ASLO marit

04-11-2008
CostyDL
Nu este medic/terapeut
CostyDL
Buna,
Am tot avut aprobleme cu infectia la amigdale o perioada lunga si antibioticele nu mai aveau efect. Acum o luna am ajuns la urgente cu nevrita optica pe care am tratat-o dar am ramas cu un edem care imi slebeste vederea la ochiul drept. Dupa analize mi s-a spus ca am amigdalita cronica, dar si aslo marit (333). In prezent sunt operat, mi-am scos amigdalele de o saptamana, dar sunt extrem de sensibil la frig. Sa fie ASLO cauza?Si spuneti-mi daca stiti cum sa mai tratez edemul ala de la ochi ca de vreo luna nu mai scap de el.
Multumesc
3 comentarii
0
14-11-2008, ora 21:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! ASLO (antistreptolizinaO) este un anticorp care denota prezenta unei infectii streptococice cu streptococ Beta hemolitic de grup A; Da, nevrita optica poate fi consecinta infectiei streptococice;Tratamentul nevritei optice a constat in antibiotic( penicilina) si steroizi( o schema de administrare ar fi urmatoarea: metilprednisolon pev, 1000mg pe zi, timp de 3 zile, urmat o peroada de prednison)? ;Tratamentul cu steroizi scurteaza durata de recuperare a acuitatii vizuale si scade numarul recurentelor; O sugestie:ar fi bine sa fi revazut oftalmologic in fiecare luna pana la vindecare, eventual sa ti se mai administreze o penicilina si prednison 1mg pe kg corp pe zi, o perioada, pana la imbunatatirea acuitatii vizuale; de asemenea, ar trebui repetat periodic ASLO; ASLO apare in ser la aproximativ 1 saptamana de la infectare, atinge valoarea maxima la 2 -3 saptamani si, in conditiile in care s-a facut amigdalectomie si tratament antibiotic, titrul ASLO ar trebui sa scada pana la valoarea normala, in 6 -12 luni; in numai bine
0
01-11-2010, ora 18:25
crisroby
Nu este medic/terapeut
crisroby
Daca la aslo 333 sunt atatea probleme, ma intreb ce se v-a intampla cu fiul meu de 4 ani care in urma analizelor i-a iesit aslo 1530
0
01-11-2010, ora 18:27
crisroby
Nu este medic/terapeut
crisroby
Poate ma ajuta cineva cu un medic imunolg sau ce este cu tratamentul CH3 sau ceva de genul, sunt disperata si nu stiu unde sa ma duc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.