Cancer pulmonar?

16-08-2014
AntoniuDaniel89
Nu este medic/terapeut
AntoniuDaniel89
Buna dimineata, ma numesc Antoniu Daniel si am aflat de acest forum pentru a ma lamuri in privinta a ceea ce simt.
Acum 1 saptamana si ceva zile aproximativ 2, am inceput sa simt mici dureri in spate si fata zona coastelor-plaman nu pot spune cu exactitate pentru ca sunt spasmodice in diferite puncte. Dispar si reapar de la o zi la alta sau de la 2 zile la alta.
Uneori simt durere uneori parca arde in fata. Am 24 de ani si sunt fumator de 9 ani de zile sau probabil 8 nu mai stiu cu siguranta, am fumat mediu 1 pachet de tigari la zi sau probabil mai putin caci am incetat sa o mai fac odata cu aparitia acestor dureri, dar am sesizat ca in timp ce am fumat odata o tigara la primul fum am simtit o ardere/durere in fata in aceeasi zona a plamanului sau coastelor, iar cu cat trageam mai multe fumuri durerea era mai puternica. Beau foarte multa cafea in schimb, inainte am baut cu cofeina acum beau decofeinizata.
Am 55 de kg, atat aveam ultima data am observat ca am slabit putin dar nu e ceva neobisnuit deoarece organismul meu sa obisnuit sa mananc odata la zi dupa-amiaza si putin seara uneori.
Acum in ultima perioada am observat ca am mereu caile respiratorii pe nas infundate. Temperatura imi este normala iar tuse nu am deloc, nu imi vine sa tusesc. Acum 2 zile mi-am simtit pieptul mai apasat intr-o dimineata cand m-am trezit dar a trecut, dureri nu au mai aparut momentan de 2 zile, doar putin nu intense.Nu am expectoratii, nu ma simt obosit decat uneori deoarece muncesc la P.C si dorm noaptea de la ora 5 pana a doua zi la ora 12 aproximativ. Respir normal singura problema e nasul infundat mereu, sunt foarte activ in rest. Alerg, fac sport in propria casa si nu obosesc repede.Tin sa precizez ca imi apar niste zgrabunte mici pe corp si ma mananca, dar astea apareau si inainte rareori.
As dori daca se poate sa imi spuneti o parere si sa imi dati un sfat, este posibil sa fii facut o tumora pulmonara la varsta de 24 de ani? Sa fie un inceput de cancer?! Ce analize ar trebui sa fac prin care sa deduc daca pot avea asa ceva sau nu.Din pacate acum sunt in strainatate iar doctorul este plecat in vacanta pana pe data de 20 august si nu sunt asigurat de catre stat sa beneficiez de consultatii gratuite.
Va multumesc mult pentru timpul acordat, am apelat la dumneavoastra deoarece nu mai pot sa dorm noptile din cauza stresului si zilele sunt cu gandul numai la asta, familia ma incurajeaza ca nu am nimic de genul dar nu pot pur si simplu sa nu ma gandesc, imi este foarte teama de ceea ce pot avea. Cu stima si respect Atoniu Daniel.
2 comentarii
0
16-08-2014, ora 11:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DANIEL eu am cancer de plamani si altele si ceea ce descrii tu nu sunt chiar aceleasi simptome, dar pt linistea ta poti face un ct, rmn, sau micro9radiografie pulmonara) dar din cate ai spus sau putea sa fie din cauza efortului pe care il depui la construirea casei, sa fie de la curent dar eu ne fiind medic doar pot banui.
0
16-08-2014, ora 12:26
AntoniuDaniel89
Nu este medic/terapeut
AntoniuDaniel89
Iti multumesc de sfat domnul Marton, adevarul e ca vara aceasta am dormit cu toate geamurile deschise si la bustul gol in apartamanetul acesta iar aici nu prea a fost asa de cald ca si in Romania, noaptea se lasa racoarea. Iar durerea o simteam mai tare atunci cand stateam in pozitie fund pe pat cu spatele rezemat de perete.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.