Bebeluș cu picioare inegale

04-03-2019
Catană Bianca
Nu este medic/terapeut
Catană Bianca
Bună seara. Am o fetita de 5 luni și mi se pare ca ar avea piciorușul drept mai scurt. (exemplu: când își întinde piciorușele, cel drept pare mai scurt, iar în momentul în care doarme și membrele nu sunt încordate, picioarele sunt egale, adică calcai la calcai). I.au fost efectuate 3 ecografii de sold (prima la 7 săptămâni și următoarele 2 la 4 luni jumătate), iar rezultatele au fost bune. Medicul mi.a explicat ca unii bebeluși pana la 5-6 luni au o încordare a membrelor și ca în timp aceasta va dispărea. Considerați ca ar trebui sa mai facem și alte investigații sau acest lucru se întâmplă și din cauza poziției bazinului? Menționez ca în momentul în care este treaza și vreau sa ii îndrept piciorușele, sa le aduc calcai la calcai, cel drept este mai încordat și cumva și.l retrage, observându.se o ușoară mișcare din solduri. V.as fi recunoscătoare dacă m.ati putea ajuta cu un răspuns. Va mulțumesc!
9 comentarii
0
04-03-2019, ora 20:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Pentru a avea un raspuns fiabil v-as sugera sa consultati un neurolog pediatru, pentru o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-03-2019, ora 23:11
Catană Bianca
Nu este medic/terapeut
Catană Bianca
Mulțumesc. Considerați ca acest lucru ar fi de ordin neurologic și din aceasta cauza sa tina piciorul mai încordat?
0
04-03-2019, ora 23:40
Catană Bianca
Nu este medic/terapeut
Catană Bianca
Menționez ca i s.a efectuat și o ecografie transfontanelara, iar aspectul creierului este normal.
0
05-03-2019, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu e vorba despre echografie, ci despre cu totul altceva: examinare clinica la neurologul pediatru.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2019, ora 11:34
Catană Bianca
Nu este medic/terapeut
Catană Bianca
Am înțeles. Va mulțumesc.
0
21-10-2020, ora 23:48
alyce03
Nu este medic/terapeut
alyce03
Buna, mămici!
Poți să îmi spui daca ai fost la neurolog și dacă s-a reglat cu piciorușele?
Cam in aceeași situație sunt și eu.
0
22-10-2020, ora 09:13
Catană Bianca
Nu este medic/terapeut
Catană Bianca
Bună ziua. Da, s.a rezolvat, în sensul ca doar avea piciorul mai încordat, nu ca ar fi fost o inegalitate între ele. La 11 luni a început sa meargă fără probleme, iar acum la 2 ani fuge cât o țin picioarele. Dacă i.ati făcut ecografia de sold și vi s.a spus ca totul este ok, înseamnă că nu aveți de ce sa va îngrijorați. Încercați și dumneavoastră în timp ce stati în picioare sa încordați unul din ele. Apoi încercați sa îl puneți în pământ. Veți observa ca nu puteți sa faceți lucrul asta deoarece încordat fiind, piciorul respectiv va părea mai mic. Si nici la neurolog nu am fost.
0
22-10-2020, ora 15:11
alyce03
Nu este medic/terapeut
alyce03
Va mulțumesc mult pentru răspuns!
M-am mai liniștit. I-am făcut ecografie de sold la o luna și la 2 luni, acum are 2 luni și 2 zile...la ambele ecografii a ieșit ok, așa mi-a spus și mie medicul că așa mai țin bebelușii un picior mai încordat până își dă drumul...dar eu că mămica, cred că mă înțelegeți, am impresia că unul e puțin mai scurt decât celălalt, și automat îmi fac griji.să înțeleg că se rezolvă de la sine și să nu îmi fac griji daca ecografiile de sold sunt ok.
1
22-10-2020, ora 18:05
Catană Bianca
Nu este medic/terapeut
Catană Bianca
Exact. Veți vedea ca pe parcurs va înceta sa mai tina piciorul încordat. Dar asta peste câteva luni când va începe sa stea în picioare și ulterior sa meargă. Sănătate multa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.