Caderea parului si problemele endocrine

02-04-2018
AndreeaDani
Nu este medic/terapeut
AndreeaDani
Buna! Am 18 ani si de 3 ani ma confrunt cu caderea parului. De asemenea, parul pe corp creste foarte des si inestetic. Am decis acum ceva timp sa merg la un edocrinolog intrucat am si ciclu menstrual neregulat si destul de putin cantitativ. Rezultatul analizelor hormonale este acesta: TSH 3.5103 uUl/mL; FREE T4 1.08 ng/dL; ESTRADIOL 119 pg/mL; FSH 4.63 mUI/mL; LH 8.91 mUI/mL; progesteron 7.6 ng/mL; PROLACTINA 25.45 ng/ml; testosteron 2.28 nmol/L; 17 OH progesteron 2.666 ng/mL; ac anti-tireoperoxidaza (tpo) mai mica de 1.

Mentionez ca aceste analize au fost facute in a 21a zi a menstruatiei si pe buletinul de analize nu au fost incercuite decat testosteronul si 17 oh progesteron.

Mi au fost prescrise anticonceptionale Yasmin timp de 3 luni, apoi va trebui sa repet analizele.

Din cate observ, tsh-ul este cam la limita superioara. Sa fie oare o problema a glandei tiroide? As vrea sa stiu daca mai sunt sanse sa imi creasca parul cum il aveam inainte pentru ca sufar foarte mult pentru el. Deja cararile sunt mai proeminente si tare imi este frica sa nu raman fara par sau cu el foarte rar. Ce parere aveti de tratament? Credeti ca aceasta cadere a parului este cauzata de excesul de testosteron sau de faptul ca tsh-ul este la limita superioara.? Considerati ca va functiona si ca va stopa intr-o oarecare masura caderea parului?? Va multumesc!
2 comentarii
0
02-04-2018, ora 14:56
Evelyn.
Nu este medic/terapeut
Evelyn.
Nu cred ca tsh-ul ar fi problema, mai ales ca Ft4 e normal.

Cred ca parul se va indesi, dar nu cred ca va fi indeajuns tratamentul doar pe 3 luni
0
02-04-2018, ora 15:55
AndreeaDani
Nu este medic/terapeut
AndreeaDani
Multumesc de raspuns. Dupa 3 luni voi face analize sa vad daca s-a schimbat ceva, iar daca nu si caderea parului persista, cel mai probabil medicul imi va recomanda sa prelungesc tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.