candidoza la barbati

466 comentarii 1 23 ..... 15 16 Înainte ›
0
03-06-2009, ora 17:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mirce:
Nu mai vorbi despre sex!
0
03-06-2009, ora 17:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gigimarcel:
La doctorul Nocivin in Constanta, ai fost?
0
04-06-2009, ora 19:40
geoxdani
Nu este medic/terapeut
geoxdani
buna ziua, am si eu o intrebare. akm am 22 de ani, dar la varsta de 14 ani am avut o problema cu o carie si am fost la dentist, problema e ca imediat dupa, poate la un interval de o sapt mi-au aparut niste buline pe limba, m-am intors la stomatolog care normal a spus ca nu e cauza ei, bulinele la inceput erau rosii si dureroase, apoi se spargeau si deveneau albe cam in cateva zile, dupa aceea treceau si reapareau intr-un alt loc, si incepuse sa devina o drama cu alimentatia pentru ca irita foarte mult si nu stiam cum sa le controlez sau ce face rau, am fost la un medic dermatolog imediat si cu diagnosticul de candidoza bucala mi-a prescris diflucan fara nici un fel de analize mi l-a prescris "la ochi", dar l-am luat fara succes, am schimbat dermatologul, am gasit un altul care mi-a spus ca am stomatita, la fel dupa ochi, la fel un alt tratament fara nici un rezultat. am urmarit o serie de analize, exudate, diversi dermatologi, dar la fel, fara rezultat, nu a iesit nimic in neregula. inca le mai am dupa atatia ani si am invatat sa le tin sub control cu alimentatie destul de stricta, chiar pot spune ca dupa 8 ani m-am obisnuit cu ele. eu sunt din bucuresti. ce poate fi? ce tip de analize trebuie sa fac, unde trebuie sa ma adresez cu incredere?
0
04-06-2009, ora 19:44
geoxdani
Nu este medic/terapeut
geoxdani
a, tin sa mentionez ca pana acum nici o persoana care a intrat in contact cu mine nu a fost contagiata
0
07-06-2009, ora 10:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar nu stiu unde v-as putea indruma in Bucuresti!
0
09-06-2009, ora 09:34
mirce
Nu este medic/terapeut
mirce
buna de cateva luni imi curge un lichit transparent din cand in cand ce trebuie sa fac?
0
09-06-2009, ora 17:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un examen pe lama a lichidului.
0
11-06-2009, ora 17:47
amm
Nu este medic/terapeut
amm
Buna ziua dl doctor. Am si eu o problema... Acum cativa ani, am fost diagnosticata cu candida, in urma mai multor teste pe lama si a unor examene ginecologice, avand majoritatea simptomelor acestei boli. Pe parcursul timpului simptomele au reaparut dar cu ajutorul tratamentului prescris de medicul ginecolog 1-2 ovule Lomexin si spalaturi vaginale cu Tantum Rosa au disparut destul de rapid (4-5 zile).

In urma cu o luna si jumatate o mare parte din simptomele candidei miau reaparut brusc. Nefiind in tara, am facut cateva spalaturi vaginale care miau declansat mai puternic starile si vazand ca nu am rezultate am urmat si tratamentul cu ovule Lomexin seara inainte de culcare. Dupa numai un singur ovul starile au incetat.

Ajungand in tara pentru cateva zile, am consultat un medic ginecolog care ma diagnosticat cu candida. Mentionez ca nu am facut testul de lama deoarece eram in perioada de menstruatie, iar scurgerile oricum disparusera. Fiind rediagnosticata cu candida, mi sa prescris Mycosyst 150mg in doza unica pt mine si prietenul meu si un tratament pt 5 zile cu ovule Klion D 100. Din pacate nu am gasit in farmacii Mycosyst si mi sa prescris de catre farmaciste Diflucan (am inteles ca ar fi cel mai puternic dintre gama de Fluconazol). Pe perioada tratamentului am respectat toate indicatiile inscrise pe prospecte (fara spalaturi vaginale, fara contact sexual, etc...).

In urma primului contact sexual de la tratament (aprox. doua saptamani dupa terminarea tratamentului) miau reaparut aceleasi simptome de acum o luna. Doctorul ginecolog imi spusese ca daca simptomele reapar sa reincep tratamentul cu ovulele Klion D, insa in privinta Mycosystului nu a specificat nimic. Am reinceput tratamentul cu ovule Klion D 100 si as dori sa stiu daca pot lua (impreuna cu partenerul meu) din nou o doza de Mycosyst/ Diflucan/ Fluconazol 150mg. Deasemenea as dori sa stiu daca ar trebui sa repet aceasta doza o data pe luna pentru cateva luni pentru a nu mai recidiva.

Din pacate nu sunt in tara si nu pot apela din nou la medicul ginecolog. Urmeaza sa fac testul pe lama in luna August. Momentan astept raspunsul si la un Papanicolau efectuat acum o saptamana in tara. Pana atunci as incerca inca o data si tratamentul cu Fluconazol, dar as dori si parerea dumneavoastra.

Si mai am inca o problema pe care initial nu am luato foarte mult in serios, crezand ca e un nou simptom al candidei. Pe parcursul tratamentului cu Klion D, am observat (si acum o luna, dar si acum) ca ma duc la baie cam de o data - doua ori pe ora. Sa fie oare o reactie la ovule sau sa fie si altceva in afara candidei? Mentionez ca acum o luna, o data cu incetarea tratamentului cu ovule si aceste stari au luat sfarsit.

Va multumesc pt raspunsurile si sfaturile dumneavoastra
0
11-06-2009, ora 17:56
amm
Nu este medic/terapeut
amm
Nu stiu daca influenteza deciziile dumneavoastra, dar am uitat sa mentionez ca am 24 de ani, si sunt pe tratament cu anticonceptionale de peste sase ani, pentru a preveni eventuale chisturi si complicatii. Inca de la varsta de aproximativ 16 ani am avut chisturi ovariene, si ulterior mai multe complicatii, si mi sau prescris anticonceptionale pentru evitarea recidivarilor pana in momentul in care voi hatari ca vreau sa fac un copil.
Initial mi sa prescris Yasmine, si de aproximativ un an si jumatate am trecut pe Karissa la sfatul medicului.
0
14-06-2009, ora 09:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca faceti candidoze repetate datorita spalaturilor intravaginale cu substante antiseptice. renuntati la acest obicei.
0
14-06-2009, ora 14:23
amm
Nu este medic/terapeut
amm
Am incetat deja spalaturile intravaginale si am deja 5 zile de cand am inceput tratamentul cu Klion D, si ma simt mult mai bine. As mai dori sa aflu daca as putea repeta doza de Fluconazol 150mg, tinand cont de faptul ca a trecut mai bine de o luna de la prima doza.

Va multumesc pt raspunsurile si sfaturile dumneavoastra
0
17-06-2009, ora 12:13
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Buna ziua domnule doctor.Am incercat sa va contactez pe adresa de mail specificata in datele de contact ale cabinetelor dumneavoastra dar nu am reusit.De aceea incerc aici sa va prezint situatia in care ma aflu solicitand un sfat din partea dumneavoastra.Acum vreo 2 luni am avut un contact sexual neprotejat cu o persoana cunoscuta.In urma acestuia, la vreo 4 zile a aparut pe gland o iritatie sub forma de bubite mici cat varful unui ac, dese dar nedureroase.Pielea ce acopera gnandul era rosie dar nu aveam scurgeri de nici un fel.Am fost la un medic dermatolog, care mi-a pus diagnostic herpes in remisiune, cu toate ca nu trecusera decat vreo 8 zile si nu avusesem pana atunci manifestari mai pronuntate decat atunci.Am fost la un alt medic care m-a diagnosticat cu balanita candidozica si mi-a recomandat TRIDERM si Diflucan 150 2 caps, 1 pe sapt.Dupa asta, cam la vreo 1 luna am fost din nou la control.Nu se observau semne clare de vindecare, si medicul mi-a spus ca daca nu am scurgeri si nu ma doare sa incetez tratamentul.De atunci, adica de vreo 2 saptamani, ma ung cu Nidoflor.Parca bubitele isi pierd din intensitate iar pielea nu mai e rosie.Deasemeni fac spalaturi zilnic cu ceai de galbenele.Totusi, am oarecare mica jena cand am erectie, ma doare foarte putin pielea ce acopera glandul.Ce puteti sa imi recomandati in aceasta faza?Sa continui cu Nidoflor?Poate altceva?Repet, nu am nici un fel de scurgeri, bubitele abia daca se mai vad.Am intra pe net si am vazut cam cum arata un herpes dar ma indoiesc ca am asa ceva, nu seamana.Astept va rog un raspuns.Multumesc.
0
17-06-2009, ora 12:15
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Scuze, am uitat sa va spun ca am luat din farmacie FLUCOVIM deoarece nu am gasit Diflucan.
0
18-06-2009, ora 21:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru amm:
Da, o puteti repeta.
0
18-06-2009, ora 21:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru multiplex:
Inlocuieste ceaiul de galbenele cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita de bicarbonat le o cana cu apa si aplica in continuare Nidoflor.
0
09-07-2009, ora 20:50
yony04
Nu este medic/terapeut
yony04
SUNT ATATEA PARERI DE ACEEA VA ROG SA MA SFATUITI IN LEGATURA CU SPALATURILE INTRAVAGINALE...CAT DE DES TR SA NE SPALAM...EU MA SPALAM IN FIECARE SEARA...AM O CERVICITA..CANDIDA SI TRICHOMONAS...MEDICUL A SPUS CA AM DISTRUS FLORA...TR SA MA SPAL O DATA PE SAPTAMANA...ALT MEDI C A SPUS IN FIECARE SEARA...CE SA FAC???MA TRATEZ CU KLION SI TINIZOL...IAR SOTUL A LUAT TINIZOL...VA MULTUMESC!!
0
10-07-2009, ora 16:13
adolf
Nu este medic/terapeut
adolf
Domnule doctor.AJUTOR

Luni am intretinut relatii sexuale cu prietena mea (neprotejat)..si am urmatoarele simptome
1-capul penisului este rosu.si am niste bubite mici si rosi (nu foarte multe )care ma cam mananca dar nu foarte tare...
2-a 2 a zi dupa actul sexual mi se cojea pielita de pe capul penisului...

am auzit la cineva ca e bine sa spal cu ceai de musetel, , , , tzin sa precizez ca pun foarte mult accentul pe igiena...ce sa fie ? nu as vrea sa ma duc la doctor pt ca sigur ar afla multa lume care nu vreau sa cunoasca acest aspect.ce ma sfatuiti sa fac.sa urmez un tratament cu Travocort crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara ?.daca chiar e sa nu am candidoza si aplic acel unguent pe zona de care v-am povestit face rau?...inca o intrebare si v-am lasat...daca ma dau cu unguentul si trece inseamna ca am avut candidoza si am scapat de ea?astept un raspuns de la Dumneavoastra.Multumesc anticipat...
0
12-07-2009, ora 10:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru yony04:
In general este bine sa NU va spalati intravaginal, ci numai la exterior. Daca trebuie sa va spalatitotusi, faceti-o numai cu apa calduta, la care adaugati bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita la o cana cu apa.
0
12-07-2009, ora 10:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti aplica Travocort, insa ar trebui sa mearga prietena la un ginecolog.
0
16-07-2009, ora 11:29
duuh
Nu este medic/terapeut
duuh
Buna ziua!
Va multumesc (si din partea celorlalti "pacienti" carora le-ati oferit suport) pentru timpul si rabdarea acordata sa raspundeti la intrebari...
Acum, pentru problema mea...
De ceva timp, aproape un an, cred, am niste albicioase pe gland (cu un miros acrisor, aproape ca de aracet), uneori da senzatii de mancarimi si parca imi sensibilizeaza pielea din jurul glandului, in sensul ca atunci cand ma spal, mi se crapa usor. Am banuit o candidoza, am fost la medic si mi-a recomandat Dermatin - solutie, dar nu a facut mare lucru.
Ati putea sa-mi recomandati ceva mai eficient? (mentionez - HBS pozitiv)
Multumesc!
O zi buna!
0
19-07-2009, ora 17:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Spalati cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, dupa recomandarile de mai sus si aplicati Lomexin crema sau Travocort crema, timp de o saptamana.
0
26-07-2009, ora 05:02
adi32
Nu este medic/terapeut
adi32
Buna ziua, nici nu stiu cum sa incep. In urma cu vreo 3 luni in urma unui act sexual neprotejat mi-a aparut o usturime la urinare, mai tarziu a aparut o scurgere albicioasa. Am fost la doctor la si mi-a zis ca nu tre sa mai fac nici o analiza, mi-a pus diagnoza uretrita gonococica. Mi-a dat tratament doxaciclina timp de 10 zile cate 2 pe zi, la 12 ore si ciprinol 3 zile cate una pe zi. Am trimis-o si pe domnisoara respectiva sa-si faca analize si i-au gasit micoza nu stiu de care si candida. Dupa tratamentul cu antibiotice a dispaurt si usturimea si scurgerea, dar dupa primul act sexual cu aceeasi domnisoara a aparut din nou. Am luat flucoric de 150 de mg cate una pe saptamana timp de 2 luni si tot nu trece ba chiar mi-a aparut si in gat si am o senzatie de mancarime a pielii. Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce sa iau, sau poate tre sa maresc doza?
0
26-07-2009, ora 20:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie o analiza a secretiei uretrale.
Medicul care v-a tratat a gresit pentru ca nu a analizat secretia de la inceput !!
0
24-08-2009, ora 23:55
Horatiu11
Nu este medic/terapeut
Horatiu11
Buna ziua! Am 18 ani si as dori un tratament pt candida, o am aprox. de o saptamana datorita contactului sexual neprotejat.Am mancarimi in jurul penisului, dar fara nici o secretie! As dori sami recomandati un unguent sau crema. Va multumesc anticipat!
0
26-08-2009, ora 17:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Vrei un tratament numai pentru tine, adica personalizat ? Tratamentul recomandat celorlati nu iti convine ???
1
26-08-2009, ora 19:33
oldfashion
Nu este medic/terapeut
oldfashion
Buna ziua,

Am 28 de ani si cam de 6 luni mi-au aparut exact la baza varfului penisului niste bubite foarte mici, de culoare roz.
Sunt destul de multe, de jur imprejurul bazei. Nu se manifesta in nici un fel, nu ma mananca, nu ma dor nu au nici un miros aparte. Pana acum nu mi-am facut griji dar vad ca deja nu mai dispar. Menionez ca am o viata sexuala foarte activa...cu mai multe partenere in majoritatea cazurilor prezervativul este prezent.
Ma tem sa nu fie o boala cu transmitere sexuala si de aceea apelez la ajutorul dumneavoastra.
0
27-08-2009, ora 14:35
ovidiu32
Nu este medic/terapeut
ovidiu32
buna ziua sun nou pe acest forum. am si eu o problema pe capul penisului imi apare ceva alb care misroase urat... cat de grav este ?
0
28-08-2009, ora 05:08
tzushplengher
Nu este medic/terapeut
tzushplengher
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati! M-am trezit cu glandul uscat si se formeaza ca niste riduri pe el dar nu ma deranjeaza cu nimic, in schimb am mancarimi la anus. Ar fi ceva de adaugat, acum vreo 4-5 saptamani am avut un contact sexual, si am observat ca ex prietena avea o scurgere albicioasa. Ea a fost la ginecolog, si i-a prescris gynopevaryl (econazol), in 3 zile i-a trecut problema (sau cel putin asa zice ea). Intre timp am observat si eu ce se intampla cu penisul meu. Sa fie candidoza? In ce alte zone poate sa mai apara si cum sa ma protejez sa nu se extinda? Am luat o crema din farmacie cu econazol 1%.
0
28-08-2009, ora 21:12
tzushplengher
Nu este medic/terapeut
tzushplengher
Am fost la generalist, dupa ce i-am povestit ce mi s-a intamplat mi-a prescris el pentru anus nérisone crema (valerat de diflucortolon) o data pe zi; iar pentru penis lamisil crema 1% (terbinafine) o data pe zi plus tablete lamisil 250 mg (terbinafine) una pe zi timp de doua saptamani. Am mai observat astazi ca am limba cam alba, sa trebuiasca sa mai iau ceva?
0
30-08-2009, ora 16:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru oldfashion:
Ai descoperit papulele perlate ale penisului!
Adaugă un comentariu / răspuns
466 comentarii 1 23 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •