Azitromicina?

03-10-2018
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
Buna ziua, va rog ajutati ma in urmatoarea situatie. Cam de o saptamana am.o tuse seaca destul de deasa, a fost si cu gadilat in gat, de nu reuseam sa mananc cine stie ce. Gatul mi este iritat, adica ma ustura si am vocea ragusita putin. Initial am dat vina pe refluxul gastrofagian de care sunt suspecta, dar ieri am.mers la med.de familie si a zis ca e prea persistenta tusea ca sa fie de la reflux. Banuim ca o fi si ceva alergic, si iau de aseara picaturi de Xyzal. Nu vad imbunatatiri mari.
Medicul de familie mi a dat sa iau in schimb si Azitromicina, spunand ca la tusea asta ar fi cazul sa iau. M a ascultat la plamani si nu se aude nimic diferit. De azi a inceput sa mi curga si nasul destul de tare.ca la o raceala. Ce parere aveti? Sa iau antibioticul acesta.musai?? Sau sunt alternative? Multumesc mult.
10 comentarii
0
03-10-2018, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar daca este febra..si ai secretii purulente.. bacteriene.
daca e doar rosu in gat.. mia bine nu ei antibioticul..o sa afecteze stomacuil si mai tare
ei un antacid desupt.. dai cu farigo-sprey in gat
daca e cazul de un tratament corect la gat.. mergi doar la ORL
0
03-10-2018, ora 13:24
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
Va multumesc din suflet pt raspunsul atat de rapid. Secretiile sunt transparente, au fost la trezire si galbene, dar f putin. De azi am si starea aceea generala rea ca de la raceala. Pt stomac am un.protector gastric, si anume Lansoprazol. E bine daca il iau pe acesta? Multumesc.
0
03-10-2018, ora 16:45
Liviu01
Nu este medic/terapeut
Liviu01
Buna ziua, domnule doctor. Eu am probleme foarte vechi cu gatul, streptococ descoperit si tratat, aslo 480, vsh 80 etc. Ideea e ca stiam perfect sa păcălesc amigdalele cand o luau razna, asta pana in luna iulie a acestui an cand am fost dus la spitalul de infecțioase ca aveam febra 40 si nu scădea deloc. Am stat internat 1 săptămână, am facut antibiotic intravenos si mi.au trecut.Toti dr. Imi recomandau scoaterea amigdalelor. Bineinteles, cand m.am vazut bine am si uitat ca am amigdale, asta pana acum 2 saptamani de au ajuns enorme si lipite una de alta de nu mai pot respira. Stiu ca sunt zeci de postari pe subiectul asta dar va rog sa imi spuneti cu ce mai pot completa pe lângă antibiotic eficef 200 una la 12h, metronidazol arena 250 mg una la 8 ore, septolete, orofar, gargara cu ceai de musetel si diacrbonat. Nu mai pot sa le scad din marime ca sa ma pot duce la operatie. Imi dau viata peste cap!Pe lângă dureri am dezvoltat si un soi de amorteli, spasme musculare prin tot corpul, dureri de mușchi, oase si incheieturi. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
0
03-10-2018, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
postari sunt multe.dar sau nu ai citit sau nu ai inteles
CAuza care duce la marirea amigdalelor in volum...este un Reflux gastro-esofagian
asa ca principalul tratament este regimul alimentar corect cum gasesti pe forum
un antacid de supt 2-3 ziua si 1 la culcare
spreiuri pentru gat tantum verde, strepsils intensiv...5-7 zile
si dupa faringo sprey sau deznflan gat
0
03-10-2018, ora 20:57
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
Domnule doctor, acum pe seara mi am luat temperatura si imi arata 37 cu 2, deci o usoara subfebrilitate. Tusea o am non stop aproape, ma chinuie rau. Credeti ca e cazul sa iau azitromicina? Daca da, imi puteti spune daca pot lua in paralel si xyzal, picaturi antihistaminice? Multumesc.
1
03-10-2018, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa intervin in tratament pana nu vad pacientul
Azitromicina.. nu este nici antitermic si nici antitusiv.
daca e infectie bacteriana ajuta
daca e infectie virala nu ajuta
0
07-10-2018, ora 19:13
Liviu01
Nu este medic/terapeut
Liviu01
Buna seara
O intrebare va rog...am scris mai sus despre amigdalele mele, v-am urmat sfatul si amigdalele sunt acum mai bine. Problema este ca mi-au aparut niste afte pe plafonul cavitatii orale. Arata ca niste basici dupa ce te.a ars uleiul. Nu stiu ce era mai dureros, amigdalele inflamate si cu puroi care au inceput sa treaca sau aftele astea ce mi.au aparut, ma omoara. Parca mi s.a umflat si perete gatului acum. De la ce poate sa fie si ce sa fac? Va multumesc, domnule doctor Flueraru.
0
07-10-2018, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fii mai explicit
1 ai tinut regim fara acru, acidulate, citrice..s.a care irita?
2 ce antacid ai luat si ce sprey ai folosit?
0
07-10-2018, ora 21:31
Liviu01
Nu este medic/terapeut
Liviu01
Spray salviasept si ca antiacid am luat gaviscon pastile. Amigdalele sunt mult mai bine, nu ma mai supara asa tare insa problema e ca in fata amigdalelor, pe peretele ala de la gat, mi.au iesit niste afte foarte dureroase. Nu am mai avut niciodata asa ceva. Precizez ca nu am intreruptul antibioticul, am luat eficef 1 la 12 h. Eu ma gandeam sa scot amigdalele dar acum ma ingrijorez ca imi apar bube si pe gat, se poate sa scoat amigdalele degeaba. Inca un lucru, am luat o fiola de xilina, inmoi betisorul in ele si ating usor aftele sa amorteasca ca ma dor de mor.
0
08-10-2018, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
anaftin apa de gura
anaftin spray
analizeaza poate ai consumat ceva fructe verzi, acre sau tratate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: