Carenta de vitamina D

04-01-2022
DanJohn
Nu este medic/terapeut
DanJohn
Bună seara, am avut săptămâna trecută niste simptome, pe care le-am mai avut de 2 ori anul acesta. Greata, amețeli, dureri de cap, mușchi, oase, piept, tiuit în urechi, 2 zile respiram foarte greu și furnicaturi in brate și picioare, am fost sa-mi fac un set de analize pe 29 și am văzut ca am carenta de vitamina D, mi-am făcut și pentru calciu, magneziu și fier seric și trigliceride care au ieșit ok, fierul a ieșit puțin mai mare, dar asta probabil pentru ca am luat destul de multe suplimente toamna asta.
Am început sa iau suplimente cu vitamina D3 de câteva zile și deja ma simt mai ok, ce vreau sa va întreb e dacă ar mai trebui sa fac vreo investigație în plus, nu știu de când am carenta asta.
Sa menționez ca sunt diagnosticat cu anxietate și am avut 1-2 luni în care am neglijat somnul și alimentația.
Mulțumesc!
1 comentarii
0
08-04-2022, ora 12:12
IuliaAndreeaP
Nu este medic/terapeut
IuliaAndreeaP
Buna!Nu stiu daca intre timp te simti mai bine.Si eu am carenta de vitamina D, val 19.1 si iau Decristol 4000 unitati pe zi.Am si anxietate, am facut 3 atacuri dr panica cu cresterea tensiunii si iau Setodeps, un antidepresiv.Ideea e ca ma.simt mai bine, dar nu cum eram inainte.Oboseala si ametelile ma omoara.E adevarat ca nu ma odihnesc corespunzator pentru ca am o fetita de 3 ani si 10 luni, care ma tine in priza non stop.Pe langa analizele de pe care le ai facut daca te simti tot rau ar tb sa iti faci un control si la endocronologie.Eu locuiesc in Germania si am reusot sa fac o programare abia in 3 luni...Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: