Autism sau schizo?

21-05-2022
florin0
Nu este medic/terapeut
florin0
Buna ziua. Nu știu dacă am schizofrenie sau autism, medicul psihiatru mi a spus că am schizofrenie dar eu mă regasesc mai mult ca simptome la autism. Nu mă pot uita în fata la un om, gandesc foarte greu, ma exprim foarte greu, am zero abilitati de comunicare.
Nu mă pot concentra deloc și mă deranjează foarte tare zgomotul din jur, mă doare capul cand aud pe cineva ca vorbeste sau zgomotul mașinilor. După parerea voastra ce am, schizo sau autism?
8 comentarii
1
21-05-2022, ora 18:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Daca ai si delir si halucinatii ai schizo. Nu mentionezi de ele.
1
22-05-2022, ora 11:08
360
Nu este medic/terapeut
360
cele prezentate de tine, nu sunt date care sa indice schizofrenie sau autism. nu inseamna ca nu ai una din cele doua, ci inseamna ca trebuie sa te documentezi putin...succes
1
22-05-2022, ora 11:38
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu pare sa ai schizo, nu ai zis de psihoza, halucinatii, fara psihoza nu prea e schizo, de ce nu l-ai intrebat pe doctor de ce a zis ca ai schizo ?
Nu stiu, unii se duc la medic si stau acolo ca statuile, comunicati cu doctorul, eu intrebam ce si cum cand ma duceam la medic.
Adica nu intreb doctoru, dar intreb niste neavizati ca noi, pai cum vine asta ? Ca poate noi nu ne pricepem sa raspundem ca un doctor.
Ala care a pus diagnosticul stie cel mai bine.

F bine ca ne-ai intrebat, dar zic doar ca idee.

Nu stiu daca ai autism, daca alea-s simptome de autism.
De aia am zis sa-l intrebi pe doctor de ce, ca poate are el un motiv si noi nu stim, poate sa fie schizo si fara psihoza si noi sa nu stim.
1
22-05-2022, ora 11:47
360
Nu este medic/terapeut
360
vreau sa adaug ca simptome ca de autism sunt prezente la cei cu schizofrenie. subliniez "ca de autism"
1
22-05-2022, ora 21:27
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Inseamna ca o avea schizo, dar nu are halucinatii, si schizo ar fi cu halucinatii.
1
22-05-2022, ora 22:41
360
Nu este medic/terapeut
360
nu-i obligatoriu sa ai halucinatii. nu te lua dupa costy, ca nu stie ce vorbeste. vorbeste doar ca sa se afle in treaba si nu-i neaparat sa ai delir. poti fi diagnosticata cu schizofrenie si daca nu ai cele 2 simptome prezente
1
23-05-2022, ora 22:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
florin0 am zis ieri "Inseamna ca o avea schizo, dar nu are halucinatii", deci am presupus si eu ca poate fi schizo si fara a avea halucinatii.

Am gasit aici:

------------*

Scrie jos ca se pune diagnosticul asa:

1 - Bolnavul manifesta cel putin doua simptome caracteristice schizofreniei (delir, halucinatii, incoerenta, alogie), pe o perioada de minim o luna.
2 - simptomele asociate persista mai mult de 6 luni
3 - manifestarile afecteaza constant desfasurarea normala a activitatilor zilnice

Deci pot lipsi halucinatiile se pare. Deci poti avea 2 simptome din alea patru.

Alogia este afazia rezultata din absenta ideilor.

Iar afazia este, citeste aici sa vezi daca ai:

-----------*

Si zi-ne care din simptome le cam ai ! Eu zic ca ai avea alogie si incoerenta, deci ai avea doua simptome din cele 4. Nu ai halucinatii si delir.
Nu ca te iei dupa mine, ti-am dat sa citesti, eu ti-am dat ca sa-ti fie mult mai clar totul

(*modificat de admin)
1
02-07-2022, ora 08:36
Psiholog Predan Valentina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Predan Valentina
Buna dimineata,

In schizofrenie, in anumite etape de evolutie a acestei tulburari apar elemente de tip autist, ca manifestare a unei simtomatologii specifice tulburari. Din ce relatatii dvs este vorba de simptomele negative ale acestei tulburari care apar in faza 'prodormala' (inaintea unei faze active) si in faza reziduala (dupa o faza activa). Discutati cu medicul psihiatru despre acest lucru, notati toate simptomele si relatatile acestuia. In functie de relatarile dvs medicul va stii mai acurat cum evolueaza starea dvs de sanatate mintala si va va ajusta tratamentul medicamentos.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: