Beneficiile credintei crestine in vindecare

1618 comentarii 1 23 ..... 53 54 Înainte ›
0
01-02-2010, ora 05:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu te inteleg Blueciel, ce ai facut.

Ai dat copy paste la postarea mea de pe topicul Suferinta extrema si ai pus-o la topicul lansat de tine Beneficiile credintei crestine ? Ce legatura are ? Mai bine imi explicai pe Suferinta extrema de crezi ca e inadecvat ceea ce am scris eu, pentru a intelege si eu modul tau de gandire. Cum zice Daniel, sunt convinsa ca nu eu detin adevarul absolut.

Crezi ca ceea ce i-am scris eu lui Daniel Nicolae este neadecvat ?

Intre timp, daca vrei tu sa imi scrii pe acest topic despre problema lui Daniel, iti raspund ca Daniel e pe cale de vindecare. De cateva zile a inceput sa ia un tratament mai sustinut pentru depresie si parca, parca a mai inceput sa depaseasca momentul. Dar el trebuie sa aiba rabdare si sa lase acele antidepresive pe care le ia sa isi faca efectul.

Imi pare rau si imi cer scuze daca te-am dranjat intr-un fel cu postatea mea pentru Daniel.

Dar parca asa zicea Mantuitorul. Sa intoarcem si celalalt obraz. E clara treaba ca un om care se apuca sa fure are motivele lui. Nu cred ca face de bunavoie lucrul asta. O viata ideala ar cea in care toata lumea ar putea sa munceasca si atunci hotii nu ar mai bate casele oamenilor. Dar aceasta este o lume ideala...
0
01-02-2010, ora 12:02
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Astazi este ziua mea si nu vreau
0
01-02-2010, ora 13:45
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
scuze, mi-a alunecat mouse-ul.
.

Draga Clara,
Daca n-as putea eu sa iert atata lucru inseamna ca am vorbit degeaba de o luna incoace. intamplarea face ca am muncit din greu (si pesre puteri de cand ma stiu, depresia fiind urmarea - in marea ei parte - a suprasolicitarii. Ar fi mult de povestit sa poti intelege -mai mult ca sigur ai crede ca exagerez- dar am dus sarcinile altora la greu. Nu m-a obligat nimeni, am facut si partea altora (si inca fac) pentru ca i-am iubit.
Daca tu ai ajuns la starea de multumire si liniste mai usor decat altii, ma bucur. Pastreaz-o, dar nu incerca sa limitezi incomensurabilul, nemarginirea si maretia unui Dumnezeu care se revela in vremea aceasta mai mult ca niciodata, prin tot ce exista si tot ce ne inconjoara, de la cel mai neinsemnat fir de iarba, pana la zborurile in cosmos sau minunile extraordinare care se petrec in Biserica Lui (a sfintilor). Sunt absolut convinsa ca daca am fi vorbit pe viu, ti-ai fi schimbat din start impresia despre mine. Intodeauna am fost inconjurata numai de prieteni (cu exceptia celor ipocriti din nastere). Intotdeauna m-am simtit bine printre copii, mai bine decat printre adulti (nu pt. ca n-as fi coapta!).
Am plans f. mult, cand am gasit scrisa aceasta postare. Daca va veti uita putin in prima postare care vi se adreseaza, veti vedea ca am folosit pentru persoana dvs. cuvantul inger. Am capatat incredere in dvs. si de aceea v-am si scris un mesaj privat, prin care va spuneam ca plang f. mult. Nu de la depresie, nici vorba, ci asa...de "bucurie".

Nu am gasit explicatie in dex pt. cuvantul "panarama" pe care l-ati folosit; robul / roaba lui D-zeu sa posede un astfel de vocabular?! Si il atribuiti unui semen de-al dvs. cand ar trebui sa va fie mila de el, sa nu-l marginalizati sau sa-l considerati "dusmani". Avem "dusmani" pe aici pe forum?

Sa va spun ceva: oamenii, chiar si cei f. vinovati (din puscarii de ex.) sunt tot fapturile lui D-zeu. El vegheaza asupra fiecaruia in parte pana in ultima clipa, asteptandu-le cainta si intoarcerea, si daca se intoarce un singur suflet, in cer e mare bucurie pentru asta.

Singura mea greseala de care ma pot cai este ca nu am grija deloc de mine (ziua am f. multe de facut, iar noaptea, cand ar trebui sa ma odihnesc, mi-aduc aminte si de mine, de nevoile interioare proprii.de visurile mele...si vin de multe ori zorii; de aceea am si cautat subiecte precum: Stilul de viata, Stresul...etc. ca sa nu uit! ). Insa am avut ocazia din plin sa cunosc fel de fel de oameni (pri natura slujbei mele).Fiecare dintre ei este o opera unica, trebuie respectat, iar daca se poate coopera in vreo directie, f. bine, daca nu, la fel.

Asa cum eu va respect pe toti si chiar mai mult decat atat, imi sunteti necesari...etc., era de asteptat sa se intample si reciproc.

Teoria relativitatii... nu? Si oamenii se incadreaza aici. Depinde totusi in ce fel...

Sunt gata sa raspund pt. fiecare cuvant spus / scris pe site-ul acesta.
Mi s-a parut ca ceva va nelinisteste.
Spuneti-mi deschis, ce anume?

Voi raspunde cu obiectivitate. si cu placere!

=

Dumnezeu nu a lasat Cuvantul Sau (Biblia) pentru a citi din ea doar partial, scuturandu-ne astfel de orice responsabilitate de necunoastere inaintea Lui.

El a lasat acest Cuvant cu scopul ca omul sa se inarmeze (protejeze), sa se intareasca in putere si sa se sfinteasca - in urma citirii si insusirii lui in viata personala.

Apoi nu stiu daca ati parcurs: Ioan 3.1-13 (despre nasterea din nou);
Fapt.Apost.: 2.2:1 - 47; (Prima BIserica Crestina; Primii crestini-si ce faceau ei);
Fapt. Apost.10: 1-48; 11:1 - 18 (Intoarcerea sutasului Corneliu - nu ca ar fi fost un necredincios, dimpotriva!...dar cititi mai intai).

Eu nu v-am spus sa credeti cum / ce cred eu, v-am aratat sa cititi, scrie clar ca buna-ziua, si apoi schimbam pareri intr-un mod civilizat. Ce spuneti?

Pe curand!
0
01-02-2010, ora 14:32
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
astazi am implinit... ani. Nu vreau sa spun cu voce tare, nu! poza dateaza de acum cateva ore bune in urma, (31.01.2010). Daca nu as fi avut o viata cu frica lui D-zeu, nu as mai fi avut curajul astazi sa-I pomenesc Numele asa cum o fac.
=
"Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci sa va prefaceti, prin innoirea mintii voastre, ca sa puteti deosebi bine voia lui D-zeu: cea buna, placuta si desavarsita [...]."
...spun fiecaruia dintre voi, sa nu aiba despre sine o parere mai inalta decat se cuvine; ci sa aiba simtiri cumpatate,...potrivit cu masura de credinta pe care a impartit-o D-zeu fiecaruia.
Caci dupa cum intr-un trup avem mai multe madulare, ...tot asa si noi, care suntem multi, alcatuim un singur trup in Hristos; dar fiecare in parte, suntem madulare unii altora.
Deoarece avem felurite daruri, dupa harul care ne-a fost dat:...darul proorociei, darul de invatatura, d.de a imbarbata pe altii, d. milosteniei...etc.
Dar in toate,
"Dragostea sa se arate fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine.
Iubiti-va unii pe altii cu o dragoste frateasca. In cinste, fiecare sa dea intaietate altuia..." si f.frumos scrie mai departe...pana la concluzia ca "Dragostea este implinirea legii." Romani 12:2 - 21; 13.8-14.

DRAGOSTEA = AGAPE (din D-zeu)!

NU dragostea = philia, NU dragostea = eros (pofta firii);

Sa ne ajute El la o intelegere si implinire a voii Sale.

Pace si mult har!
0
01-02-2010, ora 19:06
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Doamna Bleuciel.
Ne bucuram enorm ca te avem alaturi, cu poeziii si chiar minunile scrise de mari scriitori.
Dumnezeu sa va dea putere sa continuati tot asa, nu sunt singur care le citesc, sunt sute si va ajunge la mii de persoane care citesc.
Va multumim.
0
01-02-2010, ora 19:46
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
La multi ani ! urmaresc acest subiect cu mare interes, numai bine va doresc
0
02-02-2010, ora 05:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doamna Blueciel,

Poate cred ca am glumit si eu putin cand am scris cuvantul "panarama" pe care de altfel ati vazut ca l-am pus si intre ghilimele.
Iubesc in general toti oamenii. Si pe cei care imi fac bine si pe cei care imi fac rau. De fapt nu prea exista in jurul meu oameni care sa imi faca rau.

Am alcatuit aceasta culegere pe care domnul Marius Daniel a avut amabilitatea de a mi-o posta pe un site

www.margaritare-duhovnicesti.go.ro

tocmai pentru bolnavii cu tulburari psihice si pentru cei din puscarii.
Pe care ii consider oamenii aflati in cea mai mare suferinta si care au nevoie de Dumnezeu.

Imi trebuie intre 800 si 1.000 de lei sa public aceasta carticica dar deocamdata am stans doar 200 de lei

Eu sunt iesita la pensie pe caz de boala si nu imi permit deocamdata sa pun si restul de bani. Dumnezeu cu mila lui, cine o vrea sa ma ajute, sau, mai precis, cine are darul milosteniei si se gandeste si la propovaduirea cuvantului Celui de Sus in sufletele oamenilor.

Nu ii condamn nici pe departe pe cei care fura sau pe cei care fac rau. Dimpotriva mi-e tare mila de ei si ii compatimesc.. Va dati seama ca au existat anumite conjuncturi pentru care ei au devenit asa si nici lor nu le convine ceea ce fac.

Daca ei au fost publicul tinta la care eu as fi dorit sa impart carticica in mod gratuit, va dati seama ca ii privesc cu multa compasiune si cu multa intelegere, cred in indreptarea lor si sper ca Dumnezeu sa fie alaturi de ei si sa le lumineze calea.

Cu ocazia zilei dumneavoastra de nastere eu va doresc din suflet multi ani fericiti pe calea mantuirii si savarsirea a cat mai multor fapte bune. Chipul lui Hristos catre care ar trebui sa tindem cu totii sa se salasluiasca in inima dumneavoastra.

Cu pace,

Clara
0
02-02-2010, ora 12:23
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Clara, cred ca ai vrut sa zici "Nicolae Daniel" dar te-ai grabit.

Da, Nick stiu ca nu-ti vine sa crezi dar eu am facut site-ul acela cu psalmi. Eu, acest rau malefic al forumului. : )
0
02-02-2010, ora 14:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ daniel_nicolae

Da, Danutz : )

Si eu zic ca m-am grabit. Uneori mai incurc numele sau cuvintele din cand in cand dar nu e cu intentie...

Dragostea asta, bato vina ; )...

Cu pace si prietenie,

Clara
0
02-02-2010, ora 20:05
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Atentie,

Topicul cotine prin natura sa mesaje izvorate din intentii de "cea mai buna calitate" posibila!
A se pastra deplina seriozitate.DECI!

=

Clara,

Asa ca puiul cel mic de gaina zburatacit si udat de ploaie, care nu vede padurea din cauza copacilor..., mai incurc si eu numele oamenilor, mai mananc litere uneori.

Cand m-am adresat cu "Tania", pe "Suferinta extrema", chiar asa am vrut!
Nu am tinut cont de ceea ce-mi arata avatarul, ci am urmarit stilul exprimarii, limbajul diferit de cel al Clarei cu care eram obisnuita.

Si, deoarece sunt relativ noua pe-aici si nu cunosc mai nimic despre echipa/ bisericutele...din culisele acestui forum, puteam sa cred orice, fara a i se parea cuiva ceva anormal!

P.S. Voi pune la av. poza puiului meu cand era micut.

"Lasati copilasii sa vina la Mine,...caci Imparatia lui D-zeu este a celor ca ei.
...oricine nu va primi Imparatia lui D-zeu ca un copilas, cu nici un chip nu va intra in ea!" Marcu 10:14, 15.

Da, nu prea am timp sa "mangai" tastatura, mai imi scapa cate ceva, avand in vedere ca si in prezent, pe langa familie (compusa din copii, sot accidentat de 2 luni, serviciu si inca...ma ocup de jumat. de an de o matusa aflata la mine, intr-o situatie greu de descris in 2 cuvinte! - are peste 70 ani, cancer: metastaza osoasa, depresie reactiva in urma unor mari necazuri in familie...unele ramanandu-mi mie sa le descurc (excrocare specializata, furt de locuinta prin falsificare de acte, insusirea economiilor din banca -toate undeva la vreo 800km de unde locuiesc eu...etc).
Cred ca orice alt argument ar fi de prisos. Doamne ajuta!

Daniel_Nicolae,

Confuzia cu Herzeleid nu a fost intamplatoare.Cred ca am fost printre putinele persoane care a vazut si dincolo decat se poate vedea la suprafata...

Poemul de Jessie B. Rittenhouse a fost motto-ul meu pt. viata!
Ii corespunde ideea: Cere mult de la viata si fa totul sa-ti atingi visul! L-am scris cu mare drag (daca-l stiai dinainte, inseamna ca mi-ai inteles si mai bine intentia.)

Imi place ca ti-ai pastrat doza de umor, e ceva rar si benefic intotdeauna.
Cand Il veti convinge pe Cel de Sus sa toarne apa si la moara dvs. sunt sigura ca veti fi un om implinit dar si vindecat.

O seara placuta!
0
02-02-2010, ora 21:44
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
CACI PRIN CREDINTA DIN INIMA SE CAPATA NEPRIHANIREA SI PRIN MARTURISIREA CU GURA SE AJUNGE LA MANTUIRE, dupa cum zice scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine.
Fiindca oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit." - nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.
- Romani 10:10, 11, 13.

"...PORUNCA LUI ESTE SA CREDEM IN NUMELE FIULUI SAU IISUS HRISTOS" -1Ioan 3.23
si "...in NUMELE IISUS SA SE PLECE ORICE GENUNCHI." - Filip. 2.10

"Sau in numele lui Pavel [sau al altor sfinti] ati fost voi botezati?"
caci,
"IN NIMENI ALTUL NU ESTE MANTUIRE:...NU ESTE SUB CER NICI UN ALT NUME DAT OAMENILOR, IN CARE TREBUIE SA FIM MANTUITI." - Fapt. 4:12.

=
si
"...ORICE VETI CERE IN NUMELE MEU, VOI FACE." - Ioan 14.13


Natura noastra omeneasca nu ne permite sa vedem lucruri din sfera spiritualului. Binecuvantarea pacii si a fericirii in care ar fi trebuit sa fim, daca...Adam si Eva ar fi dovedit ascultare/ (minte, intelepciune) la inceput se obtine numai prin credinta din inima in Mantuitor.

Prin pacatul originar al neascultarii rasa umana a pierdut teren in Fata lui D-zeu, dovedindu-I ca suntem falimentari.

L-a durut mult pe Creator dezamagirea aceasta, mai ales ca stia ca facuse toate lucrurile bune, iar pe noi, "coroana creatiunii", dupa chipul si asemanarea Sa, mai presus decat toate celelalte (chiar mai presus de ingeri - o sa argumentez).

L-a pus pe ganduri o asemenea problema, si parandu-i f. rau ca in dreptatea Sa a fost nevoit sa blesteme omul cu moarte- (datorita naturii pacatoase ce o capatase prin neascultare), a intocmit un plan de salvare pe care l-a pus in aplicare prin oameni pe care mai intai i-a pregatit pt. asta: Avraam, Isac, Iacov (Israel), apoi Moise, conducatorul poporului Israel, Iosua, David, Solomon..etc.

Ei au condus poporu evreu in spiritul cerut de Creator.

Oameni lui D-zeu au cooperat cu D-zeu in tot ce faceau. Au implinit ce Le-a cerut El, totusi, Israel, poporul ales pt. implinirea planului de iertare al omenirii, nu a dovedit credinciosie, ci a fost un popor atras de idolatrie inca de la inceput (inchinarea la vitelul de aur pe vreamea lui Moise...etc), a fost razvratit si incapatanat pe parcursul intregii calatorii spre tara promisa - Canaan (Israelul de azi), de aceea s-au invartit in cerc 40 de ani pana a pierit intreaga generatie. Au supravietuit cei statornici - Iosua (si Caleb ), ei preluand conducerea dupa disparitia lui Moise.

D-zeu este dezamagit pt. a doua oara de oameni si nevoit a se dispensa de "Mireasa" - reprezentata prin pop. ales - Israel.
Acest popor a fost imprastiat pe toata supr. pamantului, ucis (in lagare precum cel nazist), dispretuit de cei care nu avusesera harul de-a fi alesi de D-zeu (adica, noi, restul popoarelor - neamurile, cum se spune in Biblie).

Prin neascultarea lui Israel, noi, neamurile, beneficiem astazi de har si indurare, deoarece D-zeu si-a indreptat fata spre noi. (El, prin natura Sa = Iubirea Insasi - are mereu nevoie de un obiect al iubirii Sale).

In acelasi timp D-zeu a facut unele teste cu omul creat de El, pt. a vedea ce si cum sa procedeze in continuare.

= E monumentala experienta lui Avraam si a fiului Isaac (singurul fiu) -pe Muntele Moria. -Genesa: 22.1-19.

Credinciosia (devotamentul...etc) lui Avraam au ridicat omenirea la un alt standard, permitandu-I lui D-zeu sa puna in aplicare un nou plan de mantuire pt. omenire, acela, concretizat prin jertfirea propriului Sau Fiu, DL Isus Hristos, Mantuitorul nostru.(vechiul plan se baza pe respectarea celor 10 porunci-tablele legii date lui Moise, dar nu s-a dovedit eficient si a trebuit imbunatatit).

= Daca Avraam nu ar fi dovedit atata credinta in D-zeu, -prin faptul ca L-a crezut pe cuvant si a fost gata sa sacrifice totul -chiar singurul fiu, atat de mult dorit - cine stie daca ne-am fi putut merita solutia atotmantuitoare - jertfa Dl.Iisus?!

D-zeu ne-a daruit singurul Sau Fiu, dandu-I natura umana (dar pastrand in El si natura dumnezeiasaca concomitent - prin care sa-si recapete viata inapoi si locul vesnic in Ceruri de unde venise), astfel ca omenirea a castigat prin Dl. Iisus ceea ce pierduse prin Adam, valoarea fapturii initial -si reasezarea ei in gloria cereasca.si in impacare cu Tatal.

DE ce suntem avantajati fata de ingeri?
Pt. ca noua ne-a dat sansa iertarii atunci cand am gresit, pe cand ingerii au fost legati si aruncati in adanc.

Nu noi ne "automantuim" prin vreun efort propriu, (oricat de mult ne-am stradui!). Ci este un dar oferit tuturor oamenilor care apleaca urechea, asculta si doresc asta. Atat. Tu vrei, El face.

Daca se doreste cu adevarat, El ne da puterea de a implini, caci noi nu o avem. Tot El ne schimba starea noastra neconforma cu voia Lui intr-o stare de pace, bucurie...placuta Lui.
El, El, El. Lui ii apartine proiectul, realizarea si finalizarea lui in totalitate (per individ./per ansamblu - ma refer la globalitate)

Chiar si banalul amanunt de a culege ceva din randurile acestea, este tot opera Lui.

Daca dorim perfectiune in sensul mostenirii vesniciei, o putem capata, numai sa vrem cu adevarat!


D-zeu sa va binecuvinteze!



.
0
03-02-2010, ora 01:11
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
valoarea fapturii initial - create
0
03-02-2010, ora 22:23
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Completare la ultima postare:

"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

...acum, in Hristos Iisus, voi care odinioara erati departati, ati fost apropiati prin sangele lui Hristos.
Caci El este pacea noastra, ...
Asadar, voi nu mai sunteti nici straini, nici oaspeti ai casei, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii, oameni din casa lui D-zeu,
fiind ziditi pe temelia apostolilor si proorocilor, piatra din capul unghiului fiind Isus Hristos.

In El toata cladirea, bine inchegata, creste ca sa fie un Templu sfant in Domnul.
Si prin EL si voi sunteti ziditi impreuna, ca sa fiti un lacas al lui Dumnezeu, prin Duhul. " - Efeseni 2.8-22

=

Preaiubitilor,

Ceea ce depinde de noi, sa nu amanam, sa facem.
Dar intai si intai, conteaza cum ne traim viata proprie. Putem vorbi la infinit cuvinte frumoase fie ele si din BIblie, daca nu schimbam ceva acolo unde "nu merge" - ne amagim doar.

