buletin examen morfologic - micro Interpretare

23-06-2009
anny43
Nu este medic/terapeut
anny43
ex. Macro: Formatiune chistica DR cu diametru 4/5, pereti externi netezi, la sectionare lichid sero-mucinos si multiple vegetatii cu baza larga de implantare si inaltime de 1.5 cm, umpland pe alocuri lumenul+ rest anexa cu trompa edemetiata cu microcalcifieri + 2 fragmente ovar stang.
EX. EXTEMPORANEU - CHIST OVAR DR:
chistadenom papilar seros cu arie " borderline"
EX. MICRO:
chist ovar dr (postextemp) - chistadenom papilar seros cu pseudostratificare.
chist ovar dr. - chistadenom papilar seros.
chist ovar dr. - idem
rest ovar dr. - chiste seroase
trompa dr - indemna
ovar stang - structura histologica de ovar cu chiste seroase si chist hematic dezvoltat pe fondul unui corp galben.
ovar stang- structura histologica de ovar cu corpi albicams.
lichid lavaj peritoneal: hematii, PMN, citoliza, substanta de fond precipitata, extrem de rare celule mezoteliale.
CONCLUZIE - tumora ovariana dr - chistadenom papilar seros cu arie foarte mica de pseudostratificare " borderline" tipically.
NL. proliferarea este endofitica fara afectarea capsulei.

va rog frumos explicati-mi ce inseamna toate astea.este cancer sau nu.daca am facut operatia..am scos toata partea dreapta, poate exista o recidiva pe partea stanga a acestui diagnostic.
pe 29.05.2009 am facut analiza CA125= 21.7 si AFP=1.38.
operatia am facut-o pe 20.03.2009
3 comentarii
0
23-06-2009, ora 19:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este cancer in sensul rau, nu este o tumora maligna.In partea dreapta ai avut o tumora ovariana benigna, limitata, care a fost scoasa fara probleme.Iar markerii tumorali facuti in mai arata rezultate bune.In stanga ovarul este si el chistic, deci exista riscul ca sa apara si acolo un adenom. Sa faci periodic, asa cum ti s-a spus controalele de rigoare si markerii tumorali.
0
24-06-2009, ora 08:45
anny43
Nu este medic/terapeut
anny43
uf ati avut dreptate chiar daca doctorul mi a spusca ovarul stang este foarte bine la examenul micro a aparut un chist si pe el la 3 luni cand am facut ecografie si tomografie s a descoperit un nou chist de marimea 47 42 poliseptat cu ecostructura reticulara am foat cu acest rezultat la medic si in prima faza mi a spus sa mai astept inca 3 luni fara nici un tratament dar am mers la o luna si am facut o alta ecografie m am dus din nou la medic iar de data acesta a hoatarat sa ma internez 2 zile sa mi recolteze printr o punctie lichid din chist sa vada ce fel de celule contine mie imi este teama sa fac lucrul acesta mai ales ca mi a zis ca o sa dau semnatura ptr interventie nu stiu ce inseamna aceasta punctie care sunt riscurile ei chistul de pe parte dreapta a fost solid nevalcularizat acesta de pe partea stanga este lichid cu depuneri exista posibilitatea sa se transforme intr un chist solid oare examenul micro facut anterior o fi relevant cand am intrebat medicul cum este ovarul stang la ex micro ca nu inteleg limbajul mi a spus ca este foarte bine ca nu i nici o problema si dupa 3 luni s a format iarasi un chist va multumesc ptr raspunsul anterior mai am o intrbare referitor la borderline daca s a scos tumora cu arie foarte mica asa cum spune in buletinul de analiza exista sansa sa mai recidiveze in alta parte am citit pe net informatii despre acesta tumora si m am speriat foarte tare
0
18-02-2012, ora 09:45
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un raspuns am facut o conizatie de col si rezultatul examenului morfologic este endocol+endometru= cheaguri mucus scuame anucleate endometru de faza proliferativa. apoi ERAD- cervicita cronica glandulo chistica polipoida cu edem si hiperplazie vasculara, displazie simpla si moderatacin1-cin2 dezvoltata pe fondul unei proliferari papilomatoase plane asociata cu acantoza si parakeratoza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: