va multumesc!Astept raspuns cu nerabdare!
3 comentarii
0
16-12-2014, ora 00:46
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Cresterea ASLO atesta faptul ca a existat o infectie cu streptococ, in ultimii 2 ani. Daca si fibrinogenul si proteina C reactiva ar fi la valori crescute acest fapt ar releva prezenta inflamatiei in boli care apar ca si complicatii ale infectiei streptococice (reumatism articular acut, glomerulonefrita, etc). Va sfatuiesc sa va adresati pentru consult pediatric + investigatii biologice (exudat faringian si nazal, examen sumar de urina, repetarea ASLO)+/_ consult cardiologic.
0
19-12-2014, ora 12:54
PATRASCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
PATRASCU ADRIANA
Buna ziua,
Va multumesc ca mi-ati raspuns, voiam sa mai adaug ca analizele i le-am facut in noiembrie, nu am ajuns inca cu ele la medicul de familie desi rezultatul ASLO-800 m-a speriat, insa m-a linistit faptul ca FIBRINOGENUL ESTE 251 iar PROTEINA C=NEGATIV.Vreau sa-i repet acum din nou analizele doar ASLO si ce mi-ati mai recomandat d-voastra.Cat timp ii va mai iesi la analize acest ASLO marit, nu inteleg de ce pentru ca atunci cand a fost racit a fost tratat doar cu ce i s-a prescris de medic?O zi frumoasa sa aveti!
0
24-01-2015, ora 09:57
PATRASCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
PATRASCU ADRIANA
Buna ziua!Am urmat sfatul d-voastra si i-am facut copilului exudat nazal, farigian si un examen sumar de urina(consult cardiologic momentan nu i-am facut) iar rezultatul la cel faringian e iesit negativ iar cel nazal -stafilococ auriu.Am mers la d-na doctor de familie(care este si pediatru)si mi-a prescris augmentin, timp de sapte zile, apoi pauza 2 zile si repetat exudatul nazal.As vrea sa va intreb daca acest stafilococ auriu a putut duce la aceasta marire a ASLO(800).As vrea acum dupa tratament sa-i mai repet din nou aslo, fibrinogenul si proteina c reactiva.Va multumesc si abia astept sa-mi raspundeti!(voiam sa va mai intreb este normal sa-l doara burtica de la augmentin?)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.