Unde nu putem noi interveni, intevine El. Cereti-I un raspuns. Puneti-L la incercare. Nu va va dezamagi.
Numai sa fim statornici si hotarati, nu sovaielnici, nu indoindu-ne. Lui nu-I plac cei nehotarati.
Amintiti-I promisiunile facute in Cuvant (Sf.Scriptura) unde spune:

"Cu nici un chip nu te voi lasa, cu nici un chip nu te voi parasi." Evrei

El ne-a sapat in palmele Sale si a acceptat moartea de buna voie, in locul nostru, pe cruce.
= Ioan 3.16 :
FIINDCA ATAT DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA, CA A DAT PE SINGURUL LUI FIU, PENTRU CA ORICINE CREDE IN EL, SA NU PIARA, CI SA AIBA VIATA VESNICA."

El doreste ca fiecare dintre noi sa ne bucuram intr-o viata din belsug. Totusi, daca nu e asa, sa inlaturam din viata noastra tot ce ne-ar putea strica bucuria. Exista o "fisura", o portita de intrare, care permite maleficului sa asedieze fiinta noastra:
"Impotriviti-va lui, tari in credinta" - trebuie sa existe un motiv mult mai puternic, mai viabil si mai real, care sa sfideze acest demon neputincios! si este scris: "Cel ce este in noi, este mai puternic decat cel de-afara." In noi este Hristos.
E nevoie de fermitate pt. orice este bun.
Doamne ajuta-ne!

=

In Apocalipsa lui Ioan, Dl.Iisus prin Duhul Sfant se adreseaza celor sapte biserici ( Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodicea), ele avand fiecare in parte ceva in particular, de aceea primesc din partea lui D-zeu indemnuri diferite, in functie de necesitati:

Pentru Bis. din Sardes (D-zeu vorbeste unui popor ca unui singur om, sau unui om, ca unui popor - ca si cum ar fi mai multi -El nu are o gramatica ca a noastra):

" Stiu faptele tale: ca iti merge numele ca traiesti, dar esti mort.

VEGHEAZA, SI INTARESTE CE RAMANE, CARE E PE MOARTE, CACI N-AM GASIT FAPTELE TALE DESAVARSITE INAINTEA DUMNEZEULUI MEU.

Adu-ti aminte dar cum ai primit si auzit! Tine, si pocaieste-te! Daca nu veghezi, voi veni ca un hot, si nu vei sti in care ceas voi veni peste tine.
Cel ce va birui, va fi imbracat astfel in haine albe. Nu-i voi sterge nicidecum numele din cartea vietii, si voi marturisi numele lui inaintea Tatalui Meu si inaintea ingerilor Lui.
Cine are urechi, sa asculte ce zice Bisericilor Duhul." - Apocalipsa 3:1-6.

=
Si o poveste, cuprinsa intr-un frumos cantec:

POVESTEA UNUI VULTUR

Am sa va spun povestea unui vultur
Pe care il tineau demult legat -
El se rotea in cerc mereu acelasi
Dar nimenea in seama nu l-a luat.

Intr-un tarziu stapanul i-a dat drumul
Inelele de-otel el le-a zdrobit.
Spre inaltimi un vultur si-a luat zborul
Dar cobarand s-a - ntors la vechiul cerc obisnuit.

REfren:
Fara lanturi, care sa-l tina
El s-a - ntors la vechiul obicei
Langa acelasi lant de fier
De care stapanul lui l-a dezlegat.

As vrea sa-ti spun, prietene, un lucru
Despre oamenii din vremea de acum
La fel ca vulturul acesta, ei sunt liberi
Dar se-torc mereu, mereu, din al lor drum.

Refren:
Fara lanturi...

Ia aminte, prietene, si-nvata
SA FII LIBER INTR-O LUME DE-NCHISORI
Nu te intoarce tot mereu in viata
CI DESCHIDE-TI LARG ARIPILE SI ZBORI!

Refren:

SPRE INALTIME, SPRE LUMINA
SPRE-O LUME-N CARE VEI GASI,
DRAGOSTE SI BUCURII,
O LUME-N CARE VIATA VA LOCUI.

Bucuria, pacea, dragostea si toate binecuvantarile Sale sa va umple deplin!

Cu dragostea lui Iisus,
0
03-02-2010, ora 22:30
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
"Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi." - Evrei 13:5
0
04-02-2010, ora 19:16
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Raspund cu intarziere mare, urarilor facute si interesului pt. "Benef. cred. crest..." nu v-am uitat in rastimpul acesta; va am in inima pe toti, in mod constant, definitiv si la superlativ !

Multumesc, CK. - D-zeu sa va binecuvinteze! Multumesc F.Marius - sa va dea D-zeu sanatate si lumina!
Cu drag,

=

Multa vreme mi-am dorit sa am o reprezentare concreta - in mintea mea - si a portretului fizic al Domnului Isus, pt. ca despre caracterul Sau, stiam din Biblie. M-am bucurat mult atunci cand am gasit aceasta descriere pe care o redau in cotinuare aici. Si inclin sa cred ca ea corespunde datelor reale.

Citez:

"Se cunosc multe descrieri ale lui Iisus. Printre cele mai autentice, o avem pe cea trimisa de Publius Lentulus, guvernator al Iudeii, lui Tiberius Cezar si figurand pentru prima oara in scrierile Sfantului Anselm de Canterbury (sec. Al XI-lea)."

"In vremea aceea, traia in Iudeea un om de o mare virtute, al carui nume este Iisus Cristos, pe care barbarii il socotesc un profet, iar ucenicii sai Il iubesc ca pe Intai Nascutul Dumnezeului nemuritor.
El invie mortii din morminte si vindeca, cu o vorba sau cu simpla atingere a mainilor, tot felul de boli. Este un om inalt si bine facut, cu o infatisare placuta, care indeamna la respect; parul lui e de o culoare ce nu poate fi descrisa si-i cade pe umeri in bucle unduitoare de-o parte si de alta a fruntii, asa cum poarta Nazarinenii; are o frunte inalta si impunatoare, obrajii fara pete sau riduri, pielea intinsa si frumoasa; nasul si gura sunt desenate cu o simetrie desavarsita; barba, in culoarea parului, coboara sub barbie si acolo se desface in doua; ochii albastri stralucitori, limpezi si senini, au o privire plina de curatie, de demnitate, de barbatie, de maturitate.
Adesea insa, cand e pe cale sa-si manifeste puterea dumnezeiasca, pleoapele ii sunt usor inchise, intr-o tacere plina de reculegere. Armonia trupului este desavarsita si minunata; bratele si mainile, sunt o incantare pentru cine le contempla. El dojeneste cu maretie, sfatuieste cu blandete, iar felul in care se adreseaza oamenilor, in vorbe sau fapte, este graitor si solemn. Nimeni nu L-a vazut razand, dar felul Lui de a fi este extrem de placut, adesea a plans in prezenta oamenilor. Este cumpatat, modest si intelept.
Un om, care prin extraordinara Sa frumusete, si dumnezeiasca desavarsire intrece pe toti fiii omului."

P.S.
Cu cativa ani in urma am gasit intr-un articol, afirmatia facuta de un grup de cercetatori, psihologi, care arata ca oamenii cu ohii albastri ar fi capabili de cel mai profund sentiment al iubirii si bunatatii (concluzie in urma unui studiu efectuat de ei). Sa fie intamplatoare asemanarea?

Nu stiu. Dar cred ca in privinta bunatatii nu trebuie sa avem limite. Cu sau fara ochi albastri, e un pacat sa limitezi acest lucru de natura divina.
0
06-02-2010, ora 00:17
cita
Nu este medic/terapeut
cita
= SMERENIA, TAINA RASCUMPARARII =

"Sa aveti in voi gandul acesta care era si in Cristos Iisus: El...S-a dezbracat de Sine Insusi si a luat un chip de rob...S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte...De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult..." Filipeni 2:5-9

"Invatati de la Mine, caci Eu sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna pentru sufletele voastre"- Matei 11.29

"Cel mai mare dintre voi sa fie slujitorul vostru" -Matei 23:11

"Caci oricine se inalta, va fi smerit; si oricine se smereste va fi inaltat."- Luca !8:14

"Cel mai mare dintre voi sa fie cel mai mic; si cel ce carmuieste ca cel ce slujeste."- Luca 22:26, 27

=
Calea pe care a mers Domnul Iisus si pe care a deschis-o pentru noi, puterea si Duhul in care a lucrat mantuirea noastra si pentru care suntem mantuiti, ramane pentru totdeauna smerenia.
Ea face din mine slujitorul tuturor.

E usor sa implinesti smerenia cand ai dragoste pentru semeni.
Cand inima noastra va cauta cu tot dinadinsul adevarata sfintire, atunci vom cerceta cu o noua ravna orice cuvant rostit de Domnul Iisus, cu privire la smerenie, si nici un loc nu va fi prea jos, nici o aplecare prea adanca, nici o slujire prea grea sau prea indelungata, numai sa putem avea parte impreuna cu Acela care a spus:
"Eu sunt in mijlocul vostru ca Cel care slujeste."

= Cand faci lucrul acesta fara vreun efort, inseamna ca ai dobandit cea mai inalta stare de maturitate spirituala.

Sunt un bulgar de nimic
sunt un strop de roua-n soare;
dar cu cat ma fac mai mic,
cu-atat Tu,
cu-atat Tu te vezi mai mare.
.
Doamne cat suntem noi doi,
n-are cel viclean ce-mi face.
Si cu cat ii duc razboi,
cu-atat Tu,
cu-atat Tu ma-mbraci cu pace.

Vin din cer mi-ai dat sa sorb,
si pe ochi m-ai uns cu tina.
Dar cu cat mi-ai dat sa sorb,
cu-atat Tu,
cu-atat Tu, mi-ai dat lumina.
.

"Iisus le-a vorbit din nou si a zis: "Eu sunt Lumina lumii; cine ma urmeaza pe mine nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii." - Ioan 8:12

Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Noapte buna!
0
06-02-2010, ora 00:38
cita
Nu este medic/terapeut
cita
"Eu sunt Lumina lumii; cine ma urmeaza pe Mine nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii."
0
08-02-2010, ora 01:33
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Bun gasit din nou, preaiubitilor!

= Departe de a fi o formula: PREAIUBITILOR! - cuvant foarte des folosit in Biblie = Cartea vietii= Scrisoarea de dragoste a lui Dumnezeu catre oameni (o scrisoare al carui cotinut, ca orice scrisoare, trebuie citit de cei carora le este destinat de catre Expeditor);

= Totusi parcurgerea Bibliei, nu aduce efect vindecator, de sfintire si innoire launtrica dacat numai in anumite coditii: intai trebuie ceruta lumina de la Dumnezeu, sa ne deschida el ochii spirituali, si sa ne dea o inima inteleapta in care sa primim tot ce vom citi.

Dupa mai multe incercari nefinalizate, din care nu ramaneam cu mare lucru, am reusit si eu, intr-o perioada de maturitate a vietii sa studiez Sf. Scriptura. Duhovnicul nostru, un om deosebit si f. iubitor de Dumnezeu, ne explica la slujba de ce e bine sa venim cat mai des posibil in contact cu Cuvantul Vietii.
Fie prin auzire, venind la Biserica, fie prin studiu personal sau in grup, si acest lucru, insotit de rugaciune.
De ce?
Pentru ca Biblia in intregime este insuflata de Duhul Sfant (Dumnezeu), iar Cuvantul scris, este Hristos.
Caci, -Ioan 1.1- "La inceput era Cuvantul (IIsus), Si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."

1Timotei 4:5 - "Caci orice faptura a lui Dumnezeu este buna: si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multumiri; pentru ca este sfintit prin Cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune."
Luca 1:37 - "...nici un cuvant de la Dumnezeu nu este lipsit de putere."
Ioan 17.17 - "Le-am dat Cuvantul Tau; [...] Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul tau este adevarul"

Pentru incepatori, e bine sa inceapa citirea Bibliei cu Evanghelia lui Ioan (sau Luca); Faptele apostolilor; Romani; etc. - acestea, din Noul Testament;

Vechiul Testament - Genesa, Exod, Levitic, Numeri, Deuteronom ( acestea sunt cartile lui Moise; in ele descoperim caracterul lui Dumnezeu reflectat prin purtarea de grija, si pedepsele date poporului Israel dupa scoaterea lui din robia egipteana si calauzirea nemijlocita (prin stalpul de nor - ziua si norul de foc - noaptea - Numeri 9:16) spre tara promisa.

Apoi, - Iosua, trecerea Iordanului avandu-l in frunte pe Iosua, Judecatori,.si celelalte pana la Iov.

Acestea sunt carti istorice, narative, foarte placute pentru a fi parcurse; Nu contin lucruri greu de inteles.

Urmatoarele din Vechiul Testament: Iov, Psalmii, Proverbe, Eclesiastul, Cantarea Cantarilor - au caracter didactic, ele contin multe invataturi.

Mai raman din V. Test. 17 carti profetice, incepand cu Isaia (care are un mesaj destul de clar, si Ieremia si Plangerile lui Ier., la fel ) pana la Maleahi, carti care nu pot fi intelese la o prima citire, deoarece cuprind simboluri / imagini simbolice profetice.

Am ajuns la Noul Testament, el continua cronologic Vechiul Testament, dupa o perioada de aprox.400 ani, (perioada despre care nu se relateaza).

=

".Cum am putea sa traim?"

Spune-le: " Pe viata Mea, zice Domnul-Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca de la calea lui si sa traiasca. Intoarceti-va, intoarceti-va de la calea voastra...! Pentru ce vreti sa muriti?"

"Cand zic celui neprihanit ca va trai negresit, - daca se increde in neprihanirea lui si savarseste nelegiurea, atunci toata neprihanirea lui se va uita, si el va muri din pricina nelegiuirii pe care a savarsit-o.

Dimpotriva, cand zic celui gresit: "Vei muri!" - daca se intoarce de la pacatul lui si face ce este bine si placut...si nu savarseste nici o nelegiuire, va trai negresit si nu va muri.

Toate pacatele pe care le-a savarsit se vor uita; a facut ce este bine si placut, si va trai vesnic"
- Ezechiel 33:11, 13, 14, 15, 16.

=

Fii simplu in credinta si fara impotrivire
Cuvantul din Scriptura in viata sa-l primesti
Iisus sa-ti fie totul; si viata si iubire
Si dor si nazuinta si tot ce-ti mai doresti.

Fii simplu in credinta; rosteste adevarul
Pe orisiunde treci.
Cu-o vorba poti sa mangai, ca si Mantuitorul
El semana iubire; ca El sa fii in veci.

Fii simplu in slujire; lucreaza in umilinta
Si nu cruta vreo truda, cand bine poti sa faci.
O lume in jur se pierde, straina de credinta
Arata-i calea sfanta. Cum oare poti sa taci?

Fii simplu in durere; nu geme peste fire
In inima alinul de pace sa-l pastrezi.
Cand rana ti-e adanca, priveste-L sus pe cruce
Cum isi purta durerea, si-n El sa te increzi!

Fii simplu la plecare; te-asteapta Casa Sfanta
In ceruri Preaiubitul, un loc ti-a pregatit.
Si sangele iertarii, in alb te invesmanta,
Cum vei ajunge-acolo? E SIMPLU: TE-A IUBIT.

Cu infinita dragostea Lui,

O noapte plina de pace si vise de la Dumnezeu!
0
08-02-2010, ora 02:31
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
"Nu fi prea neprihanit si nu te arata prea intelept; pentru ce sa te pierzi singur?
Dar nu fi nici peste masaura de rau si nu fi fara minte: pentru ce vrei sa mori inainte de vreme?

Bine este sa tii la aceasta, dar nici pe cealalta sa n-o lasi din mana; caci cine se teme de Dumnezeu, scapa din toate acestea.

Intelepciunea face pe cel intelept mai tare dacat zece viteji, care sunt intr-o cetate.

Fiindca pe pamant nu este nici un om fara de prihana, care sa faca binele fara sa pacatuiasca."

- Eclesiastul 7:16 -20

=

Pe curand!
0
13-02-2010, ora 19:00
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
SAMBATA -13 IANUARIE, 2010

" VEGHEATI, DAR, CACI NU STITI ZIUA, NICI CEASUL IN CARE VA VENI FIUL OMULUI."- Matei 25:13

=

A nins astazi. Ninsoare alba si deasa cu fulgi mari ca de vata. Potop de nea imaculat peste pamantul amortit, apatic si tacut.

Cata innoire poate aduce cu el un anotimp!

Cand natura se schimba total, daca am vrea sa simtim odata cu ea, am putea, da, am putea sa primim si noi schimbarea, innoirea...

Pregatiti-va de primavara, oameni buni! Nu mai plangeti dupa ziua de ieri, bucurati-va pentru cea de maine ca s-o puteti intampina cum se cuvine!


Ma straduiesc sa fac la fel si eu. Aproape ca am reusit. Cu Dumnezeu inainte!

" Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci SA VA PREFACETI PRIN INNOIREA MINTII VOASTRE, ca sa puteti deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea buna, placuta si desavarsita." - Romani 12:2.

= Acesta ar fi cel dintai lucru pe care ar trebui sa-l facem.

= INNOIREA MINTII.

Daca iubim cu adevarat - daca ne este dat harul acesta - in numele iubirii vom accepta schimbarea. O vom cere de la El si o vom primi.

"TOT CE VETI CERE CU CREDINTA, PRIN RUGACIUNE VETI PRIMI." - Marcu 11:24

"CERETI ORI CE VETI VREA SI VI SE VA DA" - Ioan 15:7

"...ORICE VETI CERE IN NUMELE MEU VOI FACE... "- Ioan 14:13
=

Sa luam copilaria de mana, si sa visam putin! Sa credem! Nu poate fi atat de greu din moment ce altii au reusit!

Pot si eu! Poti si tu!

POT TOTUL IN HRISTOS CARE MA INTARESTE." - Filipeni 4:13

"Si credinta este o INCREDERE NECLINTITA in lucrurile NADAJDUITE, O PUTERNICA INCREDINTARE
despre lucrurile care nu se vad.

Si fara credinta este cu neputinta sa fim placuti Lui!
Caci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie sa creada ca El este, si ca rasplateste pe cei ce-L cauta."
- Evrei 11:1, 6

Asadar,
"Sa ne uitam tinta la Capetenia si Desavarsirea credintei noastre, adica la Iisus, care pentru bucuria care-I era pusa inainte, a suferit crucea, a dispretuit rusinea, si sade la dreapta scaunului de domnie a Lui Dumnezeu.

Uitati-va dar cu luare aminte la Cel ce a suferit din partea pacatosilor o impotrivire asa de mare fata de Sine, pentru ca nu cumva sa va pierdeti inima, si sa cadeti de oboseala in sufletele voastre.

VOI NU V-ATI IMPOTRIVIT INCA PANA LA SANGE, IN LUPTA IMPOTRIVA PACATULUI.

Si ati uitata sfatul pe care vi-l da ca unor fii.
"Fiule, nu dispretui pedeapsa Domnului, si nu-ti pierde inima cand esti mustrat de El.

Caci, DOMNUL PEDEPSESTE PE CINE-L IUBESTE SI BATE CU NUIAUA PE ORICE FIU PE CARE-L PRIMESTE.

INTARITI-VA DAR MAINILE OBOSITE SI GENUNCHII SLABANOGITI;

croiti carari drepte cu picioarele voastre, pentru ca cel ce schiopateaza sa nu se abata din cale, ci mai degraba sa fie vindecat." - Evrei 12:2, 3, 4, 5, 6, 12, 13.
=
Iar,
"FOCUL SA ARDA NECURMAT PE ALTAR SI SA NU SE STINGA DELOC." - Levitic 6:13
(adica rugaciunea in familii (biserica) sa nu se intrerupa)

si,

"De aceea, MANGAIATI-VA SI INTARITI-VA UNII PE ALTII, CUM SI FACETI IN ADEVAR.

"Bucurati-va intotdeauna.

Rugati-va neincetat.

Multumiti lui Dumnezeu pentru toate lucrurile;...

Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El Insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana la venirea Domnului nostru Iisus Hristos.

Cel ce v-a chemat este credincios si va face lucrul acesta." - Tesaloniceni 5:11, 16, 17, 18-a, 23, 24.
=

"INTARITI-VA SI IMBARBATATI-VA. NU VA TEMETI SI NU VA INSPAIMANTATI...
CU NOI ESTE DOMNUL, DUMNEZEL NOSTRU, CARE NE VA AJUTA SI VA LUPTA PENTRU NOI."
- 2 Cronici 32:7, 8
=

Doamne, Iti multumim.

Numai ganduri optimiste, numai bucurie si pace sufleteasca, numai iubire si multa credinta!
Cu dragostea Lui,

bleuciel(a)
0
13-02-2010, ora 20:45
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Pentru cei bolnavi:

"Este vreunul printre voi bolnav?
Sa cheme batranii Bisericii; si sa se roage pentru el, dupa ce-l vor unge cu untdelemn in Numele Domnului.
Rugaciunea facuta cu credinta va mantui pe cel bolnav, si Domnul il va insanatosi; si daca a facut pacate, ii vor fi iertate.
MARTURISITI-VA UNII ALTORA PACATELE, si RUGATI-VA UNII PENTRU ALTII, CA SA FITI VINDECATI.

MARE PUTERE ARE RUGACIUNEA FIERBINTE A CELUI NEPRIHANIT.

Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi; si s-a rugat cu staruinta sa nu ploaie, si n-a plouat deloc in tara trei ani si sase luni.
Apoi s-a rugat din nou, si cerul a dat ploaie, si pamantul si-a dat rodul."- Iacov 5:14-18

(- fusese dupa voia lui Dumnezeu rugaciunea lui, pt. ca avea ca motivatie trezirea semenilor -pop. Israel - dintr-o grea amortire spirituala;

- amintesc, ca Ilie a trecut si el prin singuratate si depresie in momentul in care s-a izolat in pestera de mania lui Ahab - imparat periculos si impotrivitor legilor lui Dumnezeu; )

Credinta in Dumnezeu este un dar. Daca cerem ceva in rugaciunile noastre, sa cerem mai intai de toate, darul credintei mantuitoare.

Sa credem mai apoi in ceea ce este scris negru pe alb, in Scriptura. Dumnezeu nu s-a schimbat, nici Cuvantul sau din Biblie nu este depasit.

Ce ne-ar impiedica oare atunci sa fim vindecati?
=

Eu sunt zdrobit de tot, Iisus,
durerea-mi este grea,
dar nu uit, Doamne, ce mi-ai spus:
- Priveşte-Mi Faţa Mea.

Rf. : Cred, Doamne, că de vrei,
tot greul poţi să-mi iei,
dar chiar de nu mi-l vei lua,
tot cred iubirea Ta. (bis)

Eu sunt acuma-ndurerat
şi sufletul mi-e frânt,
dar, Doamne, chiar aşa-ntristat
privesc spre haru-Ţi sfânt.

Eu sunt prea greu lovit acum
şi plânsul mi-e amar,
dar chiar şi pe-acest aspru drum,
eu tot mai cer un har.

Nu mă lăsa, oricât de greu
ar fi să fiu lovit,
să-mi pierd nădejdea, Domnul meu,
în braţul Tău slăvit.

Ci vino Tu-n durerea mea
şi-ajută-mi s-o răzbesc,
ca, orişicât mi-ar fi de grea,
să nu mă prăbuşesc.

Cu gandul si cu inima spre semenii nostri aflati in suferinta, sa aducem rugaciuni staruitoare la altar pentru ei, si Dumnezeu va face si pentru noi - in egala masura sau chiar mai mult - acelasi lucru:

"Am potolit strigatele unui copil infometat
Am umplut cu bunatate potirul unui strain
Si, ridicandu-i pe ceilalti
M-am ridicat pe mine."

Sa incercam asta din toata inima, si sa multumim chiar si pentru cel mai mic bine pe care El ne-a ajutat sa-l facem (simplu, prin rugaciune). Asa continuand vom creste.

Toate celelalte sunt relative, sau inselatoare.
SINGURUL ADEVAR INFAILIBIL SI VESNIC ESTE DUMNEZEU si CUVANTUL SAU.

Lauda si slava Numelui Sau!

O noapte linistita si odihnitoare pentru a fi intr-o stare dupa voia Lui in ziua de Duminica, cand vom fi in prezenta Lui Dumnezeu, in Biserica!

Intotdeauna, cu dragoste (agape),
0
13-02-2010, ora 22:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Iisuse, Veşnic Călător prin lumea de păcăte,
Tu baţi străin şi iubitor la uşile-ncuiate.

Nimic Tu nu-i ceri nimănui, când baţi şi-aştepţi să vină,
Ci vrei să laşi în viaţa lui, iertare şi lumină.

Ai vrea din viaţa Ta să-i dai, căci viaţa lui e moartă,
Dar el stă-nchis, Tu plângi şi stai afară lângă poartă.

Eram copil când Te-am văzut şi-n poarta mea, Străine,
Şi, să-Ţi deschid, ai tot bătut să intri şi la mine.

Dar lumea-mi spuse să nu vin, căci viaţa Ta-i amară,
Am vreme, colo, mai târziu... şi Te-am lăsat afară.

De-atunci trecură ani şirag pe viaţa-mi amărâtă,
Tu m-aşteptai, Iisuse drag, la poarta zăvorâtă.

Târziu, Ţi-am auzit din nou chemarea Ta duioasă,
Înceată, stinsă, un ecou: "O, lasă-Mă în casă!

O, las"™ să vin în viaţa ta, cu pacea Mea cerească,
Cum lumea-ntreagă n-ar putea nicicând să-ţi dăruiască".

Dar lumea-mi spuse să Te las afară şi-astă dată;
Tu iar la uşa ai rămas, şi uşa încuiată.

Te-am auzit ani mulţi, pe rând, chemându-mă din moarte,
Dar n-am deschis, iar Tu, plângând, plecat-ai mai departe.

Iar, astăzi, singur mă-nfior de-a"™ mele fapte rele,
Iisuse, şi Te chem cu dor în noaptea vieţii mele.

Mai vino iar, Iisuse blând, mai bate înc-o dată!
Te-aştept cu sufletul plângând şi uşa descuiată... (poezia nu-mi aparţine, mi-a fost expediată de o bună prietenă, dar m-a impresionat mai mult decât profund şi am decis să o postez; o voi include şi în carte cu menţionarea drepturilor de autor). Bucuraţi-vă de ea şi luaţi ce-i bun din ea.

P.S. Vă mulţumesc, d-nă Bleuciel, pentru tot. Verificaţi-vă e-mail-ul. Pup!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
13-02-2010, ora 23:04
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Bine ai venit, Nick!

Multumesc pentru podoaba sfanta cu care ai impodobit asta seara topicul.

Nu exista un alt sentiment mai coplesitor, pur uman (si complet normal), cum este acesta din poezia postata de tine. Voi avea intotdeauna nevoie de aceasta poezie, pe parcursul vietii, si iti multumesc pt.ea.

Dumnezeu sa te rasplateasca, asa cum numai El stie s-o faca!

.

"IATA EU STAU LA USA, SI BAT. DACA AUDE CINEVA GLASUL MEU SI DESCHIDE USA, VOI INTRA LA EL, VOI CINA CU EL, SI EL CU MINE." - Apocalipsa 3:20

"GUSTATI SI VEDETI CE BUN ESTE DOMNUL!" - Ps.34:8
.

"Domnul este pastorul meu
Nu voi duce lipsa de nimic.

El ma paste in pasuni verzi,
Si ma duce la ape de odihna;

imi invioreaza sufletul,
si ma povatuieste pe carari drepte,
din pricina Numelui Sau. "

Chiar daca ar fi sa umblu
prin valea umbrei mortii,
nu ma tem de nici un rau,
caci Tu esti cu mine.
.
Da, fericirea si indurarea
ma vor insoti
in toate zilele vietii mele,
si voi locui in Casa Domnului
pana la sfarsitul zilelor mele." PSALMUL 23

Dumnezeu sa va binecuvinteze!
0
14-02-2010, ora 22:00
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Nu cunosc pe nici un zeu,
N-am cuvinte pentru ei
Vorba mea si gandul meu
Mi-au ramas singurii zei.

Nu cunosc nici-o-ndurare
Pentru-o fapta sau cuvant
Zeii mei nu cer iertare,
Nu arunca vorbe-n vant.

Nu cunosc peceti de legi
Sau porunci de la vreun zeu
Pentru mine sunt doi regi,
Vorbea mea si gandul meu.

Zeii mei si zeii lor
Nu cunosc nici un razboi,
Insa oameni cad si mor,
"Nu vedeti ca sunt eroi?

Nu vedeti ca pentru voi
Oamenii se-arunca morti?
Bata vantu"™ numa-n ploi,
Pumnul lor sa bata-n porti..."

Nu cunosc pe nimeni care
Tine-nchisa poarta lui
Cand un suflet la intrare
Cere mila zeului.
0
15-02-2010, ora 03:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nuuuuuuuuuuuu, Daniel! Te rog...ce disciplină aş face cu tine, ca la armată (nu ştiu cum este la armată, am văzut doar prin filme :))))))))))))))))))))))))))))). Nu am făcut armata, am scăpat...yupiiii, se vede, nu?
Să ştii că, printre altele, sunt şi profesor (nu am profesat niciodată; de geografie!), deci, cunosc multe tehnici de disciplinare corectivă. Ai grijă! Glumesc, nu te supăra.
De ce postezi poezii lipsite de relevanţă creştină? DUMNEZEU există şi te va ajuta să-L recunoşti şi să-L iubeşti, sunt sigur.

Noapte bună!
P.S. D-nă Bleuciel, ce faceţi, nu vă simţiţi bine? Nu aţi fost foarte activă, dimpotrivă. Vă aşteptăm cu drag să reveniţi. Pup!
0
15-02-2010, ora 09:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ daniel_nicolae

Noaptea-n Doma întristata, prin lumini îngalbenite
A facliilor de ceara care ard lânga altare -
Pe când bolta-n fundul Domei sta întunecoasa, mare,
Nepatrunsa de-ochii rosii de pe mucuri ostenite,

În biserica pustie, lânga arcul în perete,
Genuncheata sta pe trepte o copila ca un înger;
Pe-a altarului icoana în de raze rosii frângeri,
Palida si mohorâta Maica Domnului se vede.

O faclie e înfipta într-un stâlp de piatra sura;
Lucii picaturi de smoala la pamânt cad sfârâind
Si cununi de flori uscate fâsâiesc amirosind
S-a copilei rugaciune tainic sopotit murmura.

Cufundat în întuneric, lâng-o cruce marmurita,
Într-o umbra neagra, deasa, ca un demon El vegheaza,
Coatele pe bratul crucii le destinde si le-aseaza,
Ochii cufundati în capu-i, fruntea trista si-ncretita.

Si barbia lui s-apasa de al pietrei umar rece,
Parul sau negru ca noaptea peste-al marmurei brat alb;
Abia candela cea trista cu reflectul ei roz-alb
Blând o raza mai arunca ce peste-a lui fata trece.

Ea un înger ce se roaga - El un demon ce viseaza;
Ea o inima de aur - El un suflet apostat;
El în umbra lui fatala, sta-ndaratnic rezemat -
La picioarele Madonei, trista, sfânta, Ea vegheaza.

Pe un mur înalt si rece de o marmura curata,
Alba ca zapada iernei, lucie ca apa lina,
Se rasfrânge ca-n oglinda a copilei umbra plina -
Umbra ei, ce ca si dânsa sta în ruga-ngenuncheata.

Ce-ti lipseste oare tie, blond copil cu-a ta marire,
Cu de marmur-alba fata si cu mâinile de ceara,
Val - o negura diafana mestecata-n stele; clara
E privirea-ti inocenta sub a genelor umbrire;

Ce-ti lipseste sa fii înger - aripi lungi si constelate.
Dar ce vad: Pe-a umbrei tale umeri vii ce se întinde?
Doua umbre de aripe ce se misca tremurânde,
Doua aripe de umbra catre ceruri ridicate.

O, nu-i umbra ei aceea - este îngeru-i de paza;
Lânga marmura cea alba vad fiinta-i aeriana.
Peste viata-i inocenta, viata lui cea sunta plana,
Lânga dânsa el se roaga, lânga ea îngenuncheaza.

Dar de-i umbra ei aceea - atunci Ea un înger este,
Însa aripile-i albe lumea-a le vedea nu poate;
Muri sfintiti de-a omenirii rugaciuni îndelungate
Vad aripele-i diafane si de dânsele dau veste.

Te iubesc! - era sa strige demonul în a lui noapte,
Dara umbra-naripata a lui buze le înmoaie;
Nu spre-amor, spre-nchinaciune el genunchii-si încovoaie
Si asculta dus din lume a ei dulci si timizi soapte.

Mihai Eminescu - Înger şi demon
0
15-02-2010, ora 14:10
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
@ clara_p - Imi place poezia : ) Eminescu rulz ! m/

@ Nick - Ba da, se vede. Era si culmea sa faci armata... sa te trimita aia la razboi sa omori oameni... : )))) Nici eu n-am facut-o, tot cam din acelasi motiv. Vezi, ti-am zis ca avem multe in comun. ; )
0
15-02-2010, ora 19:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@Daniel, eşti un domn foarte dezinvolt, tare! Da, ar fi fost chiar culmea să fac armata :))))))))))))))))))))))))))))
Mă întreb ce mai avem în comun?! Câţi ani ani, uimeşte-mă? Te salut :)

@D-nă Clara, mulţumim pentru poezie. Pup!



O seară excelentă!
P.S. Ştiţi ceva de d-na Bleuciel, mă îngrijorează absenţa dânsei (cred că este motivată).
0
15-02-2010, ora 19:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.S. Bine ai venit în clubul celor care nu au făcut armata :)
0
15-02-2010, ora 20:29
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Nick, ar trebui sa te iau nitel de urechi, ca vad ca n-ai fost atent. : ) Dar te iert, ca stiu ca ai multe belele pe cap. Am mai spus si pe topicul cu Suferinta Extrema, am 30 ani.
Hai sa-ti zic ceva tare. Stiai ca ma ai in lista de mess... si am si vorbit o data ? : )

Bleuciel e "Absent Nemotivat" :))
Adaugă un comentariu / răspuns
1618 comentarii 1 23 ..... 53 54 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul