canini inclusi

23-11-2011
Amalia78
Nu este medic/terapeut
Amalia78
Buna ziua. Am 33 de ani.Am fost la dentist pentru extragerea caninilor superiori din cauza ca erau rupti.Am facut un opg si medicul mi-a spus ca am caninii inclusi si ca sunt intr-o pozitie favorabila si pot fi adusi pe arcada prin purtarea unui aparat ortodontic.Nu stiu ce sa fac.La varsta asta credeti ca mai am sanse sa am canini naturali?Sau e mai bine sa-mi pun doua implanturi? Ma gandesc sa nu stau 1, 2 sau 3 ani degeaba si bani cheltuiti si fara dinti.Cum credeti ca e mai bine?Multumesc.
3 comentarii
0
23-11-2011, ora 18:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai caninii inclusi, inseamna ca sunt acolo. Nu au iesit inca? Sunt in bolta palatina?
Este o decizie grea de luat, dar caninii naturali sunt puternici. Ca sa iti puna implant trebuie sa ii scoata - cred eu.
daca umbla pe langa ei, pot sa migreze si sa faca ceva probleme in zona... trebuie sa discuti toate variantele cu doctorul ortodent.
Exista si riscuri...intreaba si despre asta.
De adus pe arcada se poate, dar dureaza ceva timp si doare destul de rau!!! Dar sunt dintiii tai.
Cauta pe google - Caninul inclus - si ai sa vezi si poze acolo, sunt si exlpicatii.
Desi se spune ca dintele se va deplasa cam cu 1mm/luna...defapt, o sa dureze mult mai mult, iar asta cu aparat fix.
Cu aparat mobil, dureaza cam dublu fata de cel fix.
Nu are cum sa il mute prea repede, chiar daca ai suporta tu durerea, deoarece exista riscul lezarii nervului sau al vaselor de sange care il iriga.
Mai depinde si de situatia ta, poate nu iti permiti sa stai cativa ani cu acele spatii inestetice... poti avea probleme la servici din cauza imaginii.
Deasemenea, daca trebuie extrasi caninii prin operatie, iarasi exista riscuri.
Numai tu alegi ce hotarare sa iei, dar sa te informezi bine ca sa stii ce alegi.
Eu as opta pentru dintii naturali, asta in functie si cat de riscanta este cealalta varianta - cu operatia..
Vezi si ce pareri mai primesti.
Ar fi bine sa ceri parerea si altui medic ortodent si sa te vada.
Nu se pot da decat variante, asa pe forum, dar medicul trebuie sa vada care este situatia concreta, cred ca intelegi asta..
0
28-11-2011, ora 20:00
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt Amalia

V-am trimis un mesaj privat.
0
29-11-2011, ora 23:01
Amalia78
Nu este medic/terapeut
Amalia78
Multumesc.Am atasat 2 imagini.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul