Boala Lyme

157 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›
1
09-09-2018, ora 17:15
Marius197
Nu este medic/terapeut
Marius197
Buna,
Doctorul se numeste Dobrea Emilian, gasiti ceva pe web, stiu ca a lucrat si cu cei de la Infrafrit din Bucuresti.
Este doctorul care a pus bazele unui aparat care poate trata si diagnostica bacterii si virursii care nu au perete celular, iar tratamentul cu antibiotic nu da rezultate de cele mai multe ori.
Eu m-am tratat direct la dansul. Am inceput tratamentul de cateva luni, lucrurile merg spre bine.
Eu am auzit tot de la cateva persoane care au aceasta problema cu Borellia.
Tratamentul si terapia este putin cam scumpa dar, pentru mine face toti banii, deoarece ma vindec.
Costul terapiei este de 1000 eur, plus biletul de avion la Milano, plus medicamentatia care este de aproximativ 600eur. Medicamente le cumperi de la faramacie sau direct din Germania.
Eu le-am cumparat din Italia.
In clinica din Germania am cheltuit acceias bani dar fara mari rezultate si am luat foarte multe antibiotice.

Multa sanatate.

Daca crezi ca te intereseaza imi spui si vedem cum iti dau numarul de telefon.
0
30-09-2018, ora 19:23
lucica2018
Nu este medic/terapeut
lucica2018
Buna ziua, Am Boala Lyme si nu stiu ca sa fac.Am fost la un doctor si mi-a dat tratament cu doxiciclina una dimineata si una seara, apoi alt doctor a zis sa intrerup doxiciclina si sa fac ceftriaxona 2g dimineata si 2g seara.Nu stiu ce sa fac. Va rog un sfat.Multumesc
0
02-11-2018, ora 19:05
camcuta
Nu este medic/terapeut
camcuta
Salut..și eu sunt in tratament la doctorul Ion..la începutul trstamentului m.am simțit cu mult mai bine decât înainte...dar treptat în timpul tratamentului..au mai apărut simptome..dureri de cap, modificarea auzului, dureri de spate, stern, maxilar urechi..și acum spre sfârșitul tratamentului au reapărut pierderile de echiibru.NU știu..e normal să mă simt așa..va rog dați.mi un sfat...va mulțumesc..și doresc sa va faceti bine...și voi și eu!!!
0
02-11-2018, ora 20:21
ovimic75
Nu este medic/terapeut
ovimic75
Bună, sunt Ovidiu am făcut boala în 2012, sunt bine, amețelile și pierderile de echilibru le aveți din cauza antibioticelor. Sunt foarte puternice. Asa am fost și eu iar după terminare au dispărut. M-am tratat cu dr. Ion la Tg Mureș. Stați liniștiți nu e asa de greu. Dacă va pot ajuta contactați-mă pe watsapp.
0
21-01-2019, ora 16:06
Mihai2978
Nu este medic/terapeut
Mihai2978
#ovimic 75

Imi spui te rog cum pot lua legatura cu tine in privat?

Multumesc
0
22-01-2019, ora 13:34
camcuta
Nu este medic/terapeut
camcuta
Ovimic.și eu vreau sa iau leg cu tine..scrie.mi te rog pe adresa ----------*.cum sa facem.îți mulțumesc din suflet...

(*modificat de admin)
0
23-03-2019, ora 10:49
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
Buna ziua, a fost cineva la dr Ion (medicina hiperbara) cum v-ati tratat de boala Lyme, cate sedinte cu oxigen v-a recomandat ? Am inteles ca sunt destul de scumpe procedurile? Vreun rezultat dupa acele sedinte? Ma poate lamuri cineva? Voi avea consultatie la dansul peste o saptamana.
0
23-03-2019, ora 10:50
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
M ar interesa cate sedinte cu Oxygen v-a recomandat pentru Lyme si ce alt tratament?
0
23-03-2019, ora 10:53
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
ovimic75 te rog imi poti da mai multe detalii
0
23-03-2019, ora 18:09
camcuta
Nu este medic/terapeut
camcuta
Oxigenul hiperbar îl aplica numai în cazuri extreme..am înțeles.Eu am întâlnit o persoana care a avut nevoie de 20 ședințe de hiperbar, persoana in cauza ajunsese în scaunul cu rotile, el personal mi.a povestit.AM înțeles că 100 de euro costa o ședință cu hiperbar, și da, se pare că hiperbarul ajută..persoana in cauza era pe picioare, atunci cînd o cunoscusem eu...
0
23-03-2019, ora 19:00
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
Iti multumesc frumos, pentru feedback, am inteles ca si pentru boala Lyme si as fi vrut sa stiu cam cate sedinte in ideea sa stiu la ce suma sa ma astept.
0
27-03-2019, ora 23:57
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
Buna seara, am sa va relatez problema mea care mi-a marcat ultimii 10 ani foarte mult in privinta sanatatii. In anul 2006 au inceput brusc niste simptome care persista si in ziua de azi si anume dureri musculare, dureri de cap, ameteli foarte mari, stari generale de rau, dureri articulare, simptome digestive iar lista somptomelor ar putea sa continue insa nu vreau sa plictisesc pe nimeni. La momentul acela m-am tratat de raceala la indrumarea medicului de familie, de la o zi la alta simptomele se accentuau, efectiv credeam ca traiesc un cosmar, am mers la nenumarari medici atat in constanta, de unde sunt cat si la cei mai renumiti medici din Bucuresti, rmn etc. In urma analizelor mi-a iesit citomegalovirus, toxoplasma si borrelia pozitiv, am mai repetat borrelia si mi a iesit negativ, apoi s a dat uitarii ca as fi suspecta de borrelia...ca tratament mi a dat antibiotic pentru toxo si citomeg. Cam atat mi a zis ca trebuie tratat, imi cautam singura diagnostice pentru ca acele antibiotice pentru(toxo si citomegalovirus) le-am tratat, doar ca simptomele nu s au diminuat deloc. Am citit intr-o seara pe acest forum, nu stiu cum am ajuns la el, oameni cu simptome asemanatoare cosmarului zilnic. Am fost acum cateva zile la dl Ion Bogdan si a vazut Borrelia pozitiva in analizele de acum 9 ani si mi a zis ca simptomele cu acele analize...duc aproape sigur la Borrelia. Mi a dat sa repet cateva analize sa imi certifice boala si intre timp mi a dat o luna naturiste, apoi voi trece pe antibiotic injectabil 1 an jumatate, s a mai tratat cineva la dansul? cand apar primele ameliorari ale somptomelor?
0
28-03-2019, ora 07:38
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Cum ai tratat citomegalovirusul pentru ca si mie mi-a iesit activ la analize si are valoare peste 200 ?, , , , Antibioticele nu trateaza virusuril...
0
28-03-2019, ora 08:24
moli
Nu este medic/terapeut
moli
Buna ziua...mesaj catre roxalns.
Ce antibiotic ti a dat 1an jumate daca se poate sa mi spuneti...
0
28-03-2019, ora 18:54
Ana154
Nu este medic/terapeut
Ana154
atentie cu dri.on. Verificati diagnosticul din cat mai multe surse. Toti toti pacienții care ajung acolo pleaca cu diagn.de lime.
0
28-03-2019, ora 19:38
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Ana, nu ii iau apararea, dar cand aduci o afirmatie trebuie sa o si dovedesti. Ai dovezi ?
0
28-03-2019, ora 20:27
Ana154
Nu este medic/terapeut
Ana154
Căutati in presa
0
29-03-2019, ora 08:32
moli
Nu este medic/terapeut
moli
Dacă mergi la dr.ion nu mergi cu o simpla durere de cap.
2
29-03-2019, ora 18:17
camcuta
Nu este medic/terapeut
camcuta
Așa e "moli"nu ajungem la Ion cu o simpla durere sau raceala.Vreau sa mentionez ca după nenumărate investigatii făcute în România și Germania..înainte și după aflarea diagnosticului de borelioza, singurul tratament care m.a ajutat a fost de la Dr.Ion, , , lui și echipei lui îi datorez starea de bine..mai am inca de luptat cu boala...dar acum sunt la " vertical"și voi merge cu pasi mai repezi spre vindecare.
0
03-04-2019, ora 09:19
ovimic75
Nu este medic/terapeut
ovimic75
adresa de mail ----------*

(*modificat de admin)
0
04-04-2019, ora 17:03
Ana154
Nu este medic/terapeut
Ana154
Citiți și ultimele articole postate (2014-2015) pe --------* (un ex.: cel din 13 feb 2015 Barfele alimentației, inclusiv comentariile!).
Multa sănătate!

(*modificat de admin)
0
04-04-2019, ora 22:36
Ana154
Nu este medic/terapeut
Ana154
"Ciobanul Aviator pe 18 mai 2014 la 09:22

eh, ash! e vreo firma mica in Romania care sa declare profit? ma mir ca au declarat si 1000 de euro, unii baga pierdere.
Intr-o vreme LD aveau bannere publicitare pe stalpii de la metrou Unirii deci bani buni investiti intr-o obsesie. Cand dupa aproape fiecare luna trimiti pacientul sa-si repete iar si iar analizele „pentru verificare”(macar un DFM mic acolo…), cred ca sumele rulate sunt mult mai mari.
Doar daca am punem o medie de 2000 de pacienti (cea mai mica aproximare pentru ca doar pe FB clinica are 2500 de like-uri) care isi fac vreo 7-8 analize pe an inseamna 16.000 de teste, inmultind cu o medie de 300 de lei/test ajungem la…..1 milion de euro cifra de afaceri. parca se schimba un pic lucrurile, nu?

acum, daca ar fi fost sa fie reali aia 15.000 de euro inseamna ca LD a efectuat intr-un singur an doar 225 de teste. adica unul pe zi!:))

ori doar blogul are 4-500 de accesari zilnice iar grosul pacientilor nici nu stau pe net. cam cati pacienti credeti ca trimit probe la LD? 10-15.000 ?
in realitate, cred ca milionul ala de euro e de fapt cam peste cu mult….iar cel putin unul din medicii care trateaza lyme are „äctiuni” la LD.
ori cum in afara de asistenta care recolteaza probele mai sunt 1-2 laboranti deci putini angajati, cred ca profitul e lejer de +10% deci vreo 100.000 de euroi.
parca nu-i de mirare ca a mai aparut si clinica de la tgmures asa, ca din pamant, nu?

noah, si daca munca lor chiar aducea valoare oamenilor, tratamentului, etc, nu-mi parea rau insa la vremea la care faceam eu analize la ei am primit un WB GOL GOLUT. adica o foaie goala pe care am platit-o cu 200 de lei si o microscopie foarte stearsa unde abia realizai daca „spirochetele” difera prin ceva de restul populatiei din sange pentru care am platit 130 parca….
si-ar mai fi multe de spus despre LD din marturiile uluitoare ale multor oameni incat as avea documentatie de un articol da’ mi-e sa nu-si simta oamenii business-ul afectat si sa ma trezesc in proces cu ei pentru „calomnie” ca atunci chiar ar trebui sa vedem cate chitante au inregistrat ei pe bune si cam ce fel de medicina e aia cand medicul curant o suna pe laboranta s-o mustruluiasca pentru ca analiza nu a iesit cum „trebuie” si s-o mai faca o data (pe banii pacientului) pana iese tulpina naravasa

si vorba teleshoppingului, „DAR STAI! ASTA NU E TOT!”…..la aproape 3 ani de la declansarea psihozei, dr. Ion care s-a sucit de multe ori in schemele de tratare a borreliei (cand a aparut pe forumuri zicea ca doar HBOT vindeca borrelia, cand a vazut ca reclamatiile cresc ca ciupercile dupa ploaie, a revenit la ideea de antibiotic) continua sa propage teoriile lui absolut nedovedite nici pana in ziua de azi (in 2012 zicea ca-l va face praf pe Burascano cu descoperirile lui).

Si iata-l invitat intr-o emisiune obscura la postul 6TV unde spune fix aceleasi lucruri invitat la o anume dr. Ada Epistatu care acum cateva saptamani facea apologia clinicii lyme diagnostic la acelasi post, 6TV. O increngatura de personaje care fac bani pe seama unor nefericiti care cred ca l-au apucat pe Dzeu de picior, unde esti tu Moro?:)"
0
06-04-2019, ora 23:06
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
Antibioticul se numeste azitromicina
0
06-04-2019, ora 23:09
roxalns
Nu este medic/terapeut
roxalns
Ana presupun ca in urma unor analize iti da diagnosticul de boala Lyme si nu vad interesul dumnealui de a da un diagnostic eronat
0
08-04-2019, ora 21:31
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Ana, cat o sa o mai tii asa ? Mergi la Augusburg sau la alte clinici in Germania sa vezi cate zeci de mii de euro trebuie sa platesti pe tratamente care sunt la fel sau poate mai putin eficiente decat ale lui Ion. Nu ii iau apararea, dar e bine ca exista si un medic ca asta in Romania. Sunt forte multi la care tratamentele lui au dat rezultat, si nu face mai nimenea medicina pe gratis.
0
08-04-2019, ora 22:24
camcuta
Nu este medic/terapeut
camcuta
Și încă un aspect, in al aprecia pe DR Ion..eu am plecat in Romania cu gandul sa fac tratamentul hiperbar care costa 100 euro ședință..și de care nu ai nevoie mai de o ședință, cred că va dați seama...Dar mie mi.a dat tratament cu antibiotice și naturiste deci banii nu au intrat în buzunarul lui..numai dacă făceam ședințe hibernare.Ulterior., datorită uimirii mele de ce nu.mi aplicase hiperbar..mi.a zis că această e folosita doar în cazuri extreme..adică la persoanele ce se afla in situații agravate, imposibilitate de deplasare, cirje, cadre, scauncu rotile...DEci iată un aspect pe care.l apreciez..putea sa
Mi facă hiperbar și banii ii intra lui..așa am făcut antibiotice și naturiste..de care le.am cumpărat independent.de ceea ce se cheamă Doctorul Ion.Si eu cred de cuviință că trebuiea sa specificsi acest aspect.Si sunt da multi doctori care îți iau banii, dar eu una momentan și personal nu pot decit să - i apreciez efortul benefic acordat mie.Si in același timp îi mulțumesc feeling-ului meu..care m.a îndreptat spre Dr Ion.Noroc și sanatate
0
21-05-2019, ora 19:40
Patriciabia
Nu este medic/terapeut
Patriciabia
Subscriu cele spuse, si eu am fost la dr Ion si desi mi-a recomandat hiperbara (avand artro borrelioza si dureri predominant articulare plus un chist sinovial pe coloana)nu ma obligat sa fac, mi-a spus ca ramane la alegerea mea pt ca este o procedura, , destul de costisitoare, , Iar analizele mi-au fost luate in considerare si cele de la synevo pe care le-am facut precedent..Nu i iau apararea, dar asta a fost experientza mea plus ca am fost de 2 ori si am stat in consultatie in jur de 1 ora.Nu stiu cum va fii pe viitor dar aceasta a fost experientza mea pana acum
0
14-06-2019, ora 22:44
Ana Aldea
Nu este medic/terapeut
Ana Aldea
Buna seara!Ma numesc Ana si am 31 de ani. Va rog din suflet sa ma ajutati! Sunt in depresie! Am inceput sa ma simt rau anul trecut in octombrie. Am primit diverse diagnostice: sindrom vertiginos, depresie, spondoloza cervicala, discopatie lombara, sinuzita cronica. Am fost la f multi dr orl-isti printre care dr Oancea Andaluzia, dr Raluca Grigore de la spit Coltea, dr Tania Florea, dr Beuran si neurologi precum Dr Buraga, dr Onaca, dr Enachi, dr Bianca Nita si fiecare a avut o alta parere, nimic care sa ma ajute sa scap de simptome. M-au indrumat spre psiholog, psihiatru.Tin sa precizezca m-a muscat o capusa acum vreo 4 ani pe care am depistat-o dupa o ora si jumatate (mi_am facut nevoile seara intr-un loc cu verdeata) La momentul respectiv am fost la spital am facut si analiza ptr lyme si a iesit negativ. Nu am avut nici un simptom la momentul respectiv. In momentul de fata am dureri de cap, presiune oculara si intracraniana, dureri de spate, de articatii, de ceafa, reflexe mai slabe la maini si picioare, stare de sufocare, oboseala permanenta, intepaturi in urechi. Mi-am facut WN Rn-at Igg si Igm la Borrelia centrum si au iesit negative cu precizarea ca la Rn-at Igg a iesit proteina p 42 cu intensitatea 82, indicii de ref fiind 22-225, ceva de genul. Ce parere aveti? Unde sa_mi repet testul? Sunt disperata!!!Am fost la Matei Bals cu aceste rezultate si mi_au zis ca nu e Lyme si ca e o intreaga afacere cu aceasta boala... Atunci ce este? Astept pareri! Multumesc anticipat!
0
15-06-2019, ora 02:16
Patriciabia
Nu este medic/terapeut
Patriciabia
Ana dupa parerea mea avand proteina p41 asa mare cam ai lyme.Pt o mai usoara comunicare intra pe facebook pe grup, , lyme romania, , acolo poti
afla mai multe informatii.Poti sa iti faci o programare la dr ion din tg mures sau dr Rosca din Bucuresti cam singurii medici din tara care stiu despre aceasta boala.
0
15-06-2019, ora 18:24
Ana154
Nu este medic/terapeut
Ana154
@Ana Aldea le dau dreptate celor de la Matei Bals. Dacă ei nu ti-au pus acest diagn. nu ai lyme. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
157 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Atenție la căpușe!
  • Boala Lyme, diagnosticată în doar câteva minute
  •