Blocarea maxilarului de la o incrustare dentară onlay

04-04-2021
Simona_sig
Nu este medic/terapeut
Simona_sig
Bună ziua, acum 7 săptămâni imediat după o intervenție de incrustare dentară onlay pe molarul 1 maxilar (executat cu 2 mm mai înalt și 2 mm mai lat neavând spatiu intredentar între măsele) am trecut prin niște dureri maxilare și dentare permanente groaznice timp de 4 săptămâni.

În primele 5 zile mi s-a blocat maxilarul (din cauza înălțimii plombei medicul stomatolog refuzând să-l slefuiască) neavând posibilitatea de a mânca.

Mi-a administrat un tratament de 5 zile antibiotice și 12 zile antiinflamator Ketoral fără să am vre-o inflamație.
După care durerea a continuat încă 3 săptămâni intensitatea fiind de 5 pe scară de 10 în continu fără oprire.

Acum după mai multe insistențe plomba a fost slefuită în totalitate în mijloc se vede și adezivul cu care a fost lipit nu mai simt durere doar o presiune continuă care îmi apasă în interiorul dintelui.
Precizez măseaua nu este și nici nu a fost sensibil la cald, rece, dulce etc.

Îmi fac griji să nu-mi scoată nervul la înlocuirea plombei.

Vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat.

Vă mulțumesc pentru timpul acordat
2 comentarii
0
04-04-2021, ora 07:39
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, aveti vreo radiografie la dintele acela? Ati avut ''plomba'' pe el sau este prima interventie pe el acest Onlay?
0
04-04-2021, ora 08:14
Simona_sig
Nu este medic/terapeut
Simona_sig
Bună dimineața, am făcut o radiografie chiar în ziua când s-a pus plomba, care o pot trimite.

Molarul 1 a mai fost plombat în prealabil acum 13 ani, plomba find intactă înainte de a fi schimbată acum 6 săptămâni.

Caria a fost identificată la un control general fiind sub gingie ascunsă fără semne tipice de cariere.

Durerile ce au apărut după plombare se reflectau la trigemeni: ochiul drept, sensibilitate la curent nu puteam ieși fără vată în ureche ganglioni și mandibulă

Durerea se reflecta la toți dinții inclusiv cei de deasupra dintelui, ambele părți.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul