borelioza sau boala autoimuna?

25-12-2011
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
buna ziua!sunt noua pe acest site si as dori sa va adresez cateva intrebari daca se poate in urma cu 4luni totul a debutat cu dureri de cap groaznice, o serie de analize fara nici un raspuns.dupaa o luna de la declansarea acestor dureri au inceput durerile musculare si articulare care niki pana azi nu m-au lasat.medicii au pus totul pe baza unui stres adik o problema destul de mare in familie.eu nu cred k este numai acest aspect.si o data ku aceste simptome au aparut si aceste pete galbene care nu ma deranjeaza cand clipesc sau sa am probleme ku vederea insa sunt inestetice.am citit ca ar fi pinguecula dar totusi tind sa cred k ar fi altceva si anume vreun simptom al unei boli avand in vedere k am si celelalte manifestari de mai suus.daca ma puteti ajuta cu un raspuns as aprecia..va multumesc...
28 comentarii
0
25-12-2011, ora 23:30
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
Am uitat sa precizez k aceste pete sunt pe sclera.
iar analizele pe care le-am facut la sange sunt:hemoleucograma, , calciu, tgp, tgo, colesterol, vsh, fibrinogen, aslo, uree, electroforeza proteinelor, cpk, proteina c reactiva plus cele la urina si fecale.Si inclusiv hepatitele a, b, c si toxoplasma si toxocara iar akum tb sa imi fac pt borrelia.oare borelioza da aceasta afectiune la ochi. toti medici tind sa mearga pe partea parazitologik pt k sunt studenta la medicina veterinara.desi eu tind sa cred k e ceva autoimun si tare imi e frik.vreau sa le fac si pe astea.doamne ajuta.astept un raspuns dak se poate.
0
26-12-2011, ora 08:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Borelioza cu VSH, TGP normale ] nu prea cred ca e. Daca testele serologice sunt normale [ Ig M normal] eu te sfatuiesc sa faci doua controale : unul oftalmologic [ aceste formatiuni galbene oculare - pinguecula, pterigion - sunt afectiuni ale conjunctivei oculare si apar in anumite conditii ] si o vizita la ginecolog unde trebuie sa faci testarea pentru infectia cu Chlamydia trachomatis.In aceasta toamna nu ai avut mai frecvent infectii urinare ? In ultimile 5-6 luni ai schimbat partenerul sexual ? Ai avut unul nou ? Parerea mea este ca tu ai o artrita reactiva cu substrat infectios [ citeste despre sindromul Reiter ].
0
27-12-2011, ora 19:28
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
Buna seara!imi cer scuze de intarziere, dar nu am mai intrat pe internet...da, eu am cam des infectii urinare.eu m-am gandit insa k ar fi borelioza pentru ca toata lumea m-a speriat cu tot felul de boli...si mai ales ca v-am spus sunt si la medicina veterinara si toti imi zic k sigur e ceva parazitologic...dar o infectie urinara ar putea debuta cu durerile de cap pe care le-am avut?dureri cu care am ajuns la urgenta?va intreb pentru ca nu imi pot da seama...inca nu mi-am facut serologicul pentru borrelia urmeaza sa il fac si as vrea sa imi fac si cateva analize pentru boli autoimune...si nu stiu care? anticorpi ANA, anticorpi anti ADN, si anticorpi anti-ccp ar fi suficient?si in functie de rezultate sa investighez mai departe? si in legatura cu partenerul, nu am schimbat am o relatie stabila...va mltumesc ca mi-ati scris o seara placuta
0
10-01-2012, ora 10:32
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Buna ziua,
stie cineva un medic de la spitalul de Boli infectioase Iasi care sa trateze borrelioza?Se fac analizele specifice la acest spital?
0
10-01-2012, ora 18:33
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
buna felendiana! din cate stiu eu nu se fac analize specifice la spitalul de boli infectioase din iasi!pe mine m-a trimis la synevo in iasi sa imi fac serologicul pt borellia...esti sigura k ai borelioza ai fost la un medic reumatolog?poate e altceva?
1
11-01-2012, ora 00:15
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
din cate se vehiculeaza in discutii pe alte forumuri, am inteles ca in Romania trateaza cu succes borrelioza urmatorii medici : Dr. Butiurca Domnica ( Tg. Mures ), dr.Doina Lazar (Bacau ), Dr. Ion Bogdan Cristian ( Constanta ), Dr. Oniciuc Antonela (Deva ), Dr. Rosca Tatiana (Bucuresti ), dr. Stanescu Corina ( Suceava ).

Ai putea incerca la Bacau. E mai aproape

Pt. Alexandra Simona. Dupa simptome eu cred ca ai borrelioza..
Si eu si multi altii am experimentat simptomatologia, fara VSH crescut, cu TGP normal si cu toate analizele perfecte.
Borrelioza este adesea seronegativa dar in toate cazurile disrugerile sunt masive. Trebuie sa ajungi la un medic capabil sa recunoasca boala si s-o trateze cum trebuie. In caz contrar distrugerile sunt masive, ba mai rau... poti sa
ajungi pe mana unui nepriceput care te va pune pe un tratament gresit, eventual cortizonic sau imunosupresiv, , exact ce - i trebuie borreliei sa se dezvolte.
1
11-01-2012, ora 00:26
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Borrelia de obicei nu este capabila singura sa declanseze simptomatologia aceasta. E posibil sa ai infectia mai demult si sa fi generat doar imunosupresie. La un moment dat ai achizitionat alte bacterii cum ar fi micoplasma, toxoplasma, clamidia sau altele care au ajutat la declansarea bolii. Toate astea sunt greu de tratat.
Ca sa-ti dai seama cam despre ce-i vorba, o clinica specializata pe aceste infectii si coinfectii din Ausburg - Germania, trateaza boala cu rata de succes de 60 %. Tratamentul e complex, indelungat si greu, necesitand multa disciplina si efort din partea pacientului. Trebuie ca acesta sa vrea cu adevarat sa se vindece, sa se supuna unui regim strict si altor proceduri. Numai medicamentele nu -s de ajuns. Sunt putini medici care se incumeta sa inteleaga si sa trateze aceasta boala, mai ales ca nu sunt sprijiniti de catre stat. Nu sunt sprijiniti nici macar cei din Germania, d'apai la noi. E jale.
0
11-01-2012, ora 10:01
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
sal irina! si cum ai diagnosticat-o sau mai degraba cu ce medic!ca asa sa ma incred in orice medic nu as vrea sa iau tratamente si sa bag pastile in mn aiurea!tie la serologic ti-a iesit pozitiv?sau ai facut microscopia in camp intunecat?ms k mi-ai raspuns...te poop.si astept sa mai imi dai niste detalii
0
11-01-2012, ora 10:58
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
am facut si eu testele elisa pentru borelia mi-a iesit IgG negativ si IgM pozitiv analizele au fost facute la Cantacuzino in bucuresti urmeaza sa fac testul western blot ce ma sfatuiti sa-l fac si pe IgG si pe IgM s-au sa fac decit IgM care m-ia iesit pozitiv pe elisa.
Oare aceasta bacterie sa mi-o fi declansat sarcoidoza?
1
11-01-2012, ora 12:22
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Buna, sumptomele mele au inceput cu cativa ani in urma si erau predominant psihice dar si musculare.
Aveam stare de boseala cronica, pierderi de memorie, atacuri de panica, anxietate si depresie, mi-a scazut rezistenta la stres, am dezvoltat fobii si imi scazuse imunitatea de faceam tot felul de infectii si se legau fel de fel de virusi si bacterii foarte usor de mine.. Ma durea un picior cu toata carmea de pe el si aveam inflamatie zic eu... sistemica. Inflamatia abdominala, ganglioni inflamati, o intarire dureroasa a muschilor ce a culminat dupa o vreme cu atacul graoznic de artrita, m-au facut sa bat toate spitalele si ca ma caut la multi doctori. N-am aflat nimic deoarece analizele erau bune chiar si cand imi era atat de inflamata coloana incat nu ma mai puteam misca din pat.
Facusem analizele de parazitologie la Dr. Gogoase- Fundeni si mi-a iesit IgM Borrelia negativ.
Iesise pozitiva doar toxoplasma si micoplasma. Asta m-a facut sa pierd un an de zile aiurea, fara sa stiu ce am, pana a aparut in Buc. microscopia in camp intunecat unde am facut o alta analiza de control care a relevat Borrelia, babesia si bartonella, coinfectii specifice borreliei. Borrrelia arareori vine singura. Ea vine cu alte coinfectii dupa ea.
Ulterior am facut si testare IgG care mi-a iesit pozitiva si western blot care a confirmat borrelia afzelii, o specie
care da frecvent inflamatie pe sacroiliace, fix ce aveam eu pe radiografia in urma careia am fost diagnosticata
eronat cu spondiloartropatie si am primit tratament cu imunosupresor si medrol.

Concluzie :
- la mine borrelia exista de mult, asta au confirmat anticorpii IgG, dupa cateva luni de tratament antibiotic.
- borrelia a facut multe distrugeri la nivel cerebral si al altor organe dar simptomatologia mai agresiva s-a declansat dupa agatarea unei alte infectii : micoplasma.
- din cauza unor tratamente cu antibiotice facute intre timp, pentru inflamatia abdominala, multiplele infectii in gat
si alte simptome, bacteria s-a inchistat, a devenit Gema., moment in care e foarte greu de diagnosticat si atacat.

In multe cazuri borrelia poate salasui in om fara sa dea manifestari evidente sau agresive. Niste dureri de cap, slabirea vederii, pierderi de memorie sau concentrare... nu te fac sa te gandesti imediat la borrelia.
Ea poate sa nu iasa la anlize intrucat isi schimba frecvent forma, pacalind sistemul imunitar.
De multe ori ea apare in cantitati mari, numai dupa un tratament antibiotic ce o face sa iasa din tesuturi si sa se regaseasca detectabil in sange sau dupa un trat. de imunostimulare cu balarii, cum zice Dr. Ion... cu echinaceea, gheara matei si alte imunostimulatoare in masura de a stimula productia de anticorpi asftfel incat anticorpii sa poata fi relevati la o testare ELISA.

Cel mai bine ar fi sa faceti si o microscopie in camp intunecat. Asta scoate in evidenta si coinfectiile.
Desigur ca nu are valoare de diagnostic dar e orientativa, ne poate pune pe o irectie corecta astfel incat sa stim mai departe in ce analize sa investim. Wewstern blot e bine de facut in Unmgaria sau la Gogoase. Nweaparat cu 17 proteine.

Nu mi-am dat seama ce ravagii a facut borrelia in mine decat dupa inceperea tratamentului. Trata. Antibiotic
provoaca reactii herxheimer. Prin moartea si eliminarea bacteriilor se elimina in organism o gramada de toxine
ce pot da reactii groaznice, chiar soc anafilactic... daca terapia nu e admisistrata cu grija.
La mine reactiile herx au fost predominant musculare, pe coloana, plamani si cardiace. Abia dupa inceperea tratamentului am avut imaginea clara a infectiei. Patogenii imi cuprinsesera inima, plamanii, maduva spinarii,
toti muschii, inclusiv muschiul cardiac, ochii - senzatie de gunoi in ochi si slabirea vederii, tiroida, creierul.
si toate astea cu analize perfect normale. N-am facut niciodata febra, din cauza imunitatii pribegite propabil. Nici febra nu mai faceam.
Va spun toate astea ca sa intelegeti cat de greu se diagnosticheaza borrelia si ca trebuie sa aflati si coinfectiile, ca in mod sigur exista. Incercati sa ajungeti la unul din medicii mai sus mentionati. Ei va vor indruma bine spre ce analize trebuiesc facute.

Cony, sunt sigura ca borrelia e implicata in suferinta ta dar in mod sigur ai si alte infectii, probabil micoplasma sau clamidie, poate toxoplamsa - Asta si borrelia se manifesta cu inflamarea ganglionilor limfatici. Ai nevoie de o testare completa. Daca esti din Bucuresti incearca sa ajungi la dr. Rosca.
La gogoase la fundeni se face un test complet ELISA, incluzand borrelia, mycoplasma, toxoplasma, clamidia, toxocara, giardia si inca una parca.
Daca vrei mai multe detalii vorbim in privat
0
11-01-2012, ora 13:15
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
iata un topic interesant de citit, pe forumul Softpedia. Dr. Anca e geniala. Numai cineva care a trecut prin aceasta suferinta ne poate intelege.

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=678120st=18
0
11-01-2012, ora 13:26
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
salut irina!eu cred ca am microscop in camp intunecat la iasi la faculate.k eu sunt la medicina veterinara.daca mi l-ar face cineva de acolo oare ar fi valabil e cred ca da...mai ales k nu am o situatie financiara asa de stralucita astfel incat sa imi permit sa ma duk pana la bucuresti sa il fac...dar din cate imi spui ar tb sa ma duk la dr gogoase pt o serie de analize de parazitologie nu?dintre toate eu mi-am facut doar pt toxoplasma si toxocara..am aceeasi simptomatologie.dureri groaniki in piept spate dureri de cap stare de rau mai tot timpul.dureri articulare si musculare si plus k odata cu declansarea lor mi-a aparut pe ambii ochi pe albul ochiului 2puncte galbui?sa fie vreo legatura sau o fi altceva separat?te poop
0
11-01-2012, ora 13:53
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Nu stiu ce poate fi cu petele acelea. Stiu sigur ca borrelioza afecteaza ochii destul de grav dar manifestarile difera de la o persoana la ata si apoi... nu degeaba i se spune boala cu o mie de fetze... ea poate mima multe afectiuni
fiind desigur, cauza lor.


te rog sa ai rabdare si sa citesti linkul livrat mai sus. Acolo exista un tip ce si-a facut singur analize, avand microscop acasa si fiind pasionat, dar se pare ca e greu de facut interpretarea. El a postat si filme pe youtube. E nevoie sa recuunosti forma bacteriilor, sa le diferentezi de alte elemente ale sangelui dar probabil stii asta, sa recoltezi sange venos in epubreta speciala cu anticoagulant si apoi e chestiune de reglaje a luminilor microscopului, a lamelelor.. De obicei se foloseste si un reactiv special dar probabil ca poti face rost de acesta de la veterinari.
In interiorul hematiilor se pot vedea babesiile si bartonela. Cauta pe you tube imagini sa vezi cum arata la microscop.
Daca gasesti pe cineva acolo sa-ti faca aceste analize ar fi grozav. sa ne spui si noua.
Daca nu... poti trimite sange recoltat la Buc. prin curier, cu echipamente speciale. Au mai procedat si altii asa.
Avand in vedere simptomele, ar fi bine sa faci niste investigatii serioase, prin medici cu experienta si sa intri pe un tratament adecvat cat mai repede, pana nu se ingroasa treaba
0
11-01-2012, ora 16:29
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t599553.html

Cititi si asta. Is multe informatii importante despre borrelioza, diagnosticul si tratamentul ei. Dr. Ion explica totul foarte bine si e pasionat de ceea ce face. Pe mine m-a ajutat enorm ! Dupa ce l-am cituit prima oara s-a facut lumina in capul meu si am iesit brusc din depresie. Enjoy!
0
11-01-2012, ora 18:04
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
salut irina!!multumesc pentru cele scrise mai sus...chiar akum citesc de pe primul site.si da ma baga la mari intrebari..ce vroiam sa te mai intreb...tu te-ai dus la dr ion din constanta si el te-a trimis sa faci investigatiile mai departe?cat timp ai stat asa fara niki un diagnostic ca presupun k ai umblat prin multi medici fara niki un rezultat?eu fac jumatate de an de cand sunt in starea asta...am trecut si trec printr-un mare stres cu bunica mea care a cazut la pat de curand si de cand am aflat k e bolnava rau s-au declansat toate incepand cu o durere groaznik de cap cu care am ajun s la urgente...toti medicii imi spun e de la stress.m-am saturat de astfel de rasp...nu ai nimik o sa treak e de la stres si gata au terminat ku mine..m-am saturat de ei..sper sa mai vb te poop
0
11-01-2012, ora 22:50
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
dupa un an si jumatate am aflat ca am borrelia. Toti doctorii m-au pus pe piste gresite, se uitau la mine si nu stiau ce sa -mi zica sau o dadeau cu stresul si alte aberatii. M-au trimis la psihiatrie dar desigur ca nu m-am dus. Atata-mi mai lipsea, ,... sa ma bage pe xanax sau lyrica si sa devin leguma. Au fost de toata rusinea toti dar la vremea aceea m-au incurcat deaoarce la inceput eu am crezut in medici si in ce-mi spuneau ei. Intr-un fel ma bucuram cand imi ziceau ca n-am nimic dar pe de alta parte eu ma inflamam, nu mai puteam sa merg, o luam razna cu capul, nu mai vedeam bine si anchilozam pe zi ce trecea
Dr. Ion m-a ajutat prin tot ce a scris pe forumuri. In urma celor citite am tras niste concluzii dar la dansul am ajuns destul de tarziu, dupa ce imi facusem analizele ce au iesit pozitive la botrelia.. Intre timp eu am inceput protocol Marshall, un protocol gandit de un medic american ce sustine ca toate bolile cu manifestari autoimune au substrat infectios. La mine a functionat acest protocol. Daca stiam de la inceput ce am, mergeam pe schemele infectionistilor
dar n-am stiut, datorita sistemului medical atat de slab pregatit si informat.
Cand am inceput Marshall boala practic s-a oprit din evolutie dar stricaciunile facute inainte de a incepe acest tratament se remit foarte greu. De aceea trebuie actionat din pripa, sa nu apuce boala sa faca ravagii, poate
iremediabile.
0
12-01-2012, ora 09:45
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Salut alexandra_simona,

si eu tot datorita irinei sunt pe drumul cel bun ( dupa 1 luna de tratament incep sa vad luminita de la capatul tunelului).Ceea ce Irina spune este perfect adevarat. Ar trebui sa te interesezi la facultate la voi. Eu sunt din Vaslui si un prieten de-al meu care a facut doctoratul la voi mi-a spus ca au microscop si ca o sa vorbeasca la Iasi.Am lasat-o deocamdata asa deoarece nu m-a mai interesat asa de tare.
Si la spitatul de boli infectioase sunt conditii pentru analize dar inca nu am ajuns acolo. Poate daca esti in Iasi te poti interesa ducandu-te pana acolo.
0
12-01-2012, ora 18:29
alexandra_simona
Nu este medic/terapeut
alexandra_simona
astept sa incep facultatea suntr in vacanta akum..ca nu sunt din iasi!iar la spitalul de boli infectioase ti-am zis k am fost si m-a trimis la synevo sa imi fac serologic pt borellia si cam atat.tu cum ai aflat ca ai borellioza..si da intr-adevar impresinant ce scrie pe adresele de la irina...kiar m-a pus pe ganduri.
0
13-01-2012, ora 13:35
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Buna,
am colaborat cu Irina si ea m-a trimis la Fundeni, dar inainte am stabilit sa mergem la un cabinet veterinar unde au un microscop in camp intunecat, tot in Bucuresti. Analizele de la microscop au fost mai mult decat relevante:au iesit spirochetele ( borrelia) si coinfectiile ( micoplasma, babesia si haemoplasma).dupa aceea am facut serologie la Fundeni si WB desfasurat.
Apoi ne-am dus la CT la un infectionist. Eu m-am apucat de tratament acum 2 luni si parca incep sa se vada si rezultatele. Nu e usor...trebuie multa vointa dar si bani ( pentru suplimente, antibioticele in mare parte fiind compensate..dar chiar si asa costa).
Eu am fost diagnosticata cu PR in dec 2008 si pana in martie 2011 am luat tratament pentru PR( imunosupresoare MTX +Plaquenil sau + ARAVA+antiinflamatoare nesteroidiene). M-am simtin OK dar am stiut ca nu sunt pe drumul cel bun. am citi am colaborat cu cei ca mine am cautat si se pare ca am gasit cauza PR. Nu spun ca nu este poliartrita reumatoida, o boala autoimuna...dar acum stiu cauza.BACTERIILE...
0
16-01-2012, ora 09:06
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Multumiri doctorului Ion de la Constanta.
0
09-02-2012, ora 16:49
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna ziua. am dat testul pentru borelioza din cauza unor probleme de sanatate si mi-a iesit pozitiv IGM -0.69 (limita 0.40) imi explicati daca este vorba despre o infectie recenta? sau nu se pune deloc problema unei infectii. pentru ca din cite stiu se tine cont si de valoarea data.
va multumesc
p.s. aici in R. Moldova aceasta boala nu este cunoscuta mai deloc si nu am momentan cu cine sa ma consult. ca sa ajung la un medic infectionist o sa-mi ia ceva timp. spuneti-mi macar daca este cazul sa tratez deocamdata ceva.
am avut recenete infectii urinare si tot felul de infectii in git. ma dor muschii. am inceput sa am probleme jumate de an in urma cind am facut tiroidita autoimuna. ies din una si intru in alta. in sfirsit sper caa am gasit raspunsul, si culmea, am fost indrumata de sotul meu, doctorii zicind ca este ceva legat de sistemul nervos si ar trebui sa ma calmez.
0
03-03-2012, ora 18:07
netcalator
Nu este medic/terapeut
netcalator
Info pentru cei care regasesc aici parte din simptome sau sunt diagnosticati cu Lyme / Borelioza :

In urma cu aproape 3 ani ( mai 2009) muscat de capusa. Realizate elisa si westernblot in doua randuri, la doua clinici diferite de fiecare data ( una cu trimitere probe in Germania -pe atunci nici sefii de laboratoare nu aveau informatii de, simptome, boala, nicidecum de analize) realizate pe la 4 saptamani si pe la 7 luni de la prima muscatura. Cautari de investigatii, de kituri, de medici care sa stie / trateze si m-am oprit. Rezultatele :negative in toate cele 4 dati ( lipsa prezenta infectie) Tot mai multe articulatii au devenit dureroase, ore intregi apoi saptamani intregi( inclusiv lacenturile palmei, gleznelor), furnicaturi lungi, intepaturi intense in diverse zone ala corpului.Diagnosticat fiind cu spondilita anchilozanta de peste 14 ani am luat aceasta drept evolutie accelerata a bolii. In urma cu 8 luni ( Iunie) muscat de capusa, din nou in curtea casei de langa Craiova. De data aceasta cautarile din internet -in primul rand- au generat informatii precise, fapte si aspecte pentru care le multumesc tuturor care si-au alocat putin timp si au scris pe forumurile de borelioza -caci astfel mi-au schimbat viata.

Si eu le datorez lor ca mai departe sa informez si pe altii de calea corecta de urmat si astfel am informat despre tratarea cu maxima responsabilitate a acestor muscaturi pe rude, pe colegii de servici, doctorii generalisti, stomatologi, medicii de la urgenta, etc cu care am intrat in discutii medicale. Nu am dorit sa intervin cu nici un tratament preventiv luat dupa articole pana nu am stabilit prezenta printr-o analiza pe care sa o pot repeta si sa trag concluziile eficientei tratamentului. A doua muscatura ( din 2011) a fost sansa mea data de D-zeu sa reiau investigatiile. Din fericire Internetul si medicii a fost muult mai ofertanti in informatie decat, in urma cu 3 ani - datorita unor oameni care au dorit sa faca bine si altor oameni, scriind pe forumuri.

Am abordat analiza microscopie in camp intunecat in Octombrie la dl Dr Moscu. A confirmat prezenta spirochetelor ( lungi, bine dezvoltate, active si dese).M-am prezentat cu analiza la Constanta la dl Dr Ion care m-a consultat si informat timp de jumatate de ora si m-a trimis sa fac RMN la sold ( unde acuzam cele mai intense durareri si mers modificat) cu posibilitate de extensie pe alte articulatii in caz ca radiologul ar sesiza afectari precum si Western blot desfasurat si Elisa. La Fundeni - dl dr Ghervan a confirmat care tulpina e mai prezenta precum si alti paraziti ( toxocara, babesioza si nu mai stiu ce)precum si o infectie acuta cu Tulpina afzelli asa cum avea sa se vada din graficele testelor la diversi reactivi.Am revenit la Constanta la dl Dr Ion care a pus diagnosticul artroborelioza si mi-a prescris o schema gradata de deparazitare : pasul 1 cel cu antiparazitare si antibiotice din plante timp de o luna -care a contat pentru ca au inceput mancarimile la alunite data de reactia antibioticelor naturale asupra parazit-ului/(-ilor)
Pasul 2 in schema a fost legat fara pauza de pasul 1 cu medicamente in numar de 16 tipuri diferite din care 3 tipuri de antibiotice x 5 bucati pe zi. M-am nelinistit ca trebuie sa iau atatea medicamente si am mai consultat internisti cum sa evit necazuri la ficat, stomac si neuro prin Reactia Herx -dupa care am inceput tratamentul. Analiza si iscusinta dl Dr Ion au contat in cazul meu, caci nu am avut dureri de stomac sau ficat pana acum, de apropae 4 sapatamani, decat niste ameteli trecatoare dupa 2 ore in primele zile. Desigur, incerc sa respect in a bea cat mai aproape de 4 litri de lichide( dansul a prescris trei tipuri de ceaiuri de curatare).

Le sunt recunoscator tuturor acestor doctori care fac PIONIERAT in Romania in 2011 in borelioza, despre care nu am aflat in urma cu aproape 3 ani cand am cautat mult mai intens si am alocat bani si resurse pe analize la Synevo si consultatii la specialisti neinformati si neexperimentati spre deosebire de dl dr Ion, am ainteles si d-na dr Rosca, d-na dr Butiurca si inca cineva, analize care nu au nici o relevanta cata vreme nu erau elisa si western blot desfasurat analizat de parazitolog cu experienta cum e dl dr Ghervan precum si analiza in camp intunecat cu filmultele care ti le si da dl Dr. Moscu, in care se vad parazitii respectivi in miscare.Sa le dea Dumnezeu santate si viata lunga!

Informati-va si nu va opriti la jumatate! Recuperare usoara si completa !
0
04-03-2012, ora 16:00
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Multumim de postare netcalator. E bine ca suntem mai multi care ne ' impotrivim ' sistemului. Astfel probabil vom reusi sa atragem atentia asupra acestei extrem de grave probleme, ignorata de intreg sistemul medical. Nu numai ca boala nu este corect investigata si tratata la timp, cand timpul e atat de important in eficienta tratamentului, dar se ajunge adesea la solutii imunosupresive - cortizonice, tratament total contraintdicat intr-o asemnea afectiune. Ca sa nu mai amintesc de multiplele trimiteri la psihiatrie ale seronegativilor.
Cum nu stiu sa depisteze o boala, cum te trimit la psihiatrie sa-ti inchida gura ( si mintea ) cu psihotrope.
0
04-03-2012, ora 19:45
netcalator
Nu este medic/terapeut
netcalator
@irina.toma.: nu m-am prins pana acum legat de situatia ca anumiti doctori " cum nu stiu sa depisteze o boala cum te trimit la psihiatrie sa-ti inchida gura ( si mintea ) cu psihotrope'
Din pacate o confirm la doua cunostiinte de ale mele...

De acord. Uneori cea mai decisiva consultatie la o afectiune nerezolvata este in antecamera doctorului... la discutii cu pacientii in asteptare... discutia schimba perspectiva si abordarea.

De aceea nu evitati sa intrati in astfel de discutii in camera de asteptare.
0
04-03-2012, ora 21:41
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
se intampla frecvent seronegativilor.
Daca ai avut vreo analiza pozitiva, vreun HLA-B-27 pozitiv, atunci au avut de ce sa se lege ca sa spuna ca-i spondiloartropatie. Spondiloartropatia de fapt este un efect, nu o boala in sine... un efect al infectarii organismului cu anumiti patogeni cum e si borrelia. De fapt aceasta gena determina o predispozitie catre anumite afectiuni dar nu declanseaza efectiv boala. Parazitii o declanseaza iar eliminarea lor determina si remisia efectului, al spondiloartropatiei.
Eu am avut toate analizele bune, in afar de cele pentru infectii pe care nu mi le-a recomandat nimeni si le-am facut singura. De aceea ma socoteau cu probleme la mansarda cand in realitate ei habar nu aveau ce investigatii sa faca.
In fine...deja e desueta problema.
Simt ca lucrurile se vor schimba si aceasta boala sa fie abordata serios pentru ca timpul trece in defavoarea celor afectati, multe dintre leziuni fiind la un moment dat ireversibile.

Cum a iesit RMN de sold ? Ce a zis Dr Ion ?
Si la mine e cam la fel problema. S-a stabilizat durerea pe un picior, mai ales pe sold... si uneori am dureri mari acolo.
La ultimul RMN ( in urma cu un an) nu apareau modificari dar ma gandesc ca atata durere pe articulatia aceea
e data de inflamatie, de vasculita. La tine au aparut modificari ?
0
17-06-2012, ora 08:21
simo_na81
Nu este medic/terapeut
simo_na81
Buna Irina, as putea vb pe privat cu tine? Esti ft bine informata si as vrea sa te intreb cateva lucruri, sa-mi dai cateva sfaturi. Sunt noua pe forum, mi-am petrecut noaptea citind si incercand sa gasesc raspunsuri. Si trebuie sa gasesc o solutie pt ca sunt tanara, am un bebe de 1 an sitrebuie sa lupt pentru el, vreau sa fiu o mama activa nu o epava! Te rog, daca poti sa ma contactezi tu ( nu stiu daca forumul are chat sau cum se procedeaza...) -. Multumesc!
0
29-08-2017, ora 18:27
Liviu01
Nu este medic/terapeut
Liviu01
Buna Alexandra si Irina
Daca mai sunteti pe aici va rog din suflet sa raspundeti ca nu mai stiu ce sa fac. V-am lasat si mesaj privat. Multumesc!
0
08-01-2018, ora 15:02
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Buna!

Mai este cineva pe aici cu boala Lyme?
Daca da, va rog dati o veste.
Sa ne putem consulta intre noi.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.