Agitat, puls crescut, stare de voma la 5 minute dupa ce am fumat o tigara

11-02-2020
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Buna ziua,
Nu sunt fumator, fumez ocazional, azi dupa ce am fumat o tigara, la 5 minute efectiv m-am simtit agitat, a inceput sa-mi creasca pulsul, o stare de voma, am vrut initial sa sun la salvare dar dupa vreo 10 minute mi-am revenit, dar am ramas cu sperietura si cum ma ridic simt ca imi creste pulsul.
E ceva la plamani sau doar m-am speriat eu?
Tin sa precizez ca de vreo 1-2 ani simt si un mucus permanent in gat, am fost la orl, am fost la gastro si nu am gasit cauza.
Sa merg sa fac un consult si la plamani ?
4 comentarii
0
12-02-2020, ora 13:57
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Pentru liniștea dvs. puteți efectua o consultație la pneumologie. Dar cel mai probabil, acea tigara s-a suprapus cu o stare de anxietate. Atât timp cât organic nu aveti nicio problema medicală, inseamna ca sursa acestor stări este una psihică. Discutați cu medicul psihiatru revizuirea schemei de tratament.
0
13-02-2020, ora 18:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Renunțați la fumat, fumând ocazional este chiar mai periculos decât dacă ați fuma mereu. E posibil să fi fost o reacție de apărare, fumul fiind un iritant cu care nu sunteți obișnuit dacă fumați rar. Puteți merge la medicul de familie pentru consult și dacă este cazul vă va recomanda să mergeți la pneumologie. O seară liniștită!
0
14-02-2020, ora 12:12
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Va multumesc mult pentru raspunsuri .
Referitor la tratamentul pentru anxietate, eu vreau sa renunt definitiv.
Mai iau doar cipralex o jumatate de pastila (dimineata) atat si nu vreau sa mai revin la tratament.
Eventual am sa merg la psiholog.
Am decis sa nu mai fumez deloc :), pe mine ma enerveaza si acel mucus, care il am de 2 ani de zile, apare si dispare, dar cand apare ma tine 2-3 saptamani si e extrem de enervant atat psihic cat si fizic ma deranjeaza, stari de nervozitate, greata, uneori durere de cap...
O zi minunata tuturor.
0
14-02-2020, ora 17:39
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Faptul că renunțați la fumat este cel mai bine. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.