canal dinte lasat liber

17-02-2018
marianb33
Nu este medic/terapeut
marianb33
Buna ziua,
Am fost azi la stomatolog dupa ce de cateva zile ma durea foarte rau maseaua, care era cariata si sparta pe jumatate. Mi-a curatat canalul zicand ca o sa ramana deschis vreo 7 zile, iar cand mananc sa pun vata. El ramanse deschis pentru a se curata, sau asa am inteles
Ideea este ca dintr-o data am simtit o presiune la dinte, dupa care a iesit sange, probabil si puroi, nu stiu. Cand a umblat la dinte a spus ca am sange cu puroi plus un polip(nu prea am inteles bine asta).
Apoi mi-a recomandat sa merg la o clinica ce au microscop pentru o verificare mai atente.
Intrebarea mea este: este normala aceasta presiune dupa care sange? In felul asta se curata canalul deschis?
Multumesc anticipat!
7 comentarii
1
17-02-2018, ora 21:01
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Medicul a procedat corect si v-a dat un sfat bun sa mergeti sa faceti tratamentul endodontic la microscop.
Presiunea pe care ati simtit-o a fost de fapt decompresia colectiei purulente, in interiorul dintelui nervul se infecteaza si se acumuleaza puroi.
0
18-02-2018, ora 13:03
Dr. Emanuela Brebenel
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Emanuela Brebenel
Medic Endodont dacă vreți o măsea tratata corect, altfel extracție.
0
18-02-2018, ora 19:03
marianb33
Nu este medic/terapeut
marianb33
Am inteles!
Spuneti-mi, de asemenea, eu cum imi pot da seama daca mi s-a infundat canalul?
Mi s-a spus sa pun vata atunci cand mananc, dar am ales sa pun comprese sterile, pentru ca de la vata mai pot ramane firisoare in urma.
1
19-02-2018, ora 08:13
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Daca se infunda canalul apare durere si senzatie de presiune.
0
19-02-2018, ora 12:24
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
mergeti la un medic endodont care face doar tratamente de canal si va face tot posibilul sa va salveze dintele.
O zi buna!
0
19-02-2018, ora 15:23
marianb33
Nu este medic/terapeut
marianb33
Am fost sa fac o radiografie pe dintele respectiv, dupa lucrare, pentru a arata maine medicului endodont. Ideea este ca pana si eu pot observa ca inca exista puroi acolo. Intreb care ar putea fi problema, tinand cont ca iau amoxicilina de 3 ori pe zi de 500 mg, plus ketonal.
Vreau sa imi fac o idee inainte de a merge la medic.
0
19-02-2018, ora 16:51
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Tratamentul local este cel care va drena infectia si va vindeca dinteles. Tratamentul cu antibiotic este legat doar de evitarea inmultirii microbilor si infectiei, a o tine sub control cumva.
Asta ca sa faceti dumneavostra diferenta intre aceste doua aspecte.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul