tuse seaca, durere in gat, febra, raguseala = raceala ?

11-11-2009
i_y2009
Nu este medic/terapeut
i_y2009
Va prezint in continuare urmatoarele simptome
ziua 1, 2, 3. o tuse seaca usoara
ziua 4. .nasul incepe sa curga, o usoara durere in gat, tuse, apare febra, nu mai mare de 37.2
ziua 5, adaugate celor de mai sus, apare raguseala.
La consult medicul sesizeaza roseata in gat, ganglionii de la nivelul gatului usor inflamati
Tratament= Doxiciclina 1 pe zi + Coldrex 3/zi, Bioparox 4x4/zi, Eurespal 3/zi

Intrebarea 1: In conditiile in care am un stomac mai sensibil, SII, in ce masura ati recomanda administrarea unui antibiotic, si anume doxiciclina ?
2. Care din elementele simtomatice v-ar determina administrarea unui antibiotic ?

Va multumesc !!!!
5 comentarii
0
12-11-2009, ora 23:17
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Doxicilina este, in general, bine tolerata gastric.
2. Nici unul. Este vorba de o viroza. Eu personal, nu recomand tratament antibiotic in viroze, afara de situatii exceptionale. Cel mult Bioparox, care este un antibiotic local.
0
18-11-2009, ora 21:35
animis
Nu este medic/terapeut
animis
Am si eu nevoie de un sfat. Mi-am cumparat Osciloccinum, voiam sa il iau preventiv. Dar se pare ca am racit si conform instructiunilor am luat 3 doze la interval de sase ore. Acum nu stiu ce sa fac... Astept o sapt., asa cum sunt indicatiile preventive sau continui si iau altceva pt raceala? In prospect scrie ca se repeta de 2-3 ori la interval de 6 ore... Va multumesc anticipat!
0
19-11-2009, ora 10:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Oscillo poate fi folosit atat in preventie cat si in tratamentul racelii si gripei, cu conditia sa fie luat in primele 12, cel mult 24 de ore de la instalarea simptomelor.
Difera modul de administrare. Pentru preventie se foloseste o administrare o data pe saptamana. Pentru raceala si gripa la inceput se foloseste o administrare la 6-8 ore timp de 2 zile. In cazul racelii si gripei instalate de mai mult de 24 de ore este ineficient.
0
20-11-2009, ora 11:26
animis
Nu este medic/terapeut
animis
Va multumesc pt. raspuns! Raceala aproape mi-a trecut. :) Acum mai am trei doze de oscillo. Cum trebuie sa le iau in continuare? Cate una pe sapt?
0
20-11-2009, ora 15:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, una pe saptamana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  •