tuse seaca, dureri in gat si culmea dureri in spate
Buna ziua!problema mea sunt plamani...sau de fapt nuj...de o sapt am racit...cu tuse seaca dureri in gat si culmea dureri in spate..exact la plamani si nu situ!aku de 2 zile intampin si o respiratie grea da parca mi;au mai trecut durerile..am fost la doctor si a zis k nu aude nimic(si am fost la 4 doctori)...nu prea as vrea sa fac radiografie pulmonara pt ca aku o luna am mai facut una pt ca ma durea spatele(ceva in genu la asta de acum da fara respiratia grea)si am facut si o tomografie si o radiografie la sinusuri si mi se par cam multe radiatii!e de la raceala, poate am o candida in gat si dasta respir greu pt ca am luat claritromicina...chiar nu stiu!durerea poate fi si a muschiului?
2 comentarii
Intr-adevar, norma de radiaţii încasate pe 2007 a fost îndeplinită ! Desigur că durerea poate să nu fie de la plămâni, ci de la peretele toracic (coaste, articulaţii, muşschi). Oarecum specific durerii de perete este faptul că se accentuează când bolnavul trage aer adânc. Oarecum specifică durerii date de o pneumonie este febra. Deci, măsuraţi-vă temperatura CU UN TERMOMETRU dimineaţa şi seara, câteva zile la rând.
-dacă durerea se accentuează în inspir ŞI nu există febră, este mult mai probabilă o problemă de perete toracic.
-dacă durerea nu se accentuează în inspir ŞI există febră, este mult mai probabil o problemă de plămân. Numai în acest caz merită făcut un nou studiu radiologic: riscul unei noi iradieri este mai mic decât riscul unei afecţiuni pulmonare netratate.
Sănătate vă doreşte,
dr. Mihnea DRAGOMIR
www.doctordragomir.ro
-dacă durerea se accentuează în inspir ŞI nu există febră, este mult mai probabilă o problemă de perete toracic.
-dacă durerea nu se accentuează în inspir ŞI există febră, este mult mai probabil o problemă de plămân. Numai în acest caz merită făcut un nou studiu radiologic: riscul unei noi iradieri este mai mic decât riscul unei afecţiuni pulmonare netratate.
Sănătate vă doreşte,
dr. Mihnea DRAGOMIR
www.doctordragomir.ro
sincer m'ati lamurit un pic...pentru ca durerea mea e cand inspir..dar problema mai grava e ca respir foarte greu(am o respiratie mai greoaie).are vreo legatura?vroiam sa va mai intreb daca mai exista si alta analize pe care pot s'o fac la plamani si sa nu fie cu radiatii!va multumesc
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8junghi in partea stanga sub omoplat
- 21ma doare gatul de inebunesc
- 3dureri insuportabile de spate si nu numai
- 1Durere in spate in stanga si in hipocondru stang
- 4amigdale inflamate
- 5Antibioticele si menstruatia
- 7nu mai suport durerea, dar nimeni nu stie ce am...
- 1Pt.dl dr Fluerariu - tuse seaca noaptea copil 3 ani
- 2am scurgeri mici maronii, dureri de spate si de ovare
- 1dureri de spate
- 0Junghiuri in spate
- 1Tuse si piele iritata
- 1Cauza durerii in gat fara amigdalite
- 0Tusa seaca
- 1Tuse seaca si constrictie retrosternala.Sunt sub tratament cu cordarone.
- 2Tuse seaca chinuitoare
- 1Tuse seaca de 2 săptămâni
- 1Senzatie de nod in gat+tuse seaca amigdalite umflate
- 1Tuse seaca persistenta care dureaza de 4 luni ?
- 4Durere in gat de 1 an de zile
Mai multe informații despre: Durere de spate tusea seaca durerea in gat
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: