Atacuri de panica

03-10-2021
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Buna seara !! Se da o fata de 28 de ani cu un mare succes in cariera si cu mari probleme(asa crede ea)
Din 2018 si pana in prezent aceasta fata s a “cautat” pe la tori medicii posibili de anumite boli, bineinteles toate s au dovedit a fi cu un rezultat bun. Problema sta in felul urmator:am crize de sufocare foarte dese, insomnie, ameteli, presiune in cap, slabiciune in corp, greata, stare de lesin, lene, chef de nimic si multe alte ciudate simptome … voi ce faceti sa scapati sau sa le ameliorati? Eu ma chinui de 4 ani !
34 comentarii 12 Înainte ›
1
04-10-2021, ora 00:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti somatizari de anxietate (crize de sufocare, ameteli, presiune in cap, slabiciune in corp, greata, stari de lesin) si simptome de depresie (lipsa chefului de a face ceva).
Anxietatea si depresia sunt niste afectiuni care se trateaza la psihiatru si psiholog.
Cu o pastila de antidepresiv pe zi, medicament care le trateaza pe amandoua, va reveniti in 2-4 saptamani.
Sanatate maxima!
0
04-10-2021, ora 00:56
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Multumesc !! Ma chinui de aproximativ 3 ani … iau anxiar la nevoie.. in ultima perioada simt nevoia sa l i au zilnic, acesta doar imi amelioreaza putin starile..
1
04-10-2021, ora 07:31
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Ar putea sa mearga la un studiu de somn.
1
04-10-2021, ora 08:11
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Poate ca este cazul sa mergeți la un psihoterapeut cu experiență si sa aflati care este cauza acestor simptome
1
04-10-2021, ora 09:34
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ca și colegul meu vă recomand să mergeți la un psihoterapeut, dar vedeți să aibă și competențe pe clinică ca în urma evaluării în care veți afla adevăratele cauze să puteți interveni prin psihoterapie pentru diminuarea până la dispariție a acestora.
0
04-10-2021, ora 10:48
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Multumesc ! Am tot timpul o stare de alerta in corp, mereu am impresia ca se intampla ceva rau. Am acel nod in gat si o caldura in abdomen
1
04-10-2021, ora 10:53
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Faceti o evaluare psihologică și un consult psihiatric
1
04-10-2021, ora 15:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratamentul corect pentru depresie si anxietate este antidepresivul. Nu mai luati Anxiar. E benzodiazepina, da dependenta si trebuie inlocuit. Luati tratamentul pe care vi-l da psihiatrul.
0
04-10-2021, ora 18:34
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Am fost azi, am tratament cu xanax si seroxat timp de o luna
0
04-10-2021, ora 18:56
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pentru rezultate de durată e bine să faceți și psihoterapie concomitent cu medicația, pentru că psihoterapia vă ajută să eliminați cauzele ce produc tulburarea.
În plus veți câștiga competențe pentru a gestiona situațiile dificile, astfel încât nu vă vor mai crea disconfort.
0
04-10-2021, ora 20:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dianaaaadi

Tratamentul se bazeaza pe Seroxat care este un antidepresiv foarte bun pentru ce aveti dv. Se ia minim 6 luni. Sa nu intrerupeti.
0
04-10-2021, ora 22:18
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Multumesc Clara, crezi ca se vor diminua aceste stari?
1
04-10-2021, ora 23:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Categoric.
1
05-10-2021, ora 10:12
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Revin peste o luna cu rezultatele
0
08-10-2021, ora 15:53
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
Buna Clara, e posibil ca seroxat sa dea efecte adverse ?
0
08-10-2021, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. E posibil ca orice antidepresiv, inclusiv Seroxatul, sa dea reactii adverse in prima luna de tratament. Apoi se retrag. Ca sa suporti reactiile adverse mai bine in prima luna, cere doctorului o benzodiazepina (gen Xanax, Anxiar), la nevoie. Apoi o scoti si ramai doar pe Seroxat.
1
13-10-2021, ora 20:22
Dianaaaadi
Nu este medic/terapeut
Dianaaaadi
50% sunt ok, dar inca nu scap de nevoia de a trage aer in piept. Aia inca ma panicheaA
0
13-10-2021, ora 21:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa treaca o luna sa vezi pe deplin rezultatele de la tratament. Ai putina rabdare.
1
27-10-2021, ora 17:23
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
Dianaaaadi
Bună aceleași simptome le am și eu, amețeli, pierderi de echilibru, greata, vedere în ceață. Am observat că nu pot sa ma uit la televizor pt ca îmi vine amețeală, la telefon la fel. Nu știu ce sa mai fac. De 3 luni sunt simptomele zilnic. Am fost la psihiatru și mia dat doar sanax 10 zile seara, după care la 2 zile o pastila tot 10 zile, și după care iau la nevoie. Sincera sa fiu eu care nu sunt medic cred ca nu este suficient și doar atât de puțin timp. Fac și ședințe de psihoterapie și chiar și psiholoaga mia zis ca i se pare puțin tratament. Când îl iau câteva ore ma simt mai bine după care îmi revin iar simptomele. Am ajuns sa îmi fie frica sa rămân singura în casa, la magazin și în oraș la fel îmi este frica sa plec ca simt ca mi se face rău. Va rog sa ma sfătuiți și pe mine cu tratamentul, credeți ca ar trebui sa consult un alt psihiatru sau sa aștept sa vad cum îmi este cu ședințele???
0
05-11-2021, ora 14:25
Daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela
Buna ziua.Urmaresc de ceva timp situl acesta si vreau si eu un sfat.La inceputul anului dupa ce am avut o forma usoara de covid am ramas cu o senzatie ca nu pot sa respir foarte bine, ca nu.mi intra suficient aer in plamani, nu tot timpul am senzatia aceasta.Am inceput sa.mi fac investigatii peste tot, nimic grav.De aici au inceput si atacurile de panica sau asa s.au declansat ca nu intelegeam de ce imi este rau ca eu nu aveam nimic.Am fost si la psiholog am facut niste sedinte si mi.a spus ca am o anxietate severa dar ca nu ar fi nevoie de un tratament.Am incercat sa ma controlez, am si perioade bune dar cate.o data din senin mi se face rau(o stare de rau in corp, cu greata, ameteala, cu senzatia ca nu pot sa respir, panica ca acum mor..)Tot atacul de panica sa fie de vina sau sa.mi mai fac si alte investigatii?chiar nu stiu unde sa mai merg.
0
05-11-2021, ora 16:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr Cristina Cathy

Schimbati psihiatrul si cereti tratament cu antidepresiv = medicament care trateaza anxietatea, atacurile de panica si depresia. In 2-4 saptamani va reveniti.

@ Daniela

Aveti simptome de anxietate si atacuri de panica. Va trebuie tratament cu antidepresiv de la psihiatru. Idem.
0
05-11-2021, ora 19:25
Daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela
Mi.a fost frica sa merg la un psihiatru sa nu.mi dea un tratament puternic de la care sa.mi fie rau(am patit.o cu un tratament de tensiune)si am ramas cu o frica si mai mare...Din experienta stiti ca trec simptomele cu un tratament?Nu am avut nici o stare de panica pana sa am Covid.eram foarte puternica si optimista...apoi totul s.a intors la 180grade, nu ma mai recunosc..
0
05-11-2021, ora 19:33
Daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela
Problema este ca am facut o gramada de investigatii si nu gasesc cauza pentru dificultate de respiratie(nu pot sa respir asa adanc si ma apuca si cascatul dar nu tot timpul)ma gandesc sa nu fie o problema medicala...Ati mai intalnit situatii asa?
0
05-11-2021, ora 20:13
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
clara_p
Mulțumesc pt sfat. Am încercat la alt psihiatru și vruia sa îmi dea tratament tot sanax dar am refuzat. Mi-a zis că nu îmi da altceva pt ca am simptomele de la glanda. Eu am glanda autoimuna și mi-a zis ca și glanda îmi dau simptomele astea di atacuri de panica. Problema este ca pana acum nu am avut probleme cu ameteala, vedere în ceață, greață dimineață, slabiciune și nu pot sa ma uit nici la TV pt ca îmi vine amețeală. Nu știu ce sa mai fac și unde sa ma duc. Fac și ședințe de psihoterapie sunt la a4a ședința dar nici o îmbunătățire.
0
06-11-2021, ora 09:29
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
@Dr Cristina Chaty
Ce tratament luati pentru glanda ?Cand ati facut ultimul consult endocrinologic ?.
0
06-11-2021, ora 10:12
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
Bună ziua. Pt glanda iau decât suplimente, calciu coral de 1500, procor T, sun d3, equilibra. Ultima consultație a fost acum 1luna, ecografie. Și în decembrie mi_a dat sa fac analizele.
0
06-11-2021, ora 10:15
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
Dar ma simt foarte ametita. Și pe strada și acasă și în magazin. Oare sa am o anxietate și ar trebui sa iau tratament?? Va rog o părere.
0
06-11-2021, ora 10:32
Daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela
@Dr.Matușa Ion-Catalin
Un sfat, va rog.Este nevoie sa consult un psihiatru pentru simptomele pe care le am(am scris mai sus)?Am si tiroida autoimuna dar merg regulat la control si iau eutirox de 0.25mg.Am facut analize pt inima, plamani, control neurologic, analize de sange, ecografii toate bune..dar tot nu gasesc cauza problemei cu respiratia.De unde sa fie?Si atacurile de panica chiar apar din senin de la anxietatea pe care o am?Multumesc!
1
06-11-2021, ora 13:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr Cristina Cathy, @ Daniela

Din experienta va spun ca simptomele trec cu antidepresiv. Si eu si sotul am avut aceste probleme si ne-am revenit cu tratament cu antidepresiv. Urmati tratamentul cu ad si vedeti cum dupa cateva saptamani (maxim) va reveniti.
1
06-11-2021, ora 13:49
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ar trebui un consult psihiatric
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: