Bubite rosii in jurul guritei la fetita mea de 10 luni

30-05-2017
Alexandra Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Alexandra Nicoleta
Ma confrunt si eu cu o problema.Fetitei mele, care are acum 10 luni, ii ies biate bubite rosii imediat dupa ce bea lapte praf si la interval de 10-15 minute ii dispar.Am citit multe chestii despre alergii dar la ea nu pare sa se manifeste ca o alergie deorece il mananca, nu vomita dupa.Singura problema este ca sunt in Anglia iar aici nu se fac teste de alergii la copii asa mici.Chiar nu stiu ce poate avea.
6 comentarii
0
30-05-2017, ora 13:08
Dr. Mihai Cristea
Pediatrie, Sibiu
Dr. Mihai Cristea
Totusi, pare a fi o alergie la laptele praf pe care il primeste. Cred ca ar trebui sa incercati sa schimbati laptele cu alt tip de lapte
0
30-05-2017, ora 14:56
Alexandra Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Alexandra Nicoleta
Am incercat toate tipurile de lapte dar degeaba..imi eeste frica ca daca ii dau in continuare sa nu se agraveze situatia..
0
30-05-2017, ora 18:27
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Daca aparitia eruptiei este strict legata de alimentatia cu lapte de praf, incercati sa inlocuiti laptele praf cu lapte proaspat de vaca cu continut de grasime 2, 5 - 4, 5% sau chiar integral.
0
30-05-2017, ora 19:18
Alexandra Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Alexandra Nicoleta
Va multumesc pentru raspunsuri..am sa incerc cu lapte de vaca sa vad cum reactioneaza.
0
30-05-2017, ora 22:46
Alexandra Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Alexandra Nicoleta
Sa stiti ca in seara asta i-am dat lapte de vaca si nu i-au mai iesit bubite in jurul gurii..Vroiam sa va intreb da ca este ok sa ii dau in continuare avand in vedere ca are numai 10 luni..stiam ca poti introduce laptele de vaca abia dupa 1 an.va multumesc.
0
31-05-2017, ora 09:27
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Nu stiu de unde aveti informatia, dar nu este o restrictie de varsta, doar ca, la varste mai mici, laptele de vaca se dilueaza cu ceai in anumite proportii. Deci raspunsul este : da, puteti sa continuati cu lapte de vaca.
Sper ca aceasta sa nu mai constituie o problema, pe viitor pt fetita Dvs., si sa o considerati o etapa depasita cu bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul