bebe de 9 luni nu vrea deloc sa bea apa

26-07-2008
user59584
Nu este medic/terapeut
user59584
Am un bebe de 9 luni si nu vrea deloc sa bea apa, am tot incercat de cand era mai mic sa-i dau cate putin, m-am gandit ca incet incet se va obisnuii si va bea dar nu vrea, cum simte ce este intoarce capul si nu mai bea, nu stiu ce sa mai fac, i dau ceai baby drink de 2-3ori pe zi, si in loc de apa suc de mere, acela i place, dar stiu ca apa e f importanta pt organism, de aceea va rog frumos sa-mi dati un sfat, ce sa fac?va multumesc anticipat
3 comentarii
0
26-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
daca ii dai apa de la robinet sau fiarta automat ca nu ii place gustul!!eu i-am dat intotdeauna fetitei mele apa plata din comert izvorul alb sau bucovina!!ti le reomand cu incredere!!sucul de mere diluat cu apa s-ar putea sa il deranjeze la burtica!!
0
27-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca bebelusul are un aport de lichide din ceai, lapte, sucuri defructe de macar 150ml pe kg corp pe zi (pana la 1 l), atunci nu se pune problema de deshidratare. se pot incerca ceaiuri diluate pentru bebelusi, mai multe supe si sucuri proaspete de fructe mai ales in perioadele de calduri mari.
0
27-07-2008, ora 00:00
user59584
Nu este medic/terapeut
user59584
Am incercat si apa plata dar nici aia nu vrea sa o bea, am sa continui at cu sucuri de fructe..si ceaiuri..va multumesc foarte mult pentru sfaturi, multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • MIT: Trebuie să bem zilnic 2 litri de apă
  •