Caderi dese octogenara

16-06-2022
SorinZ
Nu este medic/terapeut
SorinZ
Buna ziua,

De la bun inceput va rog sa ma scuzati daca nu am postat in sectiunea potrivita. Am cautat ceva similar inainte de a intreba aici, dar nu am gasit.
Problemele vizeaza o femeie de 88 de ani, cu boala Parkinson de cca. 20 ani, osteoporoza si, mai nou de 3-4 ani, o forma de dementa in boala Parkinson, forma moderata mmse=18.
Ultimele analize ( perioada martie-aprilie), CT cranian sunt bune pentru varsta ei. Lipsa vitamina D, dar este normal pentru cineva care nu paraseste locuinta decat foarte rar spre deloc. A avut o perioada cu tensiunea ridicata, acum are o tensiune normala, cred, pentru anii ei. (o medie de 11/6 ).
Este lucida, depresiva si, cel mai important, cu probleme de deplasare. De cca. 3 ani s-a micsorat continuu raza de deplasare in casa, iar acum paraseste canapeaua doar pentru nevoile fiziologice. Este slabita, vlaguita (probleme si cu alimentatia, mananca din ce in ce mai putin), depresiva, cu interes minim fata de realitatea inconjuratoare, dormitand aproape tot timpul.
Si acum motivul pentru care am postat aici. De la inceputul lui decembrie 2021 au debutat episoadele de cadere in care nu-si pierde cunostinta, dar nu o mai sustin picioarele si cade. Pur si simplu devine inerta. Comunica, tensiunea este relativ buna, dar este ca o carpa. Nu stiu cum a scapat pana acum fara cap spart, membre luxate si alte necazuri de acest gen.
Am fost cu ea la neurologie, psihiatrie, cardiologie, dar se pare ca problema depaseste cadrul unor consulturi ''izolate'' si ar fi nevoie de un consult ''integrat'', intr-un spital/clinica unde sa poate fi monitorizata o perioada de timp, lucru aproape imposibil avand in vedere starea ei, necesitatea unei persoane insotitoare, precum si localitatea de provincie in care locuim, fara prea multe posibilitati in sensul acesta (clinici/spitale).
Rog pe cei care au mai trecut prin asa ceva sau isi dau seama din descriere care ar putea fi cauza, sa ma ajute.
Multumesc !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: