Atac de panica la copil | Forumul Medical ROmedic

Atac de panica la copil

30-07-2016
Sarai
Nu este medic/terapeut
Sarai
Buna ziua, am o fetita de 8 ani si in urma cu 5 sapt a facut un soc psihic cred (atunci cand eu dupa aplicarea unei vopsele de par am facut stop cardio resp si am lesinat fiind doar cu ea si cu cea mica de 2 ani in casa, ea a iesit pe hol a anuntat vecinii si a venit smurdul care m a preluat ) cred ca a fost o imagine de groaza pt ea mai ales ca vecinii mi au spus ca abea au facut ei fata imaginii mele de pe jos vinetie si fara suflare dupa toate astea am scapat doar cu o fractura de maleole si sunt in ghips...bun ideea este ca de atunci a refuzat 1 sapt sa ma vada apou usor usor a acceptat dar e ff retrasa mereu e speriata ii bate inima gff tare i se pune un nod inngat (dispnee) si repeta mereu mammi nu mori da? esti bine? daca mi se intampla mie? la orice discutie se sperie tremura si noaptea nu doarme deloc sau atipeste si se trezeste brusc tremurand pana ajung la psiholog (sa scap de ghips) ce as putea sa i dau ceva homeopat pt a se linistii o vad cum se stinge pe zi ce trece...nu mai o pot vedea asa cum sufera desii am duscutat cu ea cat de clar am putut.Ea mai a fost la psiholog pt un soc emotional cand a fost pedepsita la gradi si bagata in spalatorie...psihologul a zis telefonic sa i dau piracetam dar i a facut rau acum ceva timp si nu vreau sa i mai dau deci ajutor.va rog! Multumesv
3 comentarii
0
30-07-2016, ora 18:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Daca sunteti din Bucuresti va recomand sa mergeti la Centrul pentru copii cu probleme de spectru autist din cadrul spitalului de psihiatrie Titan "Dr.Constantin Gorgos" unde exista o echipa de profesionisti care lucreaza cu copii: psihiatru, neurolog, psiholog etc. Ei sunt in masura sa recomande cea mai buna abordare a situatiei, medicatie etc.
0
30-07-2016, ora 19:45
Sarai
Nu este medic/terapeut
Sarai
Multumesc mult dupa cum ziceam avem n psiholog doar ca nu o pot duce deoarece sunt imobilizata la pat pt inca ceva timp...aveam nevoie de ceva homeopat.
1
30-07-2016, ora 20:35
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna seara,
eu ma deplasez si la domiciliul pacientilor, pt ca lucrez si cu persoane nedeplasabile, dar inteleg ca aveti deja un psiholog. In ce priveste un remediu homeopat, nu va recomand sa ii dati copilului fara ca acesta sa fi fost evaluat/consultat inainte, de un homeopat. Stiti probabil, ca e nevoie de foarte multe informatii pentru a i se gasi cel mai potrivit remediu. Nici plantele sau mineralele folosite in homeopatie nu sunt inofensive, de aceea nu va recomand sa riscati sanatatea copilului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExperienÈ›ele traumatizante din copilărie influenÈ›ează riscul de a dezvolta afecÈ›iuni fizice sau psihice în viaÈ›a de adult
  • Traumele din copilărie cresc riscul pentru diverse probleme de sănătate fizică È™i psihică la vârsta adultă
  • Traumele din copilărie cresc de 3 ori riscul de boală mintală la vârsta adultă
  • Traumele suferite în copilărie pot afecta recunoaÈ™terea emoÈ›iilor la maturitate
  •