candidoza la barbati

24-07-2007
mosskyto
Nu este medic/terapeut
mosskyto
cum se poate trata candidoza la barbati???inclusiv cea bucala.fluconazolulu este eficient pentru a rezolva aceasta problema???
466 comentarii 12 ..... 15 16 Înainte ›
0
26-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, fluconazolul este eficient in candidoze, cu exceptia produsului Flucovim, care este subdozat pentru a fi mai ieftin.
0
15-08-2007, ora 00:00
bizbinica
Nu este medic/terapeut
bizbinica
inainte se numea diflucan.acaum nu mai stiu.se ia una pe sapt.intreaba farmacista.dispare in doua zile.eu am luat doar una.nu este grav.
0
16-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Diflucan este denumirea comerciala a fluconazolului. Alte denumiri comerciale sunt Diflazon, Flucoric, Mycosyst, Fluconazol, etc.
0
24-11-2008, ora 21:14
roman
Nu este medic/terapeut
roman
dl. Dorin Mihalache va rog sa ma ajutati si pe mine am capatat o boala in urma unui act sexual neprotejat prima orara mi-a fost rusine sa ma duc la doctor pana la urma m-am dus si mia zis ca am balanita mi-a prescris asa travocort timp de 2 sapt de 2 ori pe zi si niste pastile pt infectie urinara leam luat am crez ca mai disparut nu mai m-am dus la doctor dar ea nu disparuse si a reaparut acum eu am urmatoarele simptome; balonari, diaree, pe capul penisului niste bubite rosii va rog frumos daca puteti sa imi prescrieti ceva v-as fii ff recunoscator puteti posta pe site -
multumesc frumos astept raspunsu dumneavoastra
0
27-11-2008, ora 15:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Balonarile si diareea nu au legatura cu boala transmisa sexual, insa pot avea legatura cu tratamentul antibiotic. Cel mai bine ar fi sa va examineze un medic internist.
0
10-12-2008, ora 23:52
Prodigu
Nu este medic/terapeut
Prodigu
Buna, stiu ca am candida, dar am si o scurgere transparenta din varfu penisului in timpul eretiilor indelungate (ex. preludiu). Mentionez ca am candida de multi ani cred ca peste 5-6, nu stiam ca am asa ceva desi am vazut in cesti ani ca am limba alba mai ales dimineata ne stiind de sintomele candidei. Ce recomdandati pt tratament: Fluconazol sau Ketoconazol sau poate altceva, si as dori o explicatie a acelei scurgeri precizate mia sus, acea scurgere o am tot asa de multi ani. P.S. am 21 ani iar scurgerile si limba alba le am in jur de varta a 15 ani. Multumesc!
0
11-12-2008, ora 18:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Candida o ai de aproximativ 21 de ani, deoarece ea traieste in gura noastra de la nastere ! Daca tu vrei sa o omori definitiv cu fluconazol, iti urez succes, insa nu cred ca vei reusi !!!
Secretia uretrala despre care vorbesti este normala si ea apare, asa cum ai spus, in timpul erectiei prelungite.
In concluzie, esti un om sanatos care isi cauta boli prin intermediul internetului !
0
11-12-2008, ora 18:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Candida o ai de aproximativ 21 de ani, deoarece ea traieste in gura noastra de la nastere ! Daca tu vrei sa o omori definitiv cu fluconazol, iti urez succes, insa nu cred ca vei reusi !!!
Secretia uretrala despre care vorbesti este normala si ea apare, asa cum ai spus, in timpul erectiei prelungite.
In concluzie, esti un om sanatos care isi cauta boli prin intermediul internetului !
0
05-02-2009, ora 22:36
xander_vasi
Nu este medic/terapeut
xander_vasi
Am candidoza albiciosa de 2 luni.Am urmat un tratament (pretul de 12, 5 lei...un prea prea mic zic eu) fara nici un efect.Simptome:Acum am doar Scurgeri accentuate
- inrosirea si inflamare am avut la inceput
- mici bubite rosii pe gland (iritatii).
Mai nou am mancarimi pe gat si mi-a aparut.
Ce tratament ma sfatuiti sa iau.
0
06-02-2009, ora 18:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Unul de 1250 lei !
0
07-02-2009, ora 12:27
xander_vasi
Nu este medic/terapeut
xander_vasi
NU.12 lei noi sau 120 mii lei vechi...
0
07-02-2009, ora 22:25
xander_vasi
Nu este medic/terapeut
xander_vasi
Ce-mi recomandati?
0
08-02-2009, ora 15:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Un examen dermatologic.
0
10-03-2009, ora 21:07
Iulia_eu
Nu este medic/terapeut
Iulia_eu
Buna seara!
Eu la momentul actual fac un tratament pentru candidoza - Gynofort si Klion-D 100. As dori sa stiu daca pentru partenerul meu, asimptomatic, se impune tratament.
Va multumesc!
0
13-03-2009, ora 18:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu.
0
19-03-2009, ora 11:56
no_one
Nu este medic/terapeut
no_one
Ce tratament naturist recomandati pentru candidoza la barbati?
0
18-05-2009, ora 16:29
VIP23
Nu este medic/terapeut
VIP23
Buna ziua!
Am si eu o problema...am 2 zile de cand mi-au aparut niste bubute rosii dar sunt dese(ceva gen scabie, iritatie, nu pot sa-mi dau seama..sunt o persoana igienica)..si duc de la curbura capului de penis pana la varf aproape..

Nu o fac protejat deoarece intretin relatii doar cu prietena..locuim impreuna de 8 luni..Iar acum o luna am avut o relatie cu ea..aproape de finalul menstruatiei, poate fi o cauza?

As dori un sfat si sa-mi spune-ti cam despre ce ar fi vorba ca sincer imi este frica...
0
18-05-2009, ora 16:29
VIP23
Nu este medic/terapeut
VIP23
Buna ziua!
Am si eu o problema...am 2 zile de cand mi-au aparut niste bubute rosii dar sunt dese(ceva gen scabie, iritatie, nu pot sa-mi dau seama..sunt o persoana igienica)..si duc de la curbura capului de penis pana la varf aproape..

Nu o fac protejat deoarece intretin relatii doar cu prietena..locuim impreuna de 8 luni..Iar acum o luna am avut o relatie cu ea..aproape de finalul menstruatiei, poate fi o cauza?

As dori un sfat si sa-mi spune-ti cam despre ce ar fi vorba ca sincer imi este frica...
0
19-05-2009, ora 22:38
luchiano80
Nu este medic/terapeut
luchiano80
buna ziua, as dori si eu un sfat de la medic, am si eu candida si am auzit ca fluconazal e foarte bun As dori si eu sa stiu cum se administreaza corect deoarece o cunostinta mia spus sa iau fluconazal de 150 mg timp de 3 zile cate una pe zi dupa care sa iau odata la luna cate o tableta timp de 6 luni Rog f mult sfatul medicului
0
20-05-2009, ora 21:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru VIP23:
Scabia nu apare la persoane nespalate! Poate fi o scabie, dar pot fi si alte 5-6 boli!
Cred ca doar un examen dermatologic va pune un diagnostic corect!
0
20-05-2009, ora 21:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru luchiano80:
Daca mai faceti tratament din "auzite" riscati sa va intoxicati sau sa va distrugeti ficatul!
Dozele recomandate de acea "cunostinta" sunt foarte bune pentru a va alege cu o hepatita toxica!
Cred ca ar trebui in primul rand sa stabileasca un medic daca aveti intr-adevar acea candidoza si apoi sa va stabileasca tratamentul corespunzator.
0
20-05-2009, ora 21:49
luchiano80
Nu este medic/terapeut
luchiano80
buna ziua, Domnule doctor va multumesc f mult de raspuns am apucat sa iau doar 2 pastile de fluconazol 150 iar dupa raspuns nu voi mai lua.Sper sa nu patesc nimic. Prietena mea a fost diacnosticata cu candida a primit niste ovule dar se pare ca nu ia trecut.Facand sex neprotejat mi-au aparut niste bubite rosii pe capul penisului si mam gandit ca mam contaminat si eu.Credeti ca e candida sau altceva Va multumesc
0
24-05-2009, ora 11:18
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
BUNA ZIUA, am si eu intrebari;
am o problema de curand, secreti branzoase-nu au miros, mancarime
am fost la medic si a recomandat TINIZOL si pt mine si pt sot, TANTUM ROSA, KLION-D 100, CLOTRIMAZOL, problema e ca am erupti si mai accentuate cu usturimi, am facut pauza1 zi [fara medicament ]si am facut irigare cu bicarbonat de sodiu-a fost o zi linistita
ce fac...tratamentul de la medic -bicarbonat de sodiu
-am fost la alt medic si am primit alt medicament MACMIROR.am o problema
ma ajutati ca nu stiu ce sa fac, am luat primul tratament 3 zile
ce se intampla daca am luat 2 ani fara pauza LOGEST
cum se face pauza
0
24-05-2009, ora 22:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru luchiano80:
Aplica 3-4 zile Travocort crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
24-05-2009, ora 22:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru viorica30:
Puneti intrebarea in sectiunea "boli genitale" pentru a va raspunde un ginecolog.
0
24-05-2009, ora 22:45
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
Multumesc frumos, o sa pun intrebarea unde trebue
0
25-05-2009, ora 02:11
supermario
Nu este medic/terapeut
supermario
Am si eu o problema, mai exact am mancarimi usoare si iritarii chiar sub varful penisului. In timp ce eu am observat asta la mine, prietena mea a facut cistita. Am avut contact sexual neprotejat normal cu 2 zile inainte. Fara scurgeri decat cele normale (transparenta cand e in erectie mult timp). Folosesc constant doar sapun pentru igiena intima. Un dermatolog mi-a zis sa folosesc cu precautie sapunul antibacterian "Protex", de maxim 2 / sapt. Eu folosesc acum doar Nivea. Sa fie de la sapun? Ce ma nelinisteste e ca am mancarimi usoare foarte "delicate" daca le pot numi asa, dar eruptii urate. De mers la medic trebuie neaparat sa merg. E posibil ca si in viitor sa imi apara, odata ce am avut? Exista leac sau doar ceva tratament pana data viitoare? Multumesc.
0
25-05-2009, ora 22:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi vorba doar de o simpla iritatie, dar poate fi si o balanita.
Oricum, niciun tip de balanita nu da imunitate definitiva, adica boala se poare repeta.
0
28-05-2009, ora 15:32
mirce
Nu este medic/terapeut
mirce
buna as vrea sa va intreb ceva am o scurgere transparenta de ceva vreme si apare de fiecare data cand vorbesc despre sex ce trebuie sa fac
0
31-05-2009, ora 13:20
gigimarcel
Nu este medic/terapeut
gigimarcel
buna ziua sunt nou pe acest forum si in ceea ce priveste bts, in urma cu 3 saptamani am avut un contact sexual neprotejat care a rezultat cu candida si clamydia inainte de mers la doctor am luat eu cuminol500mg una la 6 ore si dupa 4 zile am ajuns la urgenta unde mi sa pus o perfuzie si diagnostikul de criza hepaticobiliara si mi sa dat esentiale forte si bilichol 3 zile m-am simtit foarte rau dupa care am fost la dermato venerice mi-a dat tratament doar pt candida ketoconaol 200 mg si un preparat la farmacie crema am urmat tratamentul timp de 10 zile si nu mi-a trecut desi medicul spune ca osa i-mi treaca de la sine daca ma dau cu spray cu apa termala am facut niste analize unde urina nu mi-a iesit bine acid ascorbic mi-a iesit 20 in loc de negativ si ph 5 in loc de 5.5 si 6, 5 acum de 2 zile am o scurgere dimineaza de culoare incolora si binenteles candida prezenta si in jurul uretrei rosu din cate am vazut pe net este vorba de clamydia cum le pot trata pe amando simultan? fara sa decalnsez candida cu antibiotice ce analize sa mai fac si unde sa ma duc pt ca am fost la 3 dermatologi pana acum si tot bolnav sunt aa si mai am o sintoma ma dor ochi si capul de aproximativ 5 zile eu vroiam sa fac Hemoleucograma vdrl ce altceva ar trebuie sa mai fac casa stiu exact ce am ? si unde sa ma duc precizez ca sunt din constanta multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
466 comentarii 12 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •