Astmul si fumatul

09-01-2010
alexxxu
Nu este medic/terapeut
alexxxu
Cand am fost mic, la 3-4 ani o asistenta mia facut o injectie, din cauza injectie am avut astm bronsita astmatiforma (ceva de genu) am luat un medicament ceva rotund trageam niste prafuri din el, costa in jur de 2 milioane, la varsta de 10-11 ani mia trecut si nu am mai facut crezi nimica, am fost la doctor si a zis ca numai am, acum am 16 ani in curand peste 3 luni fac 17 si d 2 ani asa fumez, dar nu fumez un pachet 2 pe zi 2, 3 tigari la 3-4 zile doar cu amici, k majoritatea lor sunt fumatori si pt k io am fsot alergic la fum chiar nu ma atrage deloc decat k la primele 6 luni ma ametea si imi place, acum carei problema mi-am adus aminte k am avut boala aceasta si vroiam sa va intreb k daca mai fumez 2-3 tigari pe saptamana se poate intampla ceva?
Anu acesta nu cred ca o sa fumez ca sunt in italia si nu am cu cine. Va rog mult sa-mi raspundeti!
Multumesc
4 comentarii
0
10-01-2010, ora 19:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Avand in vedere sensibilitatea ta pulmonara inca de cand erai mic, chiar daca ai sau nu ai companie e de preferat sa nu te atingi de tigara. 2-3 tigari pe saptamana nu-ti vor face rau, toti incep asa, numai ca odata ce te apuci iar de fumat, in timp acestea nu te vor mai satisface si vei ajunge in scurt timp sa fumezi zilnic.Si avand in vedere si umiditatea care este in peninsula e recomadat sa nu fumezi.Numai bine!
0
10-01-2010, ora 22:38
alexxxu
Nu este medic/terapeut
alexxxu
Pai in italia nu o sa fumez, ca majoritatea amicilor mei sunt nefumatori si nu ma indeamna sa fumez dar cand ma duc in romania, pt ca ei fumeaza mai imi zice ia si tu si mai iau o 2-3 fumuri si pe saptamana 2-3 tigari ar veni . Multumesc mult sunteti de foarte mare ajutor. La revedere
0
14-01-2010, ora 23:51
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
buna am 25 de ani si am fost diagnosticata cu bronsita cronica.mentionez ca tuseam de 3 ani si abia acuma am ajuns la control.doctorul mi-a recomandat tratament cu antibiotice insa nu am putut sa iau tratamentul din cauza ca ma simteam f rau eu si asa mai sufar si de atacuri de panica.va rog sa imi dati un sfat ce e de facut am si o apasare in piept in partea stanga puternica, sunt disperata vreau sa stiu daca bronsita cronica e vindecabila
0
12-02-2010, ora 21:30
valeria ane
Nu este medic/terapeut
valeria ane
buna eu te sfatuiesc sa bei in fiecare zi lapte de capra este f bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Criza de astm - primul ajutor
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Exercițiile de aerobic pot reduce simptomele astmului
  •