Canin crescut in gingie

10-02-2019
MoLeJo
Nu este medic/terapeut
MoLeJo
Buna! Fiica mea are o problema (cred ca ar trebui sa precizez faptul ca are 12 ani). Caninul de lapte stang de sus nu a cazut, caninul de "os" crescand in gingie. Nu prezinta dureri sau sangerari in viata de zi cu zi.Am incercat sa il scoatem noi prin metodele traditionale (cu ata, muscarea alimentelor tari etc) dar de fiecare data durerea e foarte mare, radacina pare a fi foarte puternica. Nu am mers la dentist, crezand ca nu este o problema colosala, sperand sa cada singur sau sa fim noi capabili sa il scoatem.
Daca am face o vizita la un dentist, acesta ce ne-ar recomanda, iar acest lucru va fi costisitor? Exista vreo metoda prin care sa extragem dintele acasa?
Multumesc din suflet!
8 comentarii
0
11-02-2019, ora 08:23
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Mergeti la stomatolog sa extraga dintele. Este posibil sa aveti nevoie si de radiografie.
0
12-02-2019, ora 19:32
iulian111111
Nu este medic/terapeut
iulian111111
Si cu ce o deranjeaza?
Cum v-ati dat seama ca are "caninul de "os" crescut in gingie" ? Poate nu a crescut inca.
Daca functional si estetic e bine, lasati-o, n-o chinuiti. Se poate intampla sa ramana cu el, se mai intampla.Aveti rabdare. Nu pierde ceva
Daca nu credeti, cititi macar wikipedia cautand folosind google dupa combinatia "Deciduous Teeth wikipedia". Spune "Deciduous teeth, commonly known as milk teeth, baby teeth and temporary teeth, [1]...They are usually lost and replaced by permanent teeth, but in the absence of permanent replacements, they can remain functional for many years.However, it is not extremely rare for one or more primary teeth to be retained beyond this age, sometimes well into adulthood, often because the secondary tooth fails to develop"
Daca pana si cf. wikipedia nu este un motiv de alarma...
sau aici:
---------------------*:
"... a retained baby tooth should be left alone or if it requires treatment.A well-aligned tooth maintains the bone and tissue structure in the mouth, so there are good reasons for not treating a tooth that isn't causing any problems..."
Nu mai dau si alte materiale, cautati in engleza combinatii de milk decidious teeth temporary replacement not replaced milk tooth not replaced by permanent..

Nu am diploma in domeniu, insa, din nefericire (pt. mine), am ceva experienta. Si mama mea m-a dus la 11 ani la un profesor ff. cunoscut pe vremea aceea, elogiat drept ctitor de scoala stoma(aveau relatii) pt. ca i s-a parut ei ca nu apare la timp un incisiv. Si, apoi, numai probleme.
Inca o data, ar fi mai bine sa aveti rabdare, cat nu o deranjeaza care ar fi logica ?
E doar un sfat binevoitor, nu extrageti .Plus, poate prinde si vreo bacterie, virus si, dupa un an- doi o carie ceva.
Dvoastra decideti, desi e vorba despre soarta copilului.
Si daca hotarati ca vreti neaparat sa extrageti, macar faceti o radiografie inainte sa vedeti daca exista inlocuitor. Desi, acum, sigur nu e.
Sa va creasca copilu zambitor!

(*modificat de admin)
0
13-02-2019, ora 22:18
Viorel Vio
Nu este medic/terapeut
Viorel Vio
Buna seara! Acum 2 luni si jumatate mi s-a pus o punte dentara sus (compozit pe suport metalic), formata din 7 dinti, 3 fiind stalpi. Mi-a fost pusa provizoriu cu niste pasta, urmand ca la inceputul lunii ianuarie sa o cimenteze definitiv. Intre timp doctorul a murit, iar zilele acestea am fost la alt doctor sa o cimentez, insa nu a putut sa scoata puntea dentara. A tras de ea de cateva ori si nici macar nu s-a miscat. E facuta foarte bine si s-a fixat perfect. Si mi-a zis doctorul sa o las asa pana se misca ea (indiferent peste cat timp), apoi sa ma duc sa o cimenteze, pt. ca oricum are acea pasta. A zis ca e mai bine sa o las asa decat sa incerce printr-o metoda sa o scoata pentru ca se poate strica lucrarea. Si mi-a zis ca pasta care mi-a fost pusa prima data nu o sa se dizolve, iar dintii slefuiti nu vor fi afectati cu nimic. As vrea sa stiu si parerea dvs. E bine sa o las asa? Repet, e fixata foarte bine, parca ar fi cimentata definitiv. Sau nu a stiut doctorul sa o scoata? M-as duce la alt doctor dar mi-e teama sa nu-mi strice lucrarea. Va multumesc!
0
14-02-2019, ora 08:25
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Medicul are dreptate. Lasati puntea cimentata provizoriu pana de dizolva cimentul provizoriu.
0
14-02-2019, ora 09:33
Viorel Vio
Nu este medic/terapeut
Viorel Vio
As mai avea o intrebare. Unul din cei 3 dinti slefuiti este canin. Dupa slefuire simt din cand in cand o durere mica la acest canin. Si acum dupa 2 luni si jumatate dupa ce mi-a fost pusa puntea mai simt cateodata o durere mica, dar suportabila. As vrea sa stiu daca este vreo problema. Se poate rezolva? Poate fi afectat caninul in viitor? Va multumesc!
0
14-02-2019, ora 12:07
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Daca nu a fost scos nervul este posibil sa aveti probleme pe viitor.
0
14-02-2019, ora 12:18
Viorel Vio
Nu este medic/terapeut
Viorel Vio
Nu a fost scos nervul. Mai precis, ce probleme pot aparea?
0
14-02-2019, ora 15:46
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Sa se inflameze nervul.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.