CA125 la limita superioara

25-05-2008
allessandra
Nu este medic/terapeut
allessandra
Buna ziua. In februarie am facut o serie de analize la centul de diagnostic si tratament "victor Babes" si mi s-au facut, pe langa HLG, anumiti markeri tumorali deoarece eram foarte ametita. Din fericire, atunci mi-a iesit doar o lipsa destul de mare de fier, dar valorile markerilor de atunci erau urmatoarele: AFP=2.46 ; CEA= 0.4 ; CA15-3 = 8.5 ; CA19-9 =3.87 ; CA125 = 23.67. Dupa ce au venit rezultatele, doctorul la care am fost mi-a spus ca as avea endometrioza, asadar am facut si o ecografie endovaginala si mi s-a spus ca nu am nimic, nici nu se putea pune problema de endometrioza, ci doar ca am ovare polichistice, incarcate, dar nu este nimic grav si chistuletele de pe ele erau foarte mici si pareau in retragere. Saptamana trecuta am repetat HLG impreuna cu acest marker CA125 si mi-a iesit o valoare care ma cam ingrozeste: 34.35. Stiu ca markerul este folosit pentru depistarea cancerului de ovare si tocmai faptul ca la mine a iesit spre limita superioara, ma inspaimanta...Tin sa va spun ca am doar 19 ani...Spuneti-mi va rog ce inseamna aceasta valoare atat de mare...Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
28-02-2009, ora 00:16
balada
Nu este medic/terapeut
balada
Buna Allessandra,

citesc mesajul tau azi, in 2009.
chiar as dori sa stiu care a fost evolutia ta ulterioara postarii mesajului tau. pot apare valori superioare pragului de 35 fara a fi semn clar de cancer. exameul histopatologic da indicii mai clare. asta stiu eu.

m-am operat. analiza de marker a fost de 50, dar rezultatul tumorii a fost de benign la examen histo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.