calciu ionic scazut

31-12-2010
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Mi-a iesit valoarea calciului ionic de 0, 93 in conditiile unor valori de laborator intre 1, 1-1, 3 mmol/l.Ce fel de preparat sa iau, tinand cont ca lunar iau 10 zile calciu???? Se pare ca nu asimilez...Ce parere are d.na(nul) dct.? Va multumesc.
18 comentarii
0
02-01-2011, ora 12:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce fel de calciu ?
0
02-01-2011, ora 18:16
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Atat scrie pe buletinul de analize "Calciu ionic".Multumesc si astept raspuns.
0
03-01-2011, ora 05:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai scris..tinand cont ca lunar iau 10 zile calciu..." .se intelege ca deja iei calciu.ce fel de calciu ?
0
03-01-2011, ora 16:44
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Aha.Am luat de fiecare data altceva;De pilda calciu cu d3 capsule;sau ca cu d3 efervescent sau am baut fiole de gluconat de ca;am mai luat ca cu d3 masticabile sau ca lactic.Cam aceste sortimente le-am luat incepand din luna octombrie a anului trecut pana in prezent, cand la ultima verificare a ca ionic (acum vre-o 2 sapatmani) mi-a iesit valoarea care v-am indicat-o.Nu ar fi nici o problema daca nu as simti aceasta carenta, dar se cam manifesta si sincer, nu mai stiu ce sa mai fac, m-am cam saturat de calciu...Va multumesc.Dct de familie i-a indicat sa beau filoe de gluconat cu apa...dar...nu stiu ce sa mai zic, am cam baut si se pare ca nu asimilaza organismul.
0
04-01-2011, ora 20:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu bea fiolele caci nu te va ajuta cu nimic...Incearca Calciu D3 Nycomed cate 2 cp/zi si repeta analiza calciului dupa o luna.
0
04-01-2011, ora 20:54
miray
Nu este medic/terapeut
miray
De la Nycomed am luat calciu masticabil in luna noiembrie si analizele mi-au iesit asa cum ati vazut.Va multumesc pt.raspuns...
0
05-01-2011, ora 03:49
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna loreda,

aceeasi problema o am si eu. din pacate pastilele luate ( si au fost ceva) nu se asimileaza. Singurul lucru care a avut efect miraculos a gluconolactat de calciu si magneziu injectabil ( si se vedeau imbunatatiri si la analize)

Din pacate nu se mai produce in Romania, insa se pare ca in tarile vecine s-ar gasi ( dar eu nu putut sa fac rost)
0
05-01-2011, ora 18:24
miray
Nu este medic/terapeut
miray
buna verticala.Iau acum gluconat filole-le beau, si pe langa mai iau D3 de inghitit.Sa vad si asa...eu am mai baut fiole de calciu dar fara sa iau D3.
0
05-01-2011, ora 18:34
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
Atentie!! gluconolactat de calciu SI magneziu facut de Sicomed inainte( intramuscular) stiu ca exista gluconat ca simplu, dar nu e eficient ( nu in cazul meu)

sa-mi spui daca la tine functioneaza
0
05-01-2011, ora 21:50
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Pai eu beau fiole de gluconat de ca, nu gluconolactat...;magneziu iau magne b6 la 2 ore dupa calciu.Nu fac nimic injectabil.iau cutia aceasta de 5 fiole, iau vitamina D3 si apoi ii voi repeta analizele, si o sa-ti spun cum au iesit.
0
06-01-2011, ora 17:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O alta formula de calciu care a dat rezultate la multi pacienti este cel oferit de firma Sandoz.incearca si cu acesta.
0
06-01-2011, ora 18:16
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Multumesc d-nei dct.pt.raspuns.Dar ce parere aveti despre gluconatul de ca fiole(eu le beau) in asociere cu vit.D3 ?Ati afirmat ca nu e de folos daca le beau, si totusi la bebelusi si copiii mici se da.
0
08-01-2011, ora 15:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai spus ca ai baut fiole de calciu si valoarea acestuia tot mica a iesit.si nu e numai cazul tau.La bebelusi este altceva, se poate bea gluconatul de calciu deoarece secretia de suc gastric este mai redusa, pH-ul secretiei gastrice nu este ca la adult, absorbtia pentru glucide este foarte buna, toate acestea favorizand o buna utilizare a solutiei din fiole.Dar adultii care beau gluconatul de calciu nu au siguranta ca absorbtia si asimilarea este la fel de buna ca la copii. Puteti intra si intr-o farmacie homeopata, exista si acolo produse bune ce pot corecta o carenta de calciu.
0
09-01-2011, ora 18:24
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Multumesc pt raspuns.Va tin la curent cu ce s-a mai petrecut.
0
10-01-2011, ora 12:41
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Mi-am dat seama de un lucru, pe care medicii nu-l remarca.NU CRED CA ESTE VRE-O VINA A PRODUSELOR DIN CALCIU CI ESTE CEVA IN LEGATURA CU METABOLZARE ACESTUIA DE CATRE ORGANISM.Asadar cred ca trebuie sa ne spuna d-na doctor care ar fi cauzele din care nu asimilam calciu, in diversele lui forme farmaceutice cu care eu una m-am saturat sa ma indop.
0
13-01-2011, ora 20:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asa este, diferitele formule de calciu nu au nici o vina, organismele noastre sunt diferite d.p.d.v. metabolic, procesele chimice care au loc in corpul nostru sunt diverse deoarece fiecare structura din noi are o functionalitate diversa , iar conditiile de procesare si asimilare a calciului si nu numai, nu sunt nicidecum egale. Daca te-ai saturat sa te indopi cu aceste preparate de calciu incearca si la o farmacie homeopata.poate ca produsele lor vor fi mai eficiente in a corecta aceasta carenta.
0
13-01-2011, ora 21:30
miray
Nu este medic/terapeut
miray
Da.multumesc pt raspuns d-nei dct.probabil ca voi recurge la produse homeopate.
0
09-08-2015, ora 18:32
gabriela guiu
Nu este medic/terapeut
gabriela guiu
Mi-a iesit calciu 5, 1...ce pot face? Anul trecut mi-am scos tiroida...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.