Bratara pentru anticoagulante?

14-09-2013
maya_86
Nu este medic/terapeut
maya_86
Am fost diagnosticata cu insuficienta venoasa cronica, trebuie sa fac tratamentul cu detralex si vessel duo pentru toata viata. Problema e ca sunt stresata ca ma poate musca un caine pe strada/poate da o masina peste mine, si din cauza pastilelor sa pierd prea mult sange. Mult prea mult.
Nu exista bratari pentru cei care iau astfel de pastile? Adica daca ma lovesc la cap, si imi pierd cunostinta nu cred ca o sa ma caute in geanta cineva ( asta daca am pastilele in geanta).
Daca se gasesc, de unde pot cumpara, sau macar un sfat ceva, va rog frumos si va multumesc.
1 comentarii
0
14-09-2013, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul mentionat de catre D-voastra nu este in nici un caz unul anti-coagulant, ci preponderent unul trofic al peretelui vascular.
Prin urmare, nu trebuie sa va faceti asemenea griji, deoarece nu afecteaza coagularea sangelui si, prin aceasta, exagerarea unei potentiale pierderi sanguine...
Tratamentul anticoagulant veritabil (de tip trombostop, sintrom etc) poate determina, intr-adevar, accentuarea pierderilor sanguine, dar nu la modul la care va imaginati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Insuficienta venoasa

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: