calculi carcinomi

07-04-2009
fede
Nu este medic/terapeut
fede
tatal meu in varsta de 59 ani, in urma unui control le-au gasit la vezica urinara un tumore, diagnosticul calculi carcinomi cu nivelul scazut de malignitate, Exista vreun tratament, macar pentru a incetini boala?acum ia doar ciprofloxacin
7 comentarii
0
08-04-2009, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe ce baza.., in urma carei investigatii i sa pus acest diagnostic?
aveti rezultatul anatomopatologic?
0
08-04-2009, ora 21:34
fede
Nu este medic/terapeut
fede
in urma ex cistoscopic, diagnosticul e tumora vezicala superficiala T1 Nx Mx, iar in urma ex microscopic- fragmente decarcinom urotelial papilar cu grad scazut de malignitate G2.M1830/2.imi puteti explica acest dignostic?cat e de grav?ce ar trebui sa faca? acum ca tratament ia doar ciprofloxacin, (10 zile) iar in iunie l-au chemat ptr un alt control.Va mutumesc!
0
08-04-2009, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
T1.. Vorbeste despre o tumora mica, care nu depaseste limita mucoasei.
Nx... vorbeste ca nu are.. noduli sau ganglioni limfatici mariti si implicati in proces
Mx.. ca nu exista metastaze.
Tumora este depistata la timp si cu malignitate scazuta ceia ce ii ofera mari sanse de vindecare!
Numai medicul Urolg.. impreuna cu medicul oncolog pot sa va stabileasca conduita terapeutica!
Cert este ca trebue sa.i explicati tatalui despre boala si riscuri.. si trebue sa inteleaga necesitatea schimbarii modului de viata si mai ales de alimentatie...
TRebue excluse in totalitate.. Carnea.. laptele si dulciurile...
mancare trebue sa fie in 80 % cruditati si 20 % gatita!
dati.mi o adresa unde pot sa va trimit in totalitate un articol care este prea mare pentru al posta aici!
0
09-04-2009, ora 08:49
fede
Nu este medic/terapeut
fede
il puteti trimite la adresa -, dar medicii nu trebuiau sa-i dea deja un tratament?pana in iunie nu e posibil sa se mareasca boala!va multumesc din suflet!
0
09-04-2009, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aratati rezultatele investigatiilor unui medic oncolog ~!
0
10-04-2009, ora 15:49
fede
Nu este medic/terapeut
fede
Articolul este foarte interesant, imi schimb si eu modul de alimentatie, ma bucur ca tatal meu a inteles si speram numai bine...Va multumesc si Paste Fericit!
0
10-04-2009, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am postat articolul integral.. pe. pagina personala.. la Colaboratori www.romedic.ro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.