buza amortita dupa extractie molar de minte

30-05-2014
ioanna.b
Nu este medic/terapeut
ioanna.b
Buna ziua,
In urma cu aproape 3 luni mi-a fost extras molarul de minte din partea inferioara stanga, si de atunci am jumatatea stanga a buzei inferioare amortite. La incepu imi era amortita partea stanga inferioara complet, adica nu imi simteam nici dintii. Acum doar buza nu o simt si cand ma ating simt asa niste frunicaturi, dar incep sa ma speri pentru ca a trecut asa mult timp. Doamna doctor mi-a zis ca poate sa dureze pana la 6 luni pana sa revina sensibilitatea. Oare este asa? O sa imi revina sensibilitatea sau poate sa ramana asa definitiv?
Multumesc
1 comentarii
0
30-05-2014, ora 22:49
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Nervul care inerveaza zona respectiva este posibil sa fi fost atins in timpul anesteziei sau in timpul extractiei, daca era in contact cu molarul de minte (lucru ce se observa pe radiografie, ct etc). De cele mai multe ori, nervul este afectat reversibil; daca sunt modificati de sensibilitate in sensul maririi ariei sensibile, sunt semne bune. In primele 6 luni este, intr-adevar, cea mai mare sansa de recuperare, dar aceasta poate dura pana la 12-18luni. Multa rabdare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • O metodă de înlocuire a anesteziei injectabile folosite în stomatologie
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